Nejlepší hospodářský výsledek za dobu existence akciové společnosti znamená současně, že benešovský špitál je vůbec nejlepší z pěti nemocnic zřizovaných Středočeským krajem. V hodnocení tak předběhl ústavy větší z větších měst – Kladna, Mladé Boleslavi, Kolína a Příbrami.

„Nemocnice navíc získala i třetí místo v celorepublikovém žebříčku nemocnic v oblasti spokojenosti a bezpečnosti svých zaměstnanců," připomněl mluvčí Nemocnice Rudolfa a Stefanie Benešov Petr Ballek.

Ale nejen benešovská nemocnice, nýbrž i další zdravotnické ústavy zřizované Středočeským krajem si loni své hospodaření zlepšily a to z roku na rok o několik desítek miliónů korun.

„V kurzu hospodaření nastaveném zhruba před dvěma lety benešovská nemocnice pokračuje dál," potvrdil mluvčí NRS.
Přitom prognózy z úvodu roku 2013 předpokládaly, že se nemocnice v Benešově bude pohybovat v předpokládaném schodku 70 milionů korun.

Zefektivnění provozu nemocnice a zlepšení komunikace se zdravotními pojišťovnami však negativní trend zastavily.
Do hospodaření nemocnice se pozitivně promítla také změna úhradové vyhlášky, která umožnila nemocnici více si vydělat za péči hrazenou ze zdravotního pojištění. Benešovský ústav si navíc dokázal udržet počty hospitalizovaných a ošetřených pacientů a tím efektivněji využívat svou kapacitu.Co napsal o hospodaření benešovské Nemocnice Rudolfa a Stefanie
Benešovský deník 21. ledna 2009

Červená čísla hned tak nezmizí
Jak je na tom účetně benešovská nemocnice? Bývalé vedení ústavu tvrdilo, že dobře. To současné ale míní, že je tomu naopak.

Benešov – Od zdi ke zdi. Právě tak může nestranný pozorovatel posuzovat benešovskou Nemocnici Rudolfa a Stefanie (NRS). Že ne? Tak čtěte dál! Ještě v polovině roku se tehdejší vedení pyšnilo titulem Nejlepší nemocnice v kraji. Ten jí svou přízní udělili sami pacienti, které v zařízení ošetřili. Koncem roku byla už situace naprosto odlišná.

„Je to nejhorší nemocnice," popisoval benešovský ústav nový hejtman Středočeského kraje David Rath.

Audit nezávislé firmy za tři čtvrtletí loňska ale ukázal, že ztráta nemocnice činí „jen" 21 milionů korun. Mluvčí benešovské nemocnice Petr Ballek vysvětloval minusové položky především úvěrem, který si nemocnice vzala na přístrojové vybavení.

Už o tři měsíce později ale noví vládci kraje z ČSSD tvrdí, že je nemocnice v mnohem větší ztrátě, než udávalo bývalé vedení stranící ODS.

„Podle předběžných výsledků kontroly je to téměř sto třicet milionů korun," uvedla mluvčí kraje Berill Mascheková. „Šedesát milionů je dluh, dalších padesát byla dotace od kraje a dalších devatenáct milionů půjčka," sdělila mluvčí.

Účetní ztráta byla podle Maschekové způsobená špatným řízením nemocnice. Účinkování jejího vedení vyvrcholilo přidělením šestimilionového zlatého padáku čtyřem členům představenstva, což nyní prověřuje kriminálka.

Pak už přišel nový ředitel Milič Řepa. Právě on má nemocnici dostat z červených čísel. To ale může trvat dlouhé měsíce, možná roky.

„Nový pan ředitel má za úkol zařízení stabilizovat a zajistit, aby ke ztrátám nedocházelo," vysvětlila mluvčí.

Situace kolem účtů nemocnice by ale neměla mít vliv na chod ústavu, především pak na samotné pacienty. Na co by ale vliv, možná dost velký, mít mohla, je zbrzdění investic.

Ty zahájil bývalý ředitel Miroslav Petrík ještě před krajskými volbami u pavilonu interny. Tehdy tvrdil, že na investice výsledky voleb nebudou mít vliv, protože rekonstrukce nemocnice je vůlí Středočeského kraje.