Na tom se v pátek 23. listopadu domluvili zástupci projektanta, zhotovitele díla, Rybářství Líšno, města Benešova, správy zámku Konopiště a také sportovních rybářů z Benešova.

Názor páteční sešlosti určila především jedna neměnná veličina. Z rybníka už více vody nevyteče. Stavidla jsou zdvižena na maximum a kaberna, zařízení, které dokáže nádrž vypustit až na dno, je nepoužitelná. Při opravě netěsnosti ji dělníci zalili betonem.

„Bagry postupně proboří hráz a dolů, pod ni, musíme umístit dvě norné stěny," vysvětlil postup při dalším odpouštění vody z rybníka benešovský místostarosta Roman Tichovský.

Norné stěny používané při ekologických haváriích k zachytávání ropných produktů, instaluje zhotovitel díla kvůli bahnu. To by jinak znečistilo Konopišťský potok.

„Norné stěny by ho měli zachytit co nejvíce," přeje si Roman Tichovský.

V pondělí zahájené bourání hráze a postupné vypouštění vody nepotrvá déle, než do konce příštího týdne.

„Pak už by měli nastoupit rybáři z Líšna a vylovit ryby," upřesnil domluvený postup Tichovský. „Bílou rybu, tedy plotice a cejny, odvezou rybáři do nádrže u Kolína, trofejní kapry pak do rybníka v Černém lese, aby je mohli vrátit zpátky ," řekl místostarosta.

Vypuštění nádrže obnaží také munici z války. Nedaleko pláže u kotvy už ustupující voda vydala granáty. Při monitorování dna rybníka minohledačkami našli pyrotechnici hned několik takových míst.

„Kovových předmětů je kolem břehů poměrně dost, teprve po vypuštění ale uvidíme, co to vlastně je," dodal Roman Tichovský.