„Hospic za peníze koupí skládací polohovací lůžko, které umožní nemocnému člověku být v domácím prostředí," vysvětlila Klasnová.

Poslankyně Kateřina Klasnová, jinak doktorka teologie, slíbila při vstupu do vysoké politiky, že každý měsíc ze svých poslaneckých náhrad poukáže určitou částku na charitativní účely.

„Od začátku mandátu jsem tak na charitu dala ze svých poslaneckých náhrad už něco přes sedm set tisíc korun," potvrdila politička.

Její peníze tak už pomohly například také Hospici Dobrého Pastýře v Čerčanech.

Benešovský hospic, který má sloužit pro potřeby celého Benešovska si Klasnová vybrala proto, že svůj dar chtěla tentokrát směřovat do Středočeského kraje.

I Klasnová ale financování hospiců a podobných zařízení z darů nepovažuje za zcela normální.

„Stát dostatečně nepodporuje, tak, jak by to měl činit, paliativní péči a hospice. Toto téma je i trochu tabu. A v dnešní, škrtací mánii, je na tuto oblast stále méně peněz. Realitou ale je, že naše populace stárne a těch, kteří budou potřebovat takovou péči, bude jen přibývat," míní Klasnová a přislíbila, že bude hledat také legislativní cestu, jak pomoci, aby hospice dostávali podporu nejen od sponzorů a klientů, ale také od státu.

„Poznala jsem, jak funguje poslanecká sněmovna a vím proto, že prosazení něčeho koncepčního je úkol téměř nadlidský. Čím dříve se ale diskuse spustí, tím lépe. Doufám a věřím, že je to směr, kterým by se Česká republika měla vydat, protože asi všichni si přejeme, abychom se svými blízkými mohli strávit poslední minuty jejich života. A když ne doma, tak alespoň v nějakém důstojném prostředí," dodala Kateřina Klasnová.

Ceny skládacích polohovacích lůžek se pohybují v hodnotě kolem 20 tisíc korun a pro většinu vážně nemocných a seniorů jsou proto nedostupné. Některé z nich hradí pojišťovny, ale proces k vyřízení potřebných dokladů někdy bývá příliš zdlouhavý, a proto mobilní hospic rodině doveze lůžko hned.

„Po obdržení lůžka od pojišťovny jej benešovský hospic zapůjčí dalším potřebným. To je pomoc, která mě moc těší, protože pro nemocného člověka není nic důležitějšího než moci být doma, se svými blízkými," dodala poslankyně Kateřina Klasnová.