Na start letošního závodu se v neděli 20. 8. 2017 postaví cyklisté z absolutní české amatérské špičky, ale i reprezentanti České a Slovenské republiky z řad hendikepovaných sportovců. V kategorii handbike se diváci mohou těšit například na Annu Oroszovou, účastnicí několika paralympijských her, či absolventa proslulého havajského triatlonu Ironman Zbyňka Švehlu. Na startu nebude chybět ani několikanásobná medailistka z mistrovství světa a stříbrná medailistka z paralympijských her v Londýně Tereza Diepoldová, která již druhý rok v řadě pojede na tandemu společně s Jiřím Chybou. Letošní ročník závodu bude dále významný tím, že se budou udělovat tituly mistra Česká republiky v jednotlivých kategoriích handbike.

Závod je však určen i těm, kteří chtějí trať objet vlastním tempem a nepomýšlejí na nejvyšší příčky. Zcela specifickou kategorií bude kategorie „Retro“ určená pro nadšence na historických bicyklech. Samostatná kategorie je připravena pro obyvatele průjezdových obcí.

Vše začne startovním výstřelem v 10:00, kdy vyrazí na trať muži, kteří si zvolili vzdálenost 109 kilometrů a absolvují sedm okruhů. V každém okruhu budou bojovat o body do soutěže o „Krále vrchařů“, aby se poté mohli na stupních vítězů obléci do puntíkatého dresu. Na své si přijdou nejen vrchaři, ale i spurtéři, kteří budou usilovat o zelený dres a sbírat body při každém průjezdu bránou v Maršovicích.

V 10:02 uslyší startovní výstřel zástupkyně něžného pohlaví spolu s mladíky přihlášenými do kategorie „Hoši“. O dvě minuty později vyrazí z Maršovic na trať dlouhou 47 kilometrů závodníci kategorie „Open“ bez rozdílu věku, která se v posledních letech těší stále větší oblibě. V 10:06 opustí startovní čáru tandemy, v 10:08 odstartuje mistrovství České republiky handbike a v poslední vlně v 10:10 odstartují zbývající dvě kategorie „Retro“ a „O pohár průjezdových obcí“.

Lákadlem pro diváky budou i napínavé vyřazovací sprinty čtveřic, které odstartují ve 14:00 po ukončení hlavního závodu. Diváci v Maršovicích i ve všech průjezdových obcích budou mít možnost si v průběhu dne zakoupit lístky do tomboly, ve které nebudou chybět hodnotné ceny.  

Případní zájemci se mohou přihlásit i v den závodu mezi 8.00 a 9.30 hodinou v Maršovicích.

Bližší informace jsou k dispozici na webových stránkách závodu www.cesyk.cz/zeleznydedek/.

HANA VRBOVCOVÁ