„Byli jsme tehdy ještě přísnější než zákon," vzpomíná na pět let starou záležitost tehdejší místostarosta, dnes řadový zastupitel, Roman Tichovský (ODS). „Místo požadovaných deseti firem, jsme vylosovali patnáct," řekl s tím, že ve druhém kole výběru, už byla rozhodujícím kritériem cena, za níž byly firmy ochotny zakázku pro město realizovat.
„Při losovačce byli přítomni notáři a advokáti celkem dvaatřiceti firem. Nikdo z nich tuto část výběrového řízení nenapadl," připomněl zastupitel Roman Tichovský.
Právě to potvrdilo při pondělní schůzi zastupitelů Benešova také současné vedení města.
„Za udělení pokuty nikoho neviníme," ujistil místostarosta Benešova Jiří Švadlena (ANO).
Podle starosty Petra Hostka se radnici po jednáních podařilo snížit výši sankce z uvedených jedenácti milionů na 6,5 milionu korun.
Částku však Benešov musí uhradit do středy 11. května, tedy do dneška a to najednou, nikoliv po částech. Pokud by to město nestihlo, hrozilo by mu penále ve výši tři tisíce korun denně. Samozřejmě počítáno už od oné losovačky v roce 2011.
Právě o tom se v pondělí v sále Kulturního domu Karlov jednalo v bodě označeném jako první letošní rozpočtové opatření.
„Teprve po té co zaplatíme budeme moci podniknou další kroky k náhradě vzniklé škody," vysvětloval starosta Benešova a zastupitelé pak rozpočtové opatření schválili a uvolnili tím peníze na platbu pokuty.
Co celá tahle kauza znamená?
Roman Tichovský, který se zmiňované losovačky zúčastnil míní, že jde o to, že se MF snaží odčerpat peníze z městských a obecních pokladen za každou cenu a vylepšit tím státní účty.
„Nikdo neřekl, že jsme něco udělali špatně, nikdo neřekl, že jsme podváděli. Jen po loňské květnové kontrole ministerských úředníků přišla zpráva, kde nám navrhovali stržení pěti procent z poslední naší platby. Bylo to celkem pět tisíc korun z důvodu, že jsme použili losování. Ale přes právníky jsme ministerstvu odpověděli, že s tím nesouhlasíme, protože jsme nic neporušili. Vysvětlili nám ale, že oni Benešovu pokutu neudělují proto, že se dopustilo protiprávního jednání, ale proto, že se ho způsobem, který byl tehdy naprosto legální, tedy losováním, mohl dopustit," dodal Roman Tichovský. „Pokutovat někoho za to, že mohl něco porušit, i když to neudělal, je strašné," míní politik s tím, že kroky Benešova při zmiňovaných akcích, v nichž město žádalo a nakonec i získalo dotace, kontrolovaly jak orgány Státního fondu životního prostředí, tak Ministerstva životního prostředí a také úředníci resortu financí
Babiš napadl losovačku v Benešově. Město musí zaplatit pokutu
Zdeněk Kellner
11. 5. 2016
Benešov – Na pověst takzvané losovačky, nechvalně známé z karlovarského „náhodného" vybírání zhotovitelů veřejné zakázky, dojíždí nyní další města v Česku. Patří mezi ně i Benešov. „Ministerstvo financí došlo k závěru že forma losovačky není morální, i když ve své době bylo vše v pořádku," uvedl starosta Benešova Petr Hostek (ČSSD). Benešovu teď kvůli pravidlům, které Babišovo ministerstvo změnilo teprve nedávno, sportovní terminologií vlastně po zápase, hrozí pokuta 11 milionů. V době, o níž se jedná a kterou MF napadá, v roce 2011, právě losovačku použil i Benešov. Postup povolený zákonem mu pomohl v první ze svou fází tendru na zhotovitele intenzifikace čistírny odpadních vod a rekonstrukce kanalizace.