„Kontaktovali jsme ji a třikrát potvrdila, že se kontroly zúčastní. Jenže na místě nebyla," potvrdil ředitel Krajské veterinární správy Zdeněk Císař s tím, že žena tak zmařila úřední výkon.

„Dáme jí pokutu a nadále budeme usilovat o to, aby nám doložila stájové registry koní a my zjistili, kam je přesunula," řekl šéf středočeských veterinářů.

Jenže ani uložené pokuty v řádech statisíců dosud problém týraných koní na Chvojně nevyřešily. Pokuty chovatelka neplatí a navíc koně přesouvá, jak se jí zamane.

Původně totiž na Chvojně žilo, přesněji živořilo, 65 koní. Většina z nich před nedávnem přes noc zmizela. Při kontrole minulý čtvrtek napočítali veterináři 11 zvířat. A včera?

„Bylo tam dvanáct koní a jeden pony," řekl Zdeněk Císař a potvrdil, že koně byli v dobrém stavu, byli podestlaní, měli vodu i krmení.

Neohlášené, náhlé přesuny zvířat mohou svědčit například o tom, že z chovů, kam je chovatelka převezla před kontrolou, je musela zase přivést zpět. Proč? Možná kvůli nevyrovnaným účtům. Je-li to tak, zjistit nelze. Nikdo z hřebčína totiž s médii nemluví.

Některá přesunutá zvířata se úředníkům podařilo vypátrat. Celkem 26 jich zjistili v Tuchyni a Nesvačilech, další na Rakovnicku. Ta ale hned další den znovu někam zmizela. I je budou veterináři hledat. Pátrat budou i v cizině.

Chovatelé, kteří koně z Chvojna převzali, ale mohou mít sami potíže. Převzali je totiž bez průkazů, i když mají jejich kopie. I jim nyní hrozí pokuta, byť zbídačená zvířata převzali v dobré víře jim pomoci.