Před posledním dvojkolem základní části první ligy žen zůstávala otázka osmičky účastníků play-off ještě otevřená. Zejména pro družstva na šestém až devátém místě. Sparta, Pečky a Benešov dosáhly stejného počtu vítězství, Nová Paka měla na svém kontě pouze o jednu porážku více. Až poslední zápasy měly proto rozhodnout, kdo a proti komu nastoupí ve vyřazovací části soutěže a kdo bude bojovat o právo na setrvání v 1. lize i pro příští sezónu ve skupině play-out (9. – 12. místo).

Benešovské ženy si mohly zajistit účast v první osmičce již v sobotu, pokud by porazily Novou Paku, která však v domácím prostředí nastoupila posílena o extraligové hráčky z Hradce Králové a Trutnova.

Sokol Nová Paka - BC Benešov 61:71

Obě družstva si byla vědoma důležitosti zápasu, a proto hodlala zanechat na hřišti vše. Průběh celého zápasu byl sice celkem vyrovnaný, v prvním poločase však na hřišti lehce dominovaly domácí hráčky. Navíc se po velmi krátkém pobytu na hřišti zranila jedna z opor Benešova, který musel zápas dohrávat v pouhých osmi lidech. V poločase svítil na ukazateli skóre stav 35:31.

Drobný náskok se však benešovským ženám podařilo ve třetí čtvrtině zlikvidovat a do posledního hracího období vstoupila s nejtěsnějším, jednobodovým vedením (50:51). Ve čtvrté části hry se družstva přetahovala o každý koš a stav se stále více přibližoval ke konečné remíze a případnému prodloužení. Poslední tři minuty utkání však patřily jednoznačně benešovským hráčkám. Zatímco soupeřkám dovolily skórovat jen z trestných hodů, samy proměnily několik dvojtaktů a střel z dálky, třešničkou na dortu byl elegantní samostatný nájezd Báry Karmazínové v posledních sekundách utkání.

Výhrou o deset bodů si BC Benešov zajistil postup do play-off, aniž by musel do posledních minut čekat na výsledky utkání soupeřů.

Body Benešova: Kratochvílová 20 (1 trojka), Škvorová 15 (1), Hřebíková 9, J. Němcová 8, Karmazínová 7, L. Mazurová 6, K. Čadková 3 (1), Koubová 3 (1). Fauly: 25:24. Trojky: 6:4. Trestné hody: 22/13:24/17. Čtvrtiny: 19:18, 16:13, 15:20, 11:20.

Loko Liberec I - BC Benešov 59:64

Do nedělního zápasu proti TJ Loko Liberec vstupoval zkušenější Benešov s odhodláním zvítězit, ale nepodcenit soupeře, který měl na svém kontě pouhé dvě výhry a v tabulce zaujímá poslední pozici a již téměř jistě se bude muset pro příští sezónu s první ligou rozloučit.

Benešovské hráčky zodpovědně bránily a kolektivní hrou překonávaly soupeřky. V poločase vedly již o 14 bodů. Soupeř se však odmítal vzdát a bojoval urputně až do posledních okamžiků. Ve čtvrté čtvrtině se dostavil již téměř tradiční výpadek herní koncentrace benešovských, který se projevil nepřesným zakončováním a řadou nevynucených chyb a ztrát balónů. Liberec proto mohl dotahovat a zdramatizovat závěr, když snížil náskok hostí až na dva body. V samém závěru se však projevila větší herní vyspělost a zkušenost benešovských děvčat, které nepřipustily zvrat a vítězství si podržely.

Body Benešova: J. Němcová 12, K. Čadková 9 (1 trojka), Hřebíková 9, T. Němcová 9 (3), Kolářová 8, Kratochvílová 6, Karmazínová 5, Škvorová 4, L. Mazurová 2. Fauly: 21:21. Trojky: 1:4. Trestné hody: 21/14:25/16. Čtvrtiny: 6:13, 10:17, 19:19, 24:15.

V základní skupině se benešovské ženy umístily na sedmé pozici a stejně jako v loňské, premiérové, sezóně si vybojovaly účast v play-off. Soupeřem jim ve čtvrtfinále bude tým BK Kralupy – Junior.

TEREZA NĚMCOVÁ