Většinu zkoušek a testů už má za sebou a českému publiku se představil už loni na Dnech NATO v Ostravě. Bitevník L-39NG, který je po dlouhých letech prvním novým letounem zkonstruovaným a vyrobeným v Česku, by měl zanedlouho získat poslední „razítka“. Do světa ale každopádně vyletí s novým majitelem.

Cesta za novým letadlemZdroj: Deník

Ten stávající – investiční skupina Penta – po třinácti letech prodal AERO Vodochody novému vlastníkovi. Stala se jím firma AERO Investment Partners Zrt, která je společným podnikem maďarského podnikatele Andráse Tombora a české skupiny OMNIPOL rodiny Hávových. Maďarský podnikatel bude v AERU držet 51 procent akcií a zbytek připadne Omnipolu. Ten prostředí AERA dobře zná, v uplynulých letech pomáhal s exportem letadel a od roku 2015 je strategickým partnerem projektu nového letounu L-39NG. Cenu kontraktu ani jedna strana nekomentovala. Předmětem transakce ale není společnost Letiště Vodochody.  Právo Aera používat letiště pro svůj rozvoj ale vyplývá ze smluvního závazku.

 „Aero je jednou z nejsilnějších českých značek a pojmem, který v mnoha lidech oprávněně vzbuzuje národní hrdost. Aero má nejen skvělou minulost, ale především také obrovský potenciál do budoucna. Chceme navázat na tradici společnosti a navrátit jí věhlas na českém i světovém trhu. Budeme rozvíjet všechny tři pilíře činnosti Aera, podporu uživatelů letounů z produkce firmy, spolupráci s velkými světovými leteckými výrobci a samozřejmě i projekt L-39NG,“ komentuje akvizici Richard Háva.

„V našem portfoliu Aero nepatřilo mezi firmy, které chceme dlouhodobě rozvíjet,“ řekl Marek Dospiva, spoluvlastník Penty Investments. Penta získala Aero v privatizačním tendru v roce 2007, firmu s miliardovou ztrátou změnila během necelých dvou let do prosperující společnosti. Zásadní změnou strategie v roce 2016 rozhodla o návratu Aera k výrobě vlastních letounů a dominantní orientaci na vojenské programy.

Skupina OMNIPOL je s Aerem historicky spjata, v průběhu uplynulých dekád byla zodpovědná za vývoz většiny letounů z tamní produkce. Od roku 2015 je OMNIPOL také strategickým partnerem projektu nové generace letounu L-39, L-39NG. Jakožto padesátiprocentní podílník projektu skupina s Aerem v minulých pěti letech již velmi intenzivně spolupracovala.

Nový majoritní vlastník společnosti, pan András Tombor, je zkušený, mezinárodně renomovaný byznysmen, který má mnoho zkušeností s investicemi do perspektivních průmyslových oblastí. Vstup silného zahraničního investora do Aera představuje zásadní příspěvek ke stabilizaci společnosti a zajistí její budoucí rozvoj.

Společnost Penta Investments je majitelem vydavatelství VLM, které provozuje i server denik.cz