Do Liberce vyrazily čtyři týmy plné odhodlání poprat se o nejcennější kovy ve třech věkových kategoriích. Pro hráče do 9 let bylo sestaveno družstvo přípravky, hráči do 11 let dali dohromady výběr elévů a v kategorii mladších žáků do 13 let se na turnaji představila dvě družstva z Benešova. První družstvo tvořil klasický výběr chlapců do 13 let, druhé družstvo bylo naopak tvořeno samými děvčaty a to proto, že se organizátorům nepodařilo jejich kategorii dalšími soupeřkami plnohodnotně naplnit. Celá benešovská výprava byla ubytována tradičně v pensionu v Bedřichově s pohodovou obsluhou, vynikající stravou a solidním zázemím pro všechny zúčastněné.

První dva dny turnaje patřily soubojům ve skupinách. Tyto zahřívací, ale s ohledem na tvorbu pozic pro další fáze turnaje velice důležité zápasy se třem týmům z Benešova podařily na jedničku. Výsledkově propadla pouze děvčata, kterým se přes skvělou a bojovnou hru nepodařilo ani jednou zvítězit, a tak pro ně turnaj skončil ještě dříve, než doopravdy začal. Přesto nad jejich výkonem leckterý trenér soupeřů kroutil obdivně hlavou. Výsledky 1:5, 1:2, 1:3 a 1:6 jasně dokazují, že minimálně dva zápasy s podobně starými kluky byly až do posledního hvizdu rozhodčího naprosto vyrovnané a hned v úvodním zápase s Kladnem naše děvčata dlouho vedla a odpadla až v závěru druhého poločasu.

Přípravku zastavila Sparta ve čtvrtfinále

Družstvo přípravky prohrálo v základní skupině jen jednou (výsledky 7:2, 2:9, 5:0 a 5:0), a protože další eliminační skupinou prošlo se dvěma vítězstvími (5:4 a 4:0), postoupilo tak do vyřazovací části turnaje s velkým očekáváním. Jenže jak historie již ukázala nesčetněkrát, ne každý zápas o bytí a nebytí dopadne dle papírových předpokladů, a tak již čtvrtfinále přineslo nečekané klopýtnutí a porážka od Sparty 2:5 znamenala pro přípravku konec turnaje. Za předvedenou hru, nasazení, bojovnost a konec konců ani za slzičky v očích po závěrečné prohře se ale nikdo z týmu florbalového potěru stydět rozhodně nemusí.

Elévy nejvíce potrápil Hradec Králové

Výběry elévů a mladších žáků vyhrály své skupiny bez zaváhání. Zatímco elévové se kvalifikovali rovnou do čtvrtfinálových bojů, na mladší žáky čekala vzhledem k velkému počtu přihlášených týmů trnitá cesta od osmifinále. Elévové po skvělých výsledcích ve skupině 10:1, 5:0, 3:1, 6:1 s 9:0 patřili ve čtvrtfinále proti Hradci Králové k papírovým favoritům, ale houževnatého soupeře porazili až po samostatných nájezdech 2:1, když na 1:1 po základní hrací době vyrovnávali necelé dvě minuty před koncem při hře ve vlastním oslabení. Semifinálová výhra nad Kladnem 4:1, stejně jako finálové vítězství 2:0 nad Startem Kunratice pak dostaly výběr elévů na samotný vrchol turnaje a hráči se mohli zaslouženě radovat ze zisku zlatých medailí a z prvního místa mezi 12 týmy ve své kategorii.

Mladší žáci turnaj profičeli

Družstvo mladších žáků ve skupině také odehrálo povedená utkání a po výsledcích 10:1, 4:2, 6:0 a 6:1 bylo do vyřazovacích bojů nasazeno z nejvyšší možné pozice. V play-off zbývalo hráčům tuto herní nadvládu nad ostatními potvrdit. A to se také podařilo, když si hráči Benešova poradili postupně v osmifinále s Dobruškou 8:0, ve čtvrtfinále s Jaroměří 4:1, v semifinále s Trutnovem 4:1 a ve finále svoji herní pohodu potvrdili vítězstvím 5:2 nad hráči FBC Lomnice. Všichni hráči bez výjimky ukázali své velice dobré fyzické síly, herní vyzrálost a příkladnou bojovnost, a tak se i mladší žáci mohli začít radovat ze zasloužených zlatých medailí. Za zmínku stojí, že kategorie mladších žáků byla letos obsazena celkem 30 týmy, a tak se řadí toto prvenství a dosažené výsledky právem mezi skutečně velice cenné.

Turnaj Nisaopen 2014 tedy nakonec skončil fantastickým úspěchem mladých florbalistů z Benešova, kdy jak tým elévů (MU 11), tak i výběr mladších žáků (BU 13) vyhrály svoji kategorii bez jediné porážky, a tedy bez sebemenší pochyby naprosto zaslouženě. Dosažené výsledky jsou oceněním nejen hráčů samotných za jejich výkony a předvedenou hru na turnaji, ale také oceněním soustavné, dlouhodobé a hlavně skvělé tréninkové práce trenérů Miloše Vojtíška a Lukáše Brože. Zlatý „double" nastavil laťku pro další ročníky hodně vysoko a v následujících letech bude určitě hodně těžké takovýto úspěch vyrovnat, či dokonce překonat, ale jako motivační prvek může být pro mladé hráče určitě výzvou do dalších let.

Na letošním libereckém turnaji tedy florbalisté z Benešova doslova „rýžovali" zlato, ale v konečném důsledku tady opět vyhrál florbal a o to při tomto soutěžním loučení s náročnou sezónou určitě šlo. Veliký dík si zaslouží všichni, kdo se celého turnaje zúčastnili, poděkování patří hráčům za předvedené výkony, obětavost, nasazení, bojovnost a přístup k zápasům, trenérům za vedení zápasů, rodičům za doprovod, trpělivost a hlasitou podporu, všem ostatním, kteří se podíleli na organizaci a zajištění bezproblémového průběhu celého sportovně laděného prodlouženého víkendu, ale i všem těm, kteří se aktivně podíleli na celé uplynulé sezóně a z jakýchkoli důvodů se právě tohoto turnaje nemohli zúčastnit.

Více informací a kompletní výsledkový servis na: www.nisaopen.cz

PAVEL VRKOSLAV