Před pracovníky školy, kterých je včetně administrativních šestnáct, tak stojí poslední úkoly. Uzavřít ročník a o prázdninách dokončit reparáty. Pak, pokud si už nedojednali nové zaměstnání dříve, je čeká hledání a evidence na úřadu práce.

Komplikace likvidace školy přinese i studentům. Těch není nyní v obrovské budově, v pěti oborech základních a jednom nadstavbovém, tedy teoreticky sedmnácti třídách, ani 60…

Za dalším vzděláním budou muset současní druháci a prváci dojíždět mimo Benešovsko. Na výběr budou mít i ti, kteří letošní ročník kvůli prospěchu nedokončí. Ti si buď ročník v jiné škole zopakují, nebo studium zcela ukončí.

Likvidaci školy se statutem obchodní společnosti, přinesl, jak je z uvedených čísel patrné, dlouhodobý nezájem ze strany dětí. Ten pramení nejen z obecně známé situace v Česku. Na učňovské školství se ze strany rodičů i dětí nahlíží, jako na něco méněcenného. Situaci ale nejspíš nepomohlo ani to, že studenti, respektive jejich rodiče či zákonní zástupci, museli od druhého ročníku platit také školné.

Kosmetičky, kadeřníci, studenti obchodní akademie platili za školní rok 16 tisíc, prodavači pak 10 500 korun.

Celý článek si přečtete v tištěné podobě Benešovského deníku s datem vydání 24. června 2016.