Už na konci roku 2004 požádal Středočeský kraj stát o bezúplatný převod letiště u Nesvačil. Než se celá záležitost administrativně vyřešila, uplynulo mnoho měsíců. Teprve loni totiž Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových předložil definitivní Smlouvu o bezúplatném převodu nemovitostí v areálu Letiště Benešov, jak se celý areál oficiálně nazývá, na Středočeský kraj.
„Nyní bude převod majetku státu na kraj dokončen fyzickým předáním letiště a zápisem do katastru nemovitostí,“ vysvětlil mluvčí kraje Martin Kupka.
Ředitel letiště Jaromír Fatka v této souvislosti požádal kraj, jako budoucího majitele, o souhlasné stanovisko ke změně stanovení druhu letiště na mezinárodní neveřejné letiště s vnější hranicí. Statut samotný uděluje Úřad pro civilní letectví.
„Pro letiště změna statutu znamená pouze to, že po přistoupení Česka do schengenského prostoru budou od nás moci létat letadla i mimo tento prostor,“ vysvětlil Fatka.
Rada Středočeského kraje pak změnu stanovení druhu Letiště Benešov odsouhlasila a fyzicky je převezme už v úterý 24. dubna.