Ještě před nějakým časem bylo nepravděpodobné, že se něco takového vůbec může stát. Proto potíže přišly nečekaně, doslova jako blesk z čistého nebe.

Skoro to připomíná dobu před listopadem 1989, kdy sice nechyběl stavební materiál, ale základní potřeby nebo ovoce. A na nedostatkové zboží se proto stály dlouhé fronty. Obdobně, i když bez front, to teď řeší zásobovači stavebních firem. Pro jistotu, že jejich dělníci nebudou sedět se založenýma rukama, se předzásobují. A tím vlastně roztáčejí spirálu, na kterou doplácejí především stavebníci – amatéři, tedy ti, kteří chtějí postavit či rekonstruovat nemovitost svépomocí.

„Ve stavebninách jsem se musel zapsat do pořadníku na cihly. Čekací doba je všude nejméně tři měsíce,“ potvrdil Michal Doležel, který rekonstruuje rodinný domek a z nouze proto přistoupil i na stavění pomocí takzvaných bouraček, tedy cihel, které už v jedné stavbě posloužily.

Objednávky na několik měsíců dopředu řeší také jedna ze stavebních firem z Benešova, která staví domy prakticky na celém Benešovsku a také v blízkém okolí Prahy.

Krize na konci prázdnin

„V současné době se situace o něco málo zlepšila. Asi největší krize se stavebním materiálem jsme pociťovali na konci velkých prázdnin a v září. Výrazně se při tom prodloužily čekací lhůty na termoizolace, jako je polystyren a také cihly,“ popsal jeden ze stavbyvedoucích, ale jméno zveřejnit odmítl.

Uvedená benešovská firma má svým způsobem štěstí. Patří podle vyjádření stavbyvedoucího k větším společnostem, a z toho důvodu ji dodavatelé „mají rádi.“ Obdobné, velké odběratele, proto zařazují na jakousi VIP listinu a upřednostňují je pak při dodávkách. To se právě osvědčuje nyní, v době nedostatku materiálu.

„Kdybychom tuhle výhodu neměli, museli bychom objednávat materiál i více než půldruhého měsíce dopředu,“ popsal stavbyvedoucí s tím, že se to ve větší míře týkalo zejména dodávek už zmiňovaných termoizolací.

Objednávky dlouho dopředu

Obdobně krizi se zásobováním stavebním materiálem vnímá také jedna z největších stavebních firem na Benešovsku, akciová společnost Sládek group.

„Musíme objednávat materiál hodně dlouho dopředu,“ popsal technik stavební firmy Sládek group František Fiala. „Je to hodně složité zejména co se týká polystyrénu, minerálních izolačních vat a zdících materiálů. Kdo to nemá nasmlouvané dopředu, má opravdu potíže,“ dodal František Fiala.

Materiál, který chybí, lze sehnat například v zemích mimo Evropskou unii. Ale dovézt ho například z Ruska, vyžaduje certifikaci onoho materiálu. A ta pro trhy EU, tedy i pro ten český, chybí. Do ukončení klasické stavební sezony, chybí ještě nějaký čas. Proto výrobci materiálů očekávají, že jejich nedostatek bude pokračovat nejméně do té doby. Pak už by nemusela být po materiálu taková sháňka, jako je tomu dosud a tím by se zase měly naplnit prodejní sklady.

To však podle odborníků může trvat ještě měsíce. Zlepšení proto očekávají až na jaře. Potvrdil to také například Josef Kotek, předseda Cihlářského svazu Čech a Moravy. „Vyrábíme i v zimě, takže se samozřejmě zvýší stav skladů. Zahájení staveb se posune na příznivější jarní počasí a skladové zásoby tak pokryjí počáteční nápor,“ řekl.