Projekt výstavby bioplynové stanice v areálu zemědělské společnosti v Prčici má následovníky u Benešova i na Netvořicku.
Technologiím, produkujícím po zpracování zemědělských produktů na palivo pro výrobu elektrické energie, dali ve středu 7. listopdau krajští radní zelenou.
Bioplynová stanice na Netvořicku má vyrůst v areálu farmy soukromého zemědělce Josefa Schůta ve Lhotě u Tuchyně. Po fermentačním procesu se má ročně proměnit 10 150 tun rostlinných produktů na methan (60 %) a oxid uhličitý (40 %). Plyn spalováním poskytne energii pro pohon generátoru, jenž vyprodukuje elektrickou energii.
Roční náplň jednotky se bude skládat z 2500 tun travní senáže, 6000 tun siláže kukuřice, 750 tun další siláže a 900 tun slámy. Zbytky po fermentačním procesu poslouží jako hnojivo na pole.
V Žabovřeskách u Chlístova mezi Benešovem a Týncem nad Sázavou má být smontována na ploše další bioplynová stanice pro výrobu elektrické energie a tepla.
Celé zařízení včetně skladovacích ploch zabere 5000 metrů čtverečních a má ročně podle záměru investorů zpracovat 13 200 tun materiálu. Spalováním plynu v kogenerační jednotce získá provozovatel 0.5 MW elektrického výkonu.
Obyvatelé v blízkosti obou lokalit musí počítat se značným nárůstem provozu nákladních vozidel a traktorů, které budou navážet zemědělské produkty a posléze odvážet zbytky určené ke hnojení na pole. V sezóně se bude jednat až o pětadvacet jízd denně.