Například provozovatel benešovské restaurace U Kovářů Jiří Mašata žádné problémy s přítomností dětí v prostorách určených pro hosty dosud ani neměl. „V naší rodinné hospůdce sice nemáme dětský koutek, ale každého zákazníka včetně dětí vítáme,“ potvrdil.

Podle Jana Hrachovského ml. který svůj Sport bar Fortuna po požáru benešovského Obchodního domu Hvězda teprve otevře, žádné paušální zákazy nezavede.

„Jednou u nás byli nějací lidé z Velké Británie s dětmi a chtěli se koukat na fotbal. Jejich dítě ale začalo čárat na bílou zeď. Nic mu neřekli, a tak jsem mu tužku z ruky vzal. No a rodiče na mě chtěli volat policii,“ vzpomíná na už historickou předcovidovou událost podnikatel a potvrdil, že tento případ skončil tak, jako další podobné - vyprovozením nevychovaného hosta ze zařízení. V tomto případě i s rodiči.

„Mně je jedno, odkud ten člověk je a jak je starý. Jestliže se neumí chovat ve společnosti, nemá v hospodě co pohledávat a měl by se přivázat ke stromu,“ dodal Jan Hrachovský ml. a přiznal, že je z této doby, kdy si každý myslí, že si může dovolit cokoliv, znechucený.

Veronika Bubeníková, provozovatelka Švejk restaurantu Benešov pražský případ zná. Míní proto, že to, co provozovatel restaurace udělal, nebylo veřejností správně pochopeno. S jeho postojem souhlasí, protože vyplývá ze snahy zajistit dětem bezpečnost při pobytu v jeho restauračním zařízení.

„Děti nejsou odpovědné za své chování a zodpovídají za ně jejich rodiče. Jenže v případě, že děti běhají po celé restauraci a obsluha je polije horkou polévkou, zodpovědnost nepůjde za rodiči, ale za námi jako provozovateli,“ vysvětlila Veronika Bubeníková s tím, že pochopení pro děti v lokále má, protože je sama matkou dvou dětí.

„Na prvním místě si ale musí děti ohlídat a usměrnit rodiče a ti by také měli mít nějakou soudnost. S nevhodným chováním dětí jsme se už ale také setkali a v tom konkrétním případě, kdy děti běhaly po celé restauraci, rodiče na naše upozornění nereagovali. Zakazovat přesto nikomu nic nebudeme. Na druhou stranu ale očekáváme alespoň nějakou úctu k práci naší obsluhy,“ dodala Veronika Bubeníková.

V restauraci benešovského hotelu Benica jeho majitel Jaroslav Opriš dětské hosty vítá. Přímo pro ně vytvořil i speciální místnost mimo samotnou restauraci, kde jsou instalované herní prvky, k dispozici hračky a děti se mohou vyřádit pod dozorem rodičů.

„Pro nás nejsou děti problém,“ tvrdí Jaroslav Opriš. „Náš hotel se přímo specializuje na pobyty rodin s dětmi a těm se snažíme vytvořit co nejpříjemnější prostředí. Proto vedle herny vnitřní máme na léto také dvě dětská hřiště venku,“ popsal.