Kdo nebo co nejvíc škodí podnikatelům?

Lidé, kteří si myslí, že slovo podnikatel je synonymem pro všechno špatné a nepřipustí myšlenku že historicky prosperita národů byla vždy vázána na možnosti jednotlivce - podnikatele.


Jste vědma. Jaká je budoucnost drobného podnikání?


Jako sex, dobrá.


Kdybyste měl tu moc, co byste hned změnil ve prospěch drobného podnikání?


Méně byrokracie, je totiž zcela neproduktivní a změnu ve školství. Tam by měli učit specialisté z daného oboru, kteří mohou lépe připravit novou generaci k novým výzvám budoucnosti.


Dá se v Česku podnikat s korunou v kapse?


Velice těžce, ale znám případy, kdy se začalo jen s úvěrem.


Co bylo hlavním motivem, proč jste začal podnikat?


Nikdy jsem nechtěl být zátěží pro nikoho anebo být závislý na někom. Po letech jsem zjistil, že jsem se stal součástí jakéhosi systému kdekoliv na světě, kde právě jsem, a dělá mi to radost.


Co děláte pro to, abyste získal a udržel dobrého zaměstnance?


V základě být férový a říkat pravdu. U někoho pochvala dělá divy, u jiného jemné nakopnutí… a samozřejmě kombinace peněz, volného času a možnosti přizpůsobení se jeden druhému.


Prověřujete své zaměstnance? Jak?


Ne. Konverzace stačí.


Jaký formulář byste nejraději vymazal z těch povinných?


Je jich hodně. Setkal jsem se s formulářem „superlegalizace“. To už jednoduchá „legalizace nestačí? Některé formuláře jsou nezbytné, ale napadá mě utopistická myšlenka vyplnění jenom jednoho formuláře, který je posléze použit u všech úřadů a ministerstev, které se o tento formulář podělí.


Kdybyste měl charakterizovat dobrého podnikatele, jaké přídavné jméno vás napadne jako první?


Charismatický.


Úspěch. Co vás napadne při vyslovení tohoto slova?

Přátelé.


Kdyby vám někdo umožnil zahraniční stáž, kam byste se jel nejraději učit?


Do Severní Ameriky. Učí základy volného podnikání a nejdůležitější, nové psychologie pro vyvážený život. Měl jsem to štěstí celých 27 let a nepohrdal bych ani takovým znovunabitím svých baterií.


Jaký obor podnikání má podle vás největší šanci přežít a proč?

Jakýkoliv vývoj, servis industry, nové technologie, robotic, energetika a ekologie. Po minulém století a industriální revoluci se jeví nové a důležitější priority, jako například cestovní ruch, který je dle světových studií největším zaměstnavatelem s nejvyšším obratem na světě. A samozřejmě podnikání v základních životních potřebách - jídlo, oblečení, doprava a bydlení. Ale varování: Ne všichni, kteří podnikají v těchto odvětvích budou úspěšní, jestliže nejsou inovativní, chytří a nemají tu pokoru učit se z vlastních chyb. Moje moto: Jenom lidé, kteří udělají chybu a nezatají, ji by měli být odměněni, protože lidé, co nikdy chybu neudělali, také nikdy nic nového nezkusili.

Co vám udělá největší radost?


Vážně nevím, ono se to časem pořád mění.


Z čeho jste smutný?


Ne z lidí kteří nechápou, ale z lidí kteří nechtějí porozumět.

Kam byste jel na dovolenou?


Všude, kde jsem ještě nebyl a těch míst je ještě hodně!


Koho byste si s sebou vzal a proč?


To je otázka, na kterou určitě znáte odpověď. Přece hezkou spolucestující. A proč? Ta odpověď není pro denní tisk.


Jaké tři věci byste si vzal na pustý ostrov?


Každý z nás má v sobě nějakou formu pustého ostrova, kam nikoho anebo nic nebere, ale odpověď na realitu otázky - prut, ženu a zlatou rybku, která splní tři přání.


Jaká kniha patří mezi vaše oblíbené?


Celestine Prophecy.


Jaký film byste čtenářům doporučil?


Baraka.


Kdy jste byl naposledy v divadle?


Asi před rokem.


Oblíbené jídlo?


Humr z Nové Scotie.


Oblíbený nápoj?


Dobré víno a Metaxa, seven stars.


Máte den volna, co budete dělat?


Hrát golf, anebo nic.


Na jakou charitativní činnost jste přispěl?


Dárky pro dětský domov, proti rakovině a tašky dobrot pro bezdomovce, i když se těžko hledají hlavně na Vánoce, ale jsou to také lidé, jenom měli méně životního štěstí, než většina z nás.

Vladimír Kravjanský (54) se narodil v Bratislavě, po emigraci vystudoval Central Technical School v Torontě, má dceru Kristínu a syna Marka v Kanadě, tam má i rodiče, je rozvedený. Je učitel-lektor, podnikatel, manager a umělec,hrál v rodinném divadle, maloval obrazy a tvořil keramické objekty. Po studiu učil v torontských středních a specializovaných školách, postupně v „CTS“ Central Technical School, Sir J. A. McDonald collegiate, Wexford collegiate, Georgie Brown college a Leaside High school. V té době začal podnikat ve své vlastní a. s. Artas inc., otevřel si galerii vToronto Eaton Centru a malířské a keramické studio. Mezi tím se aktivně angažoval v rodinném divadle Black Box Theatre a účastnil se asi 450 představení v divadlech jako Theatre of the National Arts Center-Ottawa, St. Lawrence centre-Toronto a Theatre Arts Festival International-Wolfville. V Benešově byl spolumajitelem firmy Hydraulika Int., předseda představenstva firmy His Ben Cz, nyní vlastní firmu Benecor zabývající se účetnictvím, poradenstvím, propagací, obchodem nemovitostmi a investicemi. Je předsedou představenstva Okresní Hospodářské komory Benešov a v představenstvu Krajské Hospodářské komory Střední Čechy.