Na dvě stovky bývalých i současných pacientů Rehabilitačního ústavu Kladruby po čtyři dny soutěžilo v mnoha sportovních disciplínách při jubilejních devadesátých Kladrubských hrách. Organizátoři i handicapovaní sportovci se shodli na tom, že právě skončené hry byly největšími v celé historii soutěžení. Červená, zelená, modrá a žlutá. Takové byly oficiální barvy sportujících družstev, která byla vytvořena tak, aby jejich handicapy byly přibližně vyrovnané.
„Loni poprvé jsme organizovali soutěžení družstev. To se nám osvědčilo, protože vzájemné hecování a fandění zlepšuje atmosféru. Lidé jsou v kolektivu více motivování, než když soutěží každý jen sám za sebe,“ říká členka organizačního týmu her Štěpánka Foxová. Kladrubské hry ale nejsou jen pouhým sportovním kláním. Mají i společenský a terapeutický význam. Pacienti, kteří prošli ústavem, mají příležitost setkat se se svými kolegy i pracovníky ústavu, kteří o ně po dobu léčení pečovali. Proto není nouze o srdečná objetí a vzájemné sdělování informací. „Často se ke mně bývalí pacienti hlásí, a já si je třeba nepamatuji. Já jsem pro ně byla jen jedna, ale mně se jich tu za ty roky vystřídalo mnoho,“ svěřuje se pracovnice rehabilitace Vráťa Brojírová, která právě asistuje u vrhu koulí. O kus dál soutěží družstva v rychlochůzi, střelbě z luku nebo hře petanque.
Barevná trika a čepice účastníků her jsou i kolem jamek hřiště na minigolf. Občas je problém kam s francouzskými holemi při odpalu, ale vždy se najdou ochotné ruce, které pomohou.
„Na závěr nás čekají ještě takové bláznivé hry, při kterých si soutěžící užijí hlavně legraci. Převážet živou vodu na vozíčcích budou i choďáci, účastníky čeká slalom s navigátorem nebo třeba balení mumie, vozíčkáře, do toaletního papíru,“ doplnila Štěpánka Foxová s tím, že vítězný tým získá putovní pohár, věcné dary a speciální obří dort s překvapením. „Uvnitř bude schován jeden spolupracovník, který v určité chvíli z dortu vyskočí,“ prozradila spoluorganizátorka. Účastníci jubilejního ročníku her mají také možnost seznámit se s prezentací výrobců zdravotních a rehabilitačních pomůcek. Organizátorsky náročné hry se neobešly bez podpory sponzorů a týmové práce sedmi desítek pracovníků ústavu.