I včera se v centru Benešova žadatelé stavěli do řady a ta na Masarykově náměstí dosahovala od dveří úřadu až do poloviny rynku.

„S kolegy tajemníky jsme za Sdružení tajemníků městských a obecních úřadů České republiky poslali už několik výzev na Ministerstvo dopravy s tím, že je potřeba situaci řešit. Zatím s námi nikdo nekomunikuje," tvrdí tajemnice benešovského úřadu Miluše Stibůrková. „Věřím, že s námi někdo začne jednat po prázdninách, září," uvedla.

Kvůli šlendriánu ústředních orgánů a špatné, pomalé funkčnosti registru přišel Benešov o polovinu příjmů z této agendy. A to pro úřad rozhodně není zanedbatelná ztráta.

Klientů sice neubylo, ale úředníci jsou schopni odbavit jen polovinu žadatelů. Ani benešovský úřad nemá žádné lepší vyhlídky.

„Ke starému systému se vracet nebudeme a musíme se zhostit toho nového. Špatné je to především vůči občanům. Obdivujeme je, že ještě mají trpělivost. Zatím nedošlo k žádnému většímu incidentu. Možná i proto, že lidé vědí, že naši úředníci za situaci nemohou," míní Stibůrková.

Přepážky pro vydávání cestovních pasů a občanských průkazů fungují proti registraci vozidel bez problémů.

Navíc benešovský úřad zavedl na začátku týdne novinku, která pomáhá klientům i samotným úředníkům.

„Na internetu se mohou občané podívat, kdy bude průkaz k vyzvednutí. Nemusejí přicházet na úřad a to jim ušetří čas i peníze," dodala tajemnice městského úřadu.