„Výstavu pořádáme každý rok už dlouhou řadu let, ještě v dobách minulého režimu. Počasí nám vyšlo podobně jako loni i předloni, a to se odrazilo i v návštěvnosti. Lidé se sem naučili chodit, " řekl předseda základní organizace ČSCH Vlašim Josef Střelka s tím, že vlašimští chovatelé letos na jaře oslavili kulaté výročí devadesát let od svého vzniku. Nedělní odpoledne patřilo hodnocení soutěže, kdy posuzovatelé vybírali z výstavních zvířat ty nejzajímavější exempláře.

„Z každé organizace se vybírají dva zástupci, kteří předkládají dvě kolekce. Třeba u holubů je to pět kusů holubů a nesmí to být stejné plemeno a stejný druh. Například to může být český stavák a k němu třeba benešovský bílý," přiblížil způsob hodnocení předseda vlašimské organizace chovatelů s tím, že se právě místní chovatelé se při okresní soutěži v holubech a králících umístili na prvním místě. Nejvyšší ocenění si ale zdejší chovatelé přivážejí i z celorepublikových soutěží okrasného ptactva. „Zase se nám podařilo vyhrát, loni získal mistra republiky Jiří Bílek v kanárech a předloni já v zebřičkách," řekl Josef Střelka.

Výtěžkem ze vstupného na výstavu vlašimská základní organizace financuje svůj provoz. Postavili například v areálu nové sociální zařízení, nakoupili stany a vybavení, aby měli návštěvníci výstavy kde spočinout a občerstvit se. Další peníze spolkne pravidelná údržba samotného areálu i jeho oplocení. A jaké je přání předsedy vlašimské základní organizace?

„Přál bych sobě i našim členům ze všeho nejvíc, aby přišli mladí lidé. Skoro všichni jsme tu ve věku přes šedesát let. Věkový průměr nám „kazí" pár mladých chovatelů," dodal s ironií Josef Střelka s tím právě výstava, na kterou po školkách rozdali přes sedm set vstupenek může být základním počinem pro zrod nového chovatele drobného zvířectva.

Karel Chlumec