Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Benešovská nemocnice oslavy nechystá, plánuje další rozvoj

Benešov – I když jeden z největších zaměstnavatelů na Benešovsku, Nemocnice Rudolfa a Stefanie, zaznamenal v letošním roce několik výrazných nadregionálních úspěchů, na jejich oslavy lékaři, zdravotní sestry ani vedení nemyslí. Už nyní je totiž v běhu příprava na další rozvoj ústavu. Asi nejdůležitější změna čeká pacienty z dětského oddělení. „Naším prvotním úkolem pro příští rok je především generální rekonstrukce dětského oddělení a jeho přestěhování ve stejném objektu, takzvané nové interny, do pátého patra," připomněl ředitel nemocnice Petr Hostek. „Neurologie tak bude nově ve čtvrtém patře a interní oddělení i ve třetím patře. Interní oddělení tak bude umístěno celkem ve třech podlažích," informoval direktor.

29.12.2015
SDÍLEJ:

Ředitel benešovské nemocnice Petr Hostek s certifikací AAA – Excelentní.Foto: Petr Ballek

Ale „kulový blesk" stěhování zmiňovaných tří oddělení nebude napřesrok jedinou výraznou akcí.

Další, zatím nepotvrzenou, by měla být celková rekonstrukce původního pavilonu nemocnice vzniklého už na konci devatenáctého století.

„Tento pavilon z roku 1898, kdy byl zahájen provoz benešovského špitálu, byl od té doby průběžně několikrát výrazně opravován, ale jistě by si zasloužil celkovou rekonstrukci," míní ředitel nemocnice s tím, že v současné době nemocnice jedná o případném pronájmu tohoto pavilonu, kde byla ještě poměrně nedávno umístěna interna a v současné době oddělení onkologie. „V rámci jednání o pronájmu hovoříme také o generální rekonstrukci pavilonu. Samozřejmě s využitím v rámci zdravotnictví a služeb pro pacienty," ujistil Hostek.

Kromě rozvoje ústavu směrem k pacientům se zlepšení služeb dočkají také jejich blízcí, kteří za nimi do nemocnice jezdí na návštěvy.

Během posledního měsíce letošního roku totiž z povrchu zemského mizí opuštěný a nevyužívaný objekt někdejší transfúzní stanice a hematologie. Právě na místě, kde montovaná stavba stála, najdou další parkovací místa motoristé. Většina z návštěvníků za hospitalizovanými, jichž je během roku přes sedmnáct tisíc, dojíždí osobními vozy.

Zhodnocení právě končícího roku společně s výhledy na rok další, přináší následující rozhovor s ředitelem, Petrem Hostkem.

Pane řediteli, řekněte, jaký byl a vlastně ještě pro vaši nemocnici je rok 2015?
Letošní pracovní rok Nemocnice Rudolfa a Stefanie Benešov považuji za velmi úspěšný. Podařilo se nám otevřít nové pracoviště magnetické rezonance, udělat další důležité investice v modernizaci ústavu, nakoupit přístroje a hlavně udržet pozitivní vývoj ekonomiky nemocnice. To je především zásluha našich zaměstnanců, a proto jsme například do mzdových nákladů pracovníků investovali o patnáct a půl milionu korun více, než v roce 2014.


Zkuste být konkrétní. Co se vám letos v nemocnici povedlo?
V dubnu jsme zmodernizovali tolik potřebné výměníkové stanice. Zateplili jsme také část budovy bývalé střední zdravotnické školy, ale především jsme otevřeli pracoviště magnetické rezonance. V souvislosti se vznikem přístavby pro umístění přístroje, jsme také rekonstruovali stávající prostory chirurgického pavilonu a právě tam mohou klienti nemocnice absolvovat vyšetření na nové magnetické rezonanci. Další investicí bylo přístrojové vybavení endoskopie. Právě v této době se dokončuje bourání a ekologická likvidace budovy staré transfúzní a hematologické stanice. Místo, kde stála budova, bude rozšířeno a vybudováno nové parkoviště pro pacienty.


Ale významné události v benešovské nemocnici nejsou jen stavění a nakupování nových přístrojů. Nemocnice jako instituce získala také významná ohodnocení své práce, že?
Ano. Na konci loňska nemocnice úspěšně absolvovala akreditační šetření Spojené akreditační komise a stala se tak prvním akreditovaným zdravotnickým zařízením Středočeského kraje. Certifikát o splnění akreditace jsme slavnostně převzali už 15. ledna. Příprava na akreditační šetření byla ale velmi náročná, a to především pro zaměstnance, kteří prošli řadou školení a byli nuceni prokazovat své vědomosti i manuální schopnosti. Získání akreditace je tedy odrazem jejich dobré práce a spolupráce všech částí nemocnice, nejen těch zdravotnických, ale například i technických, které ve vzájemné spolupráci zajišťují plynulý chod celé nemocnice a bezpečí pacientů.


To ale nebyl jediný takový úspěch benešovského ústavu…
Benešovská nemocnice se i letos zapojila do celostátního hodnotícího projektu Nemocnice ČR 2015 a obhájila svůj titul Nejlepší nemocnice kraje. Cílem projektu je oceňovat nemocnice pozitivně vnímané v očích pacientů a zaměstnanců a Nemocnice Rudolfa a Stefanie Benešov se do něj zapojila v rámci oblastí bezpečnosti a spokojenosti hospitalizovaných i ambulantních pacientů. Celkem se do hlasování zapojilo téměř jednasedmdesát hospitalizovaných a přes pětačtyřicet ambulantních pacientů z celé republiky. V těchto kategoriích dosáhla benešovská nemocnice na první místo ve Středočeském kraji a získala tak titul Nejlepší nemocnice kraje 2015.


To tedy bylo hodnocení veřejnosti. A jak nemocnici hodnotili odborníci, kteří se zabývají nejen problematikou ekonomiky nemocnic, ale také dalších firem?
Benešov získal nejvyšší stupeň uznávaného ocenění Czech Stability Award, které vyhlašuje společnost Bisnode ve spolupráci se Sdružením Czech TOP 100. Výsledky hodnocení jednotlivých společností jsou každoročně vyhlašovány v rámci žebříčku Czech TOP 100 v kategorii Nejstabilnější firma roku. Benešovská nemocnice získala certifikaci AAA – Excelentní, což ji řadí mezi 2,5 procenta nejúspěšnějších firem v celé České republice. Certifikát také znamená, že benešovská nemocnice patří ke stovce českých stabilních společností, u kterých je vysoká pravděpodobnost spolehlivého plnění závazků z obchodního styku, vysoká pravděpodobnost návratnosti investic, nízké úvěrové riziko a minimální riziko úpadku. To nás velmi těší, ale zároveň to bereme jako závazek do budoucna. Loni jsme získali hodnocení A – výborné, a letos jsme dosáhli nejvyššího možného ocenění AAA – excelentní a to je úspěch všech pracovníků naší nemocnice. Ocenění deklaruje, že praktikujeme politiku otevřené komunikace, poskytuje dostatek informací o posledních výsledcích svého hospodaření nebo vlastnické struktuře, což jsou nedílné součásti samotného hodnocení Czech Stability Award. Firmy získávají hodnocení na desetistupňové škále, kde nejvyšší tři hodnocení jsou AAA, AA a A, zatímco nejnižší hodnocení D upozorňuje na hrozící úpadek firmy.¨


Dobrá, stavět jen na oceněních ale nelze. Prozraďte, co chystáte na příští rok?
Příští rok bude obdobím dalšího rozvoje nemocnice. Samozřejmě ji chceme, jako každý rok, dále rozvíjet a modernizovat. Prvotním úkolem pro nás bude generální rekonstrukce dětského oddělení a jeho přestěhování do pátého patra takzvané nové interny. Neurologie pak bude nově ve čtvrtém patře a interní oddělení i ve třetím patře. Interní oddělení tak bude nově umístěno celkem na třech podlažích. V interním pavilonu vznikne úplně nové dětské oddělení s novým vybavením. Na výzdobě jeho interiéru spolupracujeme s nadací Archa, Chantal Poullain. Na interním oddělení také radikálně obměníme lůžka. Už začátkem příštího roku zakoupíme nová elektrická polohovací lůžka, která poskytnou nadstandardní komfort našim pacientům. Uvažujeme i o revitalizaci celého pavilonu nové interny, která po takovém kroku již mnoho let volá. To samo sebou přináší další záležitosti, jako je například přestěhování oddělení lůžek ošetřovatelské péče do bývalé střední zdravotnické školy. Tam chceme centralizovat tento druh zdravotní péče a tím se nám uvolní prostor pro rozšíření oddělení rehabilitace, kde doufáme, vznikne navíc jeho lůžková část. To bude opět velmi velký projekt, ale jeho výsledek záleží na úspěšnosti našich jednání se zdravotními pojišťovnami. Ale čekají nás i takové „drobnosti" za pár milionů korun, jako je vybudování přístřešku klimatizací centrálních operačních sálů a ARO, rekonstrukce chirurgické JIP a rekonstrukce výtahu gynekologicko – porodnického oddělení.


Před nedávnem se vám podařilo citlivě zrekonstruovat taras pod historickou budovou někdejší interny. Jaké výhledy tahle nejstarší budova nemocnice má?
Provoz zmiňovaného pavilonu byl zahájen už v roce 1898. Budova byla za ta léta průběžně opravována, ale jistě by si zasloužila celkovou rekonstrukci. Mohu říci, že právě probíhají jednání o eventuálním pronájmu tohoto pavilonu a jeho generální rekonstrukci, samozřejmě s využitím v rámci zdravotnictví a služeb pro pacienty.


Plánujete něco nového i v oblasti mimo zdravotnickou péči? V celé Evropě a vlastně v celém západním světě se hovoří stále častěji o nutnosti posilování bezpečnosti. Chystá i benešovská nemocnice v této oblasti nějaké investice?
Určitě chceme provést rekonstrukci a úpravy odstavných ploch a místní infrastruktury. Ale především chceme více zabezpečit celý areál nemocnice, včetně dovybavení bezpečnostních bodů a kamer. Zvláště v současné době to vidíme jako jednu z priorit, a chceme více dbát na bezpečnost pacientů a zaměstnanců nemocnice.


Pojďme od stavění k vybavení objektů. Jaké přístroje chcete napřesrok nakoupit?
Chceme zakoupit nový počítačový tomograf a pokračovat v obnově i dalšího přístrojového vybavení. Jen tak namátkou to bude endoskopická věž na ORL, sonografický přístroj 4D na gynekologii, ultrazvukové přístroje, endoskopiská věž pro urologii a další. Prostě těch úkolů je mnoho, ale je potřeba je realizovat, abychom mohli i nadále našim pacientům poskytovat špičkovou zdravotní péči.


Máte přehled, kolik jste jich
v letošním roce už ošetřili?
V posledních letech v rámci ambulantní péče ošetříme a vyšetříme zhruba sto šedesát tisíc lidí. V nemocnici je každoročně hospitalizováno okolo sedmnácti tisíc pacientů.


Kolik zaměstnanců se o tolik pacientů stará?
Patříme v okresním měřítku mezi největší zaměstnavatele. Když si vezmeme čísla z října, pracuje u nás celkově kolem 830 lidí, což znamená zhruba 780 pracovních úvazků. Na pozici sester a středního zdravotnického personálu máme 371 pracovních úvazků. Na pozici nižšího a pomocného zdravotnického personálu je 111 pracovních úvazků. Lékařů, farmaceutů a vysokoškoláků je u nás 134 úvazků. Zbytek jsou provozní zaměstnanci, jako je údržba, úklid, pracovníci stravovacího provozu, spalovny, kotelny a administrativní pracovníci.


V celé republice si ředitelé nemocnic stěžují na dlouhodobý nedostatek zdravotnického i ostatního personálu. Jak jsme na tom tady u nás, v Benešově?
Personálně je nemocnice stabilizovaná. V současné době nemocnici například u středního zdravotnického personálu – sester do ideálního stavu chybí 9,4 úvazku. Tento ukazatel se samozřejmě během roku různě mění, ale pohybujeme se stále průměrně kolem deseti sester. To, jak je vidět i z jiných nemocnic, není specifický problém Benešova. Jedná se totiž především o systémový celostátní problém. Ale současný stav v benešovské nemocnici je podstatně lepší, než v obdobných srovnatelných nemocnicích, ať už krajských nebo státních. První čtvrtletí tohoto roku bylo sice problematické, ale v současné době je situace stabilizovaná. Chybějící úvazky ve výši 9,4 v žádném případě neohrožují chod nemocnice nebo kvalitu poskytované zdravotní péče.


S přispěním Petra Ballka

Autor: Zdeněk Kellner

29.12.2015
SDÍLEJ:
František Hakl s trofejí pro mistry světa v malém fotbale, kterou s českou reprezentací vybojoval v Tunisku.

Zlatý šampion Hakl věří, že vítěznou atmosféru přenese i do Benátek

Krajský úřad Středočeského kraje v Praze.

Krize krajské koalice dospěla na ostří nože. Silná slova mohou vystřídat činy

Brankář Tomeček si protáhne zimní přípravu

Benešovsko – Okresní disciplinární komise OFS Benešov zasedala a trestala. Nejhůře dopadl brankář Nesperské Lhoty Michal Tomeček, který nejenže skončil na podzim, ale protáhne si i zimní přestávku. Největší pokutu, 3000 korun, dostaly za „černocha“ Čechtice.

KRÁTCE: Kvůli volbám se turisté k informacím nedostanou

Benešovsko - Přečtěte si krátké zprávy z regionu!

ANKETA: Jdete k volbám?

Benešovsko - Ptali jsme se obyvatelů Benešovska, jestli půjdou k volbám.

OBRAZEM: Spirituál Kvintet vystoupil ve Vlašimi k poctě Farní charity

Vlašim - Farní charita Vlašim slaví 25 let od svého vzniku. Ke svému výročí uspořádala také benefiční koncert skupiny Spirituál Kvintet. Ten se původně měl uskutečnit 5. října, ale z důvodu nemoci jednoho z členů kapely byl přeložen až na úterní večer 17. října. Do vlašimského kostela sv. Jiljí, kde se koncert konal, dorazilo mnoho posluchačů, kteří zaplnili celý kostel a vystoupení si náramně užili. Některé písně společně se zpěváky zpívalo dokonce celé obecenstvo. Na konci hudebního představení ocenili přítomní um skupiny ovacemi ve stoje.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení