VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Benešovský systém podpory sportu se do pololetí nezmění

Benešov – Systém financování sportu přes grantový fond z jeho klinické smrti na sklonku loňska, vrátil k životu nový rozpočet města. Prosadila ho současná koalice. Na dvě úskalí, která tento systém přináší, upozornil při projednávání rozpočtu v úterý 1. března Zdeněk Zahradníček (VPM), který měl jako místostarosta sport ještě v prosinci, na starosti. Proto navrhoval systém jiný, který do života už ale nestačil uvést. „Pokud se financování sportu řeší přes grantový fond, stává se často, že mají platby časový skluz. V takovém případě ředitelé škol, které sportovcům pronajímají tělocvičny, budou muset účtovat klubům penále," připomněl Zdeněk Zahradníček.

14.3.2016
SDÍLEJ:

Utkání nejen žen BC Benešov se odehrávají v tělocvičně ZŠ Dukelská.Foto: Robin Novák

Skluz v proplácení nájmů za tělocvičny přichází ze strany klubů právě proto, že nedostanou včas finanční podporu. Peníze z grantu, podle jeho výše, schvaluje rada či zastupitelstvo, dvakrát ročně.


Současně Zahradníček upozornil na závažnější problém sportu v Benešově – rozdílné financování fotbalu a hokeje na straně jedné a dalších sportů na té druhé. Kluby zaměřené na fotbal a hokej totiž nedostávají podporu přes grant. Nezatěžuje je byrokracie, nemusejí peníze přijímat a přefakturovávat správci sportoviště – Městským sportovním zařízením, s nimiž mají sjednanou jen smlouvu o výpůjčce. To ostatní kluby musejí žádat o peníze město. Přes grantový fond pak finance tečou účetnictvím klubů a škol zpět do rozpočtu.

„Chtěli jsme to vyřešit jednotným systémem, kde by všechny kluby neplatily za užívání sportoviště nic, ale teď je grantový způsob financování zpět," posteskl si zastupitel Zdeněk Zahradníček.


Jeho agendu převzal místostarosta Jiří Švadlena (ANO).

Místostarosta Jiří Švadlena přiznal, že zpočátku roku sbíral zkušenosti s financováním sportu přes grantové fondy v jiných městech podobné velikosti. Právě proto pak rada ustanovila jeden ze svých nových poradních orgánů, který se problematikou bude zabývat.
„Měl by působit nejdéle do konce pololetí. Pak ho přepracujeme a jako nový systém předložíme po pololetí ke schválení zastupitelstvu," sdělil místostarosta Jiří Švadlena.


„Myslím, že je zbytečné vymýšlet něco už vymyšlené, když to funguje dobře," řekl s tím, že základním atributem financování sportu prostřednictví grantového fondu, bude podpora dětí a mládeže do devatenácti let.


Podle Švadleny nyní vedení radnice zkouší vytvořit pro každý sport jakýsi koeficient, který by měl odrážet množství dětí zapojené do jednotlivých sportů.


„Jakmile dokument budeme mít, dáme ho k připomínkování a pak ke schválení," řekl benešovský místostarosta.


Starosta Benešova Petr Hostek ale také vysvětlil, proč současná koalice nepřistoupila na změnu systému financování sportu, jak o to už v prosinci usilovalo při sestavování rozpočtu na letošek tehdejší vedení města. „Systém financování sportu ve městě jsme nechtěli měnit, protože by měl jepičí život. Změny totiž chystáme na druhé pololetí roku," dodal starosta Benešova Petr Hostek.

Autor: Zdeněk Kellner

14.3.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Týnec byl produktivnější než Teplýšovice

I. A třída: Divišov - Vyšehořovice 0:2
4

Divišovská Jawa Vyšehořovice nepřejela

Na hradě Český Šternberk ožily historické postavy

Český Šternberk - Na vlastní oči se v doprovodu historických osobností z rodu Sternbergů seznámili zájemci s historií hradu Český Šternberk. V sobotu 21. října mohli přítomní navštívit komentovanou prohlídku, při které se potkali třeba s rodiči současných majitelů hradu nebo s Václavem ze Sternberga.

Děti pouštěly draky nad sázavským kopcem Skřivánek

Sázava - Sobotní slunečné odpoledne přímo vybízelo k účasti na Drakiádě v Sázavě, kterou pořádalo místní Rodinné Centrum Putti na kopci Skřivánek.

Votice potřetí za sebou doma prohrály

Votice – V 11. kole fotbalové I. A třídy ve skupině A nestačily Votice na umělé trávě na lídra tabulky z Hřebče, ale zápas se musel divákům líbit, když viděli řadu šancí.

Podnapilá žena obtěžovala sousedku v Jankově

Jankov - Podnapilá žena v Jankově se nedala odbýt a stále se snažila dostat do domu sousedky, která byla v tu dobu zamčená u sebe doma. Proto v sobotu 21. října kolem 17. hodiny vyjely do ulice Karlova složky integrovaného záchranného systému. Před samotným příjezdem na místě hlídkovala státní policie.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení