„Lavičky byly dřív zakryty keři. Na nich trávili své volné chvíle lidé, kteří nedělají centru našeho města žádnou dobrou vizitku. Proto jsme spojili projekt obnovy zeleně a výsadby okrasných květin se záměrem rekonstrukce této části Komenského ulice. V rámci rekonstrukce povrchů jsme usoudili, že bude lepe, když tu bude celistvý záhon a ty lavičky budou instalovány podobným stylem, jako je to před městským úřadem. Přímo na chodníku, bez výklenků," uvedl vlašimský starosta Luděk Jeništa s tím, že laviček by nemělo být mnoho. „Budou maximálně dvě nebo tři. Ještě nevíme zda s opěradlem nebo bez něho, takže bude možné si sednout, odpočinout a relaxovat, " dodal starosta Vlašimi.

Právě lavičky v Komenského ulici dříve utopené v zeleni byly v minulosti často pověstným jablkem sváru. Radnice totiž evidovala řadu stížností na pokřikování, výtržnosti a obtěžování kolemjdoucích z řad takzvaně nepřizpůsobivých, kteří na lavičkách denně popíjeli alkohol a dělali nepořádek. Na nové lavičky zasahující přímo do chodníku také lépe uvidí kamery městských strážníků a město před nedávnem také přijalo vyhlášku zakazující v této části města popíjení alkoholu na veřejnosti. Radnice si ode všech opatření slibuje zklidnění situace v oblasti veřejného pořádku v centru města.

„Tito lidé, ale z centra nezmizeli, místo laviček posedávají jen o pár metrů dál, blíž k panelákům, na trávníku, ve stínu stromů a alkohol požívají stejně. Lidem, kteří je z okna okřiknou pak sprostě nadávají. Jeden z nich nedávno dokonce vyšplhal až k oknu jednoho z bytů po hromosvodu," vylíčil zážitek muž středního věku, který nechtěl být jmenován s tím, že část stálých klientů laviček se pak přesunula naproti k nákupnímu centru Albert, kde posedává na schodech.

„Ten chodník bude širší a v případě, že tam ty lavičky dáme hned k obrubníkům, tak prostor pro chodce bude dostatečný a lavičky určitě vadit nebudou," vyjádřil přesvědčení starosta s odkazem na nově přijatou vyhlášku o zákazu požívání alkoholu na veřejnosti. „Máme teď určité možnosti a páky tyhle lidi z toho prostoru vykázat a budeme je vykazovat tak dlouho, až to pochopí, snad," přislíbil starosta Vlašimi Luděk Jeništa.

Karel Chlumec