Právě tuhle otázku připomínala zastupitelka Benešova Blanka Raudová, když o zmiňované částce diskutovala před schvalování nového rozpočtu města. Hodně ji totiž nazlobily kolonky s údaji na zprovoznění takzvaného ekovláčku, který bude během turistické sezony vozit zájemce za dotované jízdné mezi Benešovem a Konopištěm.

V kolonce investičních výdajů nového rozpočtu je totiž uvedena na nákup ekovláčku částka 6 milionů korun. A na jeho sezonní provoz mezi dubnem a zářím pak město počítá s dalším jedním a půl milionem korun.

Ani to ale není pro koalici v zastupitelstvu důvod, aby smělý plán vedení města strhalo. „Ještě nikdy jsem neudělali krok k tomu, abychom zámek přiblížili Benešovu. Pro některé obyvatele města je proto park vlastně nedostupný,“ argumentuje v zájmu zřízení ekovláčku místostarosta Tomáš Podhola.

Na stranu opozice se přiklonil i bývalý starosta Benešova Petr Kouba.

„Bylo by rozumnější, kdyby místo vláčku jezdil městská doprava,“ míní, ale z technického hlediska by takové spojení bylo podle místostarosty Romana Tichovského nemožné, protože autobus MHD se nedostane tam, kam může zajet úzký ekovláček a navíc autobusy do parku ani vjíždět nesmějí.

Ani silná averze opozičních zastupitelů ale nakonec k vyřazení financování vláčku z rozpočtu na letošek nevedla.

Už v dubnu se tak do konopišťského parku svezou lidé přímo z Masarykova náměstí i dalších patnácti zastávek ve městě. Do dvou vagonů ekovláčku se vejde 48 lidí.

ANKETA: Jsou peníze na vláček dobrá investice?


close zoom_in
Lenka Švecová, Týnec nad Sázavou

Podle mého názoru by se mělo spíše investovat do zdravotnictví. Domnívám se, že lékaři jsou málo placení a peníze jsou zde více potřeba, než na turistický vláček, který bude jezdit z Benešova do Konopiště a vozit turisty.


close zoom_in
Zdeňka Beránková, Benešov

Myslím si, že je to vyhození peněz ze strany benešovské radnice. Konopiště přece není daleko. Dříve se chodilo pěšky, dneska jsou samá auta. Lidé by se měli raději projít. Každý by měl něco udělat pro své zdraví.


close zoom_in
Marie Stejskalová, Týnec nad Sázavou

Tenhle nápad se mi velice líbí, když přijedeme do nějakého města, všude využíváme služeb turistického vláčku. To proto, že už jsme starší lidé a rádi se svezeme. Ušetří to naše kroky a zlepší to náš rozhled.


close zoom_in
Ivona Nakatová, Benešov

Určitě si myslím, že je turistický vláček dobrý nápad. Vláček přitáhne nové turisty a tím pádem půjdou další peníze podnikatelům i městu. Tyhle peníze se potom zase budou moci investovat do dalšího rozvoje Benešova.


close zoom_in
Věra Bakosová, Čerčany

Podle mého názoru by turistika města Benešova určitě nepřestala existovat, kdyby tam turistický vláček nebyl. Peníze by se daly využít určitě jinak. Pro výstavbu něčeho pro lidi lepšího, užitečnějšího co by více ocenili.

Kristýna Kukačová