Teprve na jaře totiž město počítá s tím, že získá stavební povolení. V současné době Benešov připravuje dokumentaci a řeší stavební řízení.

„Jestli všechno půjde dobře, podaří se nám na jaře i výběrové řízení na zhotovitele," přeje si místostarosta Benešova Roman Tichovský.

Ale i má jeden, naprosto zásadní háček. Stavět se začne jen v případě, že se v rozpočtu města najde na zajištění prací pětadvacet milionů korun. I to však bude jen polovina celkových nákladů stavby.

Po dostavbě se děti, které docházejí do učeben v areálu vily Katušky, a s nimi také celá základní škola, přestěhují do nového. Peníze utracené za vybudování nového školního areálu by městu mohl zcela, nebo částečně, vrátit prodej Katušky. Jenže to, zda se Benešov zbaví vily, v níž za okupace sídlilo benešovské gestapo, zatím vůbec není jisté.

„Co přesně s vilou uděláme, nyní nevíme. Mohlo by tam například být muzeum," míní místostarosta Roman Tichovský s tím, že tuhle otázku rozhodnout teprve noví zastupitelé zvolení při komunálních volbách v roce 2014.

Přestavba základní školy v Hodějovského ulici má podle propočtů stát 50 milionů korun. Zatím to vypadá, že náklady půjdou zcela za městem.
Benešov ale může také požádat o dotace. Ty však zatím vyhlášeny nebyly.

„Na školy a školky by se nějaké peníze měly objevit v novém krajském programu," tvrdí místostarosta Benešova Roman Tichovský. „Jestli nakonec budou, nevíme. Celý proces je teprve ve fázi schvalování," řek Tichovský a připomněl ještě, že těmito penězi budou moci města a obce počítat nejdříve v roce 2015.

K přestavbě školy tlačí Benešov nejen dlouhá léta nevyhovující prostory současné školy v Katušce. Ještě více však skutečnost, že někdejší objekty Lesů ČR získalo město bezúplatně s podmínkou, že tam vznikne škola. Do pěti let od převodu. A ta doba se neúprosně blíží, přijde v roce 2015.

Pokud to Benešov nestihne, hrozí mu vracení majetku.