Potvrzují to také dvě velké nádrže s čistou rybniční, řízeným vodopádem okysličovanou vodou plnou kaprů. „V nádržích jich je sto padesát až dvě stě metrických centů. Každá ryba má dva a půl až tři a půl kilogramu. Ryby pocházejí ze Semovického a Podhrázského rybníka,“ potvrdil Zdeněk Frantl, vedoucí rybářské výroby Líšno.

Líšeňské ryby ze sádek na Papírně zamíří do dalších firemních sádek v Olešovicích a Jankově, odkud si je odeberou velkoodběratelé. Ryby z Líšna tak „doputují“ třeba i do Vlašimi nebo Prahy.

Maloprodej líšeňských ryb startuje v úterý 21. prosince jak přímo na sádkách na Papírně, tak na několika dalších místech. V Benešově to bude například u Pivovaru Ferdinand a v centru města u Obchodního domu Hvězda, v Týnci nad Sázavou pak na sídlišti. Prodej potrvá do 23. prosince a na Štědrý den už líšeňské kapry opozdilci nekoupí. Rybáři nejen na sádkách zájemcům prodají jak rybu živou, tak ji také podle veterinárních předpisů dokáží usmrtit.

Převážná většina ryb z Líšna, ale své zákazníky najde až v zahraničí. Export zabírá zhruba sedmdesát procent výroby firmy. „Ryby vozíme do Polska, Německa nebo Rakouska nebo Rumunska,“ připomněl Zdeněk Frantl.

Největší zájem zákazníků je tradičně o kapry, vyhledávanou pochoutkou jsou ale také štiky, candáti, sumci a stále častěji i amuři. Vedle čerstvých ryb si v podnikové prodejně přijdou na své i labužníci, kteří milují rybí výrobky. V nabízeném sortimentu má ryby chlazené, vykuchané a naporcované či rybí speciality.