Loni v srpnu začal motoristům pro vjezd na placené parkoviště v centru Benešova sloužit systém automatické závory. Podle místostarosty Benešova Romana Tichovského, se ale o jeho bezproblémový provoz ani po půlroce nejedná.

„Stále řešíme nějaké poruchy,“ přiznal Tichovský s tím, že celý systém jeho dodavatel už dokonce dvakrát vyměnil a stále s ním jsou potíže.

Zařízení je ale v záruce, takže Benešovu zatím žádné výdaje s jeho provozem a opravami nevznikly.

Zpočátku provozu, zejména kvůli neznalosti a z ní pramenící nedůvěře, motoristé raději hledali místo pro odstavení auta v jiných částech města. Nyní už se systém naučili ovládat a využití parkoviště je častější.

„Systému nedůvěřovali zejména starší motoristé,“ připomněl místostarosta.

Ani znalost zákonitostí vpuštění a výjezdu na a z parkoviště, ale neodradila některé motoristy od toho, aby odstavnou plochu neopustili jinudy, než je to běžné.

„Víme o případech, kdy z parkoviště ujeli řidiči přes obrubník a chodník,“ potvrdil Tichovský.

Možností, jak únik bez placení opakovat bude ale ubývat.

„Místa, kudy se z parkoviště dá odjet bez úhrady poplatku osadíme zábradlím,“ slíbil starosta Benešova Jaroslav Hlavnička.

Naprosto nově ale Benešov zavedl nařízením rady města o poplatku za ztrátu parkovacího lístku.

„Kdo nebude mít parkovací lístek, zaplatí pět set korun,“ připomněl Roman Tichovský.

Toto opatření je pouze reakcí na případy, kdy někteří motoristé volali servisní službu zařízení s tím, že jim automat vzal peníze, ale lístek potřebný pro opuštění placené zóny, už nevydal.

„Ve finále se pak ale přišlo na to, že motoristé lístek ztratili,“ dodal místostarosta Benešova Roman Tichovský.