Na přelomu milénia na trávník hřiště v Náklí postupně přivedl někdejší ligové harcovníky Miroslava Příložného, Tibora Mičince, Romana Pučelíka, Jaromíra Štichu, Miroslava Janů nebo Václava Hrdličku. Místní hráči sice vnímali hvězdy jako ty, kteří mužstvu pomáhají, postupně však skutečnost, že někdo dostává od sponzora více, vnesla do mužstva nervozitu.

Petr Kadlec se i kvůli sponzorování dostal do finančních potíží. Když svou firmu svěřil jednomu z hráčů, slibně se rozvíjející podnik zkrachoval. Kvůli dluhům přišel nejen o firmu. A tehdy, zhruba před dekádou, začal jeho postupný comeback završený v letošním roce oddlužením. Už si zase může pískat, i když o návratu ke sponzorování neuvažuje.

Při restartu založil firmu, kterou později přenechal synovi. V podniku Prodej palivového dřeva Martin Kadlec ale pracuje a spolu s ním i celá rodina. Na pronajatém místě na pile v Peceradech vyrábí štípané palivové dřevo, které zákazníkům také rozváží, multicarem nebo velkým nákladním autem. „Jezdíme hlavně na Týnecku, ale zákazníky máme třeba i ve Velkých Popovicích nebo v Praze,“ potvrdil zakladatel rodinné firmy.

Kominík Karel Staněk s kolegou Vladislavem Pichlem při práci na komíně soukromého domu v Kladně-Švermově.
Lidé přecházejí ve velkém na tuhá paliva, kominíci ze střech hned tak neslezou

Kdo jezdí kolem pily, může vidět, jak takový podnik funguje. Kadlecovi pracují za deště, za sněhu i v letním horku. Od rána do večera. „Makáme každý den. Vytvořili jsme si díky tomu skvělou imunitu, je to naprosto perfektní,“ pochvaluje si Petr Kadlec.

Každý měsíc zpracuje firma 250 až 300 kubíků dřeva. Zatímco před deseti lety byla poptávka po palivovém dřevu stabilní, současná doba i do tohoto odvětví přinesla nové výzvy. Nárůst cen energií a plynu spousta lidí vyřešila příklonem k topení dřevem. „Poptávka narostla o sto procent, ale zatím stíháme,“ tvrdí Petr Kadlec, i když přiznává, že se vyšší zájem promítl do čekací doby. Ta je v této době i měsíční.

„Dříve jsme byli schopni dřevo dovézt v den objednávky. To už dnes nejde, i když našim stálým zákazníkům, pokud palivo nemají a nutně ho potřebují, dodáme dřevo dříve. Vážíme si jich, proto je nemůžeme nechat mrznout. Když někdo potřebuje dřevo jen do zásoby na pozdější dobu, může počkat,“ vysvětluje.

Dláta z firmy Narex v Bystřici u Benešova používají řemeslníci po celém světě
Obrazem: Dláta z Bystřice míří do celého světa. Firma Narex robotizovala výrobu

Letošní rok je kvůli válce na Ukrajině v oblasti prodeje palivového dřeva úplně jiný než roky předešlé. I dřevo šlo totiž cenově výrazně vzhůru. „Uvidíme, jaký bude trend po Novém roce. Je možné, že ti, kteří přešli na dřevo kvůli drahotě plynu, se vrátí k plynu, který zase může jít dolů. Věřím, že klesne i cena dřeva. Zatím je cena jako na houpačce,“ dodává.

I v lesnaté krajině Posázaví už určité druhy dřeva téměř došly. Jak Petr Kadlec potvrdil, tvrdé bukové dřevo, které firma dodává například do pizzerií, putuje do Pecerad i z takových dálav, jako jsou Šumava nebo Jeseníky.