Omezení jízd vlaků mezi regionem a Prahou, které je nutné kvůli komplexní rekonstrukci traťových kolejí, mostů, propustků, trolejového vedení, zabezpečovacího i sdělovacího zařízení, železničních stanic i jejich technického vybavení, stále překvapuje především nepravidelné cestující, kterých v době prázdnin a dovolených přibývá.
Přestup do autobusu cestujícím vadí
Na neinformované pasažéry čeká v Říčanech nebo v Uhříněvsi u odpoledních spojů šok. Čtyři páry odpoledních osobních vlaků ve zmíněných stanicích končí a cestující mají možnost dál do sousední stanice pokračovat autobusem náhradní přepravy nebo počkat na další spoj.
„Jela jsem na kontrolu do Podolí a najednou nás vysadili, že máme pokračovat autobusem. Nějaký chlap začal řvát na výpravčího. Moc nechybělo a praštil ho pěstí,“ popsala zážitek z cestování do Prahy třicetiletá Ilona. „No, upřímně řečeno, kdybych neměla pupek, tak bych se možná i s nějakou fackou přidala,“ dodala žena v pokročilém stádiu těhotenství.
Současné omezení provozu potrvá podle plánu výstavby koridoru do 23. září. Termín platnosti výlukového jízdního řádu se však v souvislosti s postupem prací může posunout. Záleží, zda se zdárně podaří dokončit rozestavěné mosty mezi Říčany a Uhříněvsí i zprovoznit přeložku u Světic.
Nepravidelnosti vlakové dopravy se týkají kromě osobních vlaků i rychlíků, z nichž některé mimořádně zastavují v Čerčanech, Strančicích či Říčanech.
Ke zpoždění dochází v Benešově i u výchozích vlaků, které buď čekají na přípoje od Tábora, kde se konají také výluky z důvodu stavby koridoru, nebo čekají ve stanici na dojezd spoje z opačného směru, neboť z Benešova do provizorní výhybny Bedrč vlaky jezdí po jedné koleji.