Jinak fotbalový trenér devatenáctky Benešova se podělil o dojmy z her.

NEDĚLE

Sraz celé výpravy Středočeského kraje byl naplánován v Pardubicích před Tipsport Arénou ve 14:20 a tak jsme opouštěli Benešov v pravé poledne, abychom měli dostatek času dorazit na místo včas. Cesta ubíhala rychle asi proto, že jsme se těšili na něco a vlastně ani netušili, na co. Když jsme dorazili ke stadionu, organizátoři nás rychle navedli na vyhrazené parkoviště, které se velmi rychle plnilo dalšími účastníky.

Před Arénou už bylo rušno. Jednotlivé výpravy tvořily stále se rozrůstající hloučky a díky různobarevným kompletům byly poměrně snadno rozpoznatelné. Naše výprava měla samozřejmě nejhezčí soupravy, a tak jsme se poměrně rychle zorientovali. Došlo i na společné foto a poté jsme se přesunuli do krásné hokejové haly, která byla nabitá neskutečnou energií. Pro každou výpravu byl vyhraněn určitý sektor, a tak hrála Aréna všemi barvami.

Hlavní náplní programu zahajovacího ceremoniálu byl nástup vybraných zástupců jednotlivých výprav, vždy v čele s úspěšným sportovcem z daného kraje. Naším vlajkonošem byl vynikající český hokejový brankář Milan Hnilička. Poté následoval slib sportovců a nakonec zapálení olympijského ohně.

Doprovodným programem byl na závěr krátký koncert Adama Mišíka a po fotografování s maskotem Olympiády klokanicí BIBI jsme vyrazili směr Litomyšl, kde jsme byli ubytováni.

Domov mládeže Vyšší a Střední pedagogické školy byl moderně zařízen, a tak jsme měli radost z příjemného prostředí. Malé rozčarování nastalo při převzetí klíčů od pokoje. Předpokládali jsme, že budeme ubytováni na společném pokoji, ale dostali jsme každý svůj se slovy, že jsou kluci zvlášť, holky zvlášť a trenéři také. Pokoje byly dvoulůžkové, a tak jsme napjatě očekávali, koho na pokoj dostaneme přiděleného. Nakonec jediný, kdo se svého společníka dočkal, byl Adam. My s Janou jsme byli na společném pokoji.

PONDĚLÍ

V sedm hodin jsme seděli na snídani. Nutno podotknout, že snídaně byly tak bohaté, že jsme pokaždé nevěděli, co si na talíř dříve naložit. Spousta ovoce, zeleniny, sýry, šunky, pomazánky a sladké záviny, nás vždy dokázaly správně nastartovat.

Poté jsme se převlékli, na mém pokoji udělali ranní rozcvičku a v půl deváté vyrazili na společný trénink všech účastníků taneční soutěže. Už výběr místa pro tanec – Smetanův dům Litomyšl, nás ohromil. Naštěstí se Adam s Janou chovali naprosto profesionálně a trénink odtancovali zodpovědně. Dopoledne tak uteklo rychle a my se opět přesouvali zpět na ubytovnu, blížil se čas oběda.

Ani ten nebyl výjimkou a odcházeli jsme na pokoje spokojeni. Odpoledne jsme strávili procházkou po náměstí v centru Litomyšli a na závěr došli fandit našim krasobruslařům.

Večer se nesl ve znamení pohody. Na pokoji nás přišly pozdravit další taneční páry, které Adam s Janou znaly z jiných soutěží a viditelně si nikdo nervozitu nepřipouštěl.

ÚTERÝ – DEN D.

Budíček v 6:30. V sedm nástup maminek, které přijely učesat a nalíčit naše tanečníky. Vše začíná mít spád. Nervozitu si nepřipouštíme, ale atmosféra nás naprosto pohlcuje. Smetanův dům Litomyšl je nachystán a v našich očích získává úplně jiný rozměr. Adam a Jana jsou naštěstí v pohodě, ale já začínám cítit respekt a zodpovědnost za výsledek, což jsem si před Olympiádou vůbec nepřipouštěl.

Přichází roztancování. Ostatní páry se chovají jinak než předchozí den při tréninku. I Adam s Janou jsou jiní. Soustředí se na každý pohyb, pitný režim a ostatní rituály. Blíží se nástup, i jedenáctičlenná porota je již na svých místech.

V prvním kole se tančí pět standardních tanců, poté je na řadě pět latinských. Ze čtrnácti párů vybírají porotci deset, které postoupí do semifinále a do finále pak šest nejlepších. Našemu páru se první kolo povedlo, ale semifinále jim bohužel uniklo o jedno místo. Přesto dokázali posbírat 69 křížků z možných 110 (křížky dávají porotci párům, které chtějí vidět v dalším kole). Trenér latiny Lukáš byl s jejich vystoupením spokojen, ale Adam s Janou chtěli určitě víc, což bylo vidět na jejich výrazu. Po sportovní stránce jsme však výsledek přijali, protože většina párů byla nejméně o dva roky starší, což je v tomto sportu znát. Abychom trochu zmírnili zklamání našeho páru, vydali jsme se podpořit Adamového spolubydlícího Dana Mrázka na zimní stadion, kde právě probíhalo finále v krasobruslení.

Dan je veliký talent a svou soutěž vyhrál naprosto přesvědčivě. Myslím, že o něm ještě v dospělosti uslyšíme.

Mezitím skončila i taneční soutěž, kterou vyhráli sourozenci Borůvkovi. Na druhém místě byl se svou partnerkou Jonáš Tománek. Pro zasvěcené bylo vše podle papírových předpokladů.

STŘEDA

Po snídani jsme měli domluvený trénink ve školní tělocvičně, kde jsme prošli všechny latinské tance a dobře se protáhli. Drobné zklamání z tanečního výsledku bylo pomalu zapomenuto a my se vydali vstříc novým zážitkům. Opět jsme navštívili místní zimní stadion fandit našim rychlobruslařům, kteří sbírali další medaile pro Středočechy.

Odpoledne jsme zašli do kina a navečeru do bazénu.

ČTVRTEK

Přestože jsme měli odjezd naplánovaný až po obědě, už jsme na něj mysleli od rána. Opět jsme zašli do tělocvičny a hodinu se věnovali různým pohybovým aktivitám.

Cestou zpět na ubytovnu jsme se naposledy podívali na soutěž rychlobruslařů, kteří měli na programu rozjížďky. Naši reprezentanti byli opět vidět.

Po obědě jsme vše zabalili, společnou fotkou uzavřeli naše účinkování na Zimní olympiádě dětí a mládeže 2018 a vydali se zpět do Benešova.

Závěrečný ceremoniál jsme nestihli, protože Adam s Janou měli důležitou přípravu tentokrát na Mistrovství republiky v latinskoamerických tancích konané již v sobotu (3. února) v pražské Lucerně.

NĚCO NA ZÁVĚR

Myslím, že se akce povedla. Olympijský výbor vynaložil nemalé peníze, aby dokázal vše skvěle zabezpečit a sportovci se tak mohli cítit jako opravdoví reprezentanti. Věřím, že se řada z nich může v dospělosti prosadit i na mezinárodní scéně.
I my jsme si to skvěle užili a doufám, že ještě budeme mít příležitost reprezentovat nejen svůj klub, ale i naši zemi na nějaké mezinárodní akci.

Dojmy účastníků benešovského okresu z Olympiády dětí a mládeže, kteří zastupovali Středočeský kraj (šachisté Jakub Vojta a Richard Mládek, taneční pár), se dočtete v Benešovském deníku v následujících dnech.