VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Zámeckým parkem ve Vlašimi se proběhl rekordní počet závodníků

Vlašim – V malebném vlašimském zámeckém parku, jednom z nejhezčích anglických parků ve střední Evropě se konal jedenáctý ročník Běhu zámeckým parkem, který se kon. Letošní ročník byl výjimečný hned ve dvou věcech – byl to poslední z řady třinácti závodů zahrnutých do seriálu „Běžec Podblanicka" a také s rekordní účastí (151 startů).

25.10.2014
SDÍLEJ:

Organizátoři a činovníci Běžce Podblanicka – zleva Ivan Cinka, Zdeněk Hrstka, Jiří Říha, Jan Mayer, Matyáš Pokorný, Martin Kalous, Rudolf Jánošík a Jiří Němec. Foto: Jan Hlaváček

Jako první se na start za slunečného počasí postavili nejmenší, chlapci a dívky do roku narození 2008. Jejich trať měřila 380 metrů (od kamenného mostu přes Blanici pod Čínským pavilonem na točnu k zimnímu stadionu a zpět) a v cíli byli první domácí Adéla Svobodová mezi dívkami a Matěj Svoboda ze Zruče nad Sázavou mezi chlapci.

Stejně dlouhá trať čekala i na další dvojici kategorií, chlapce a dívky roku narození 2005 – 2007, kde zvítězili Eliška Hlaváčková a Tomáš Kárník, oba ze Spartaku Vlašim. Na další dvě kategorie (ročníky 2003 a 2004) čekala již delší trať. Běželo se od kamenného mostu směrem k Čínskému pavilonu, dále kousek po louce na mostek a podle náhonu zpátky na kamenný most. Trať měřila 680 metrů. Z výhry se radovali Petra Holubová z Benešova a Janek Konvalina ze Zruče nad Sázavou. Jakmile byli všichni v cíli, přikročilo se k prvnímu bloku vyhlašování. Všichni účastníci dostali malou sladkou odměnu a trojice nejlepších se těšila z velké perníkové medaile, diplomu a několika dalších drobností. V těchto šesti kategoriích startovalo rekordních 69 dětí.

Rekordní účast

Na stejnou trať vyběhly společně mladší žákyně s mladšími žáky (ročníky 2001 a 2002). Běželo se od kamenného mostu podle náhonu, dále přes železný most a po druhé straně Blanice podle řeky (pod skálou, na které je socha Samsona) zpět na kamenný most. Trať měří rovný kilometr a v přípravném období ji využívají atleti Vlašimi k tréninku. Mladší žákyně ovládla Barbora Macháčková z Olbramovic a kategorii žáků Martin Hyna z Gymnázia Vlašim.

Poté se přichystaly kategorie staršího žactva (ročníky 1999 a 2000), které startovaly najednou stejný okruh jako mladší žactvo, ale žáci dvakrát. Z vítězství se radovala Šárka Hulmáková na kilometrové trati a Josef Adamec na trati dvoukilometrové (oba z domácího oddílu). Následoval další blok dekorování, kde si první trojice kromě medailí perníkových převzala i medaile pravé. V těchto čtyřech kategoriích běželo také rekordních 24 startujících.

Juniorky byly dvě

V dalších bězích už účast rekordní nebyla. V kategorii dorostenky / juniorky (ročníky 1995 – 1998) byly na startu dvě dívky, u chlapců nikdo. Trať už vedla i do zadních částí parku. Od kamenného mostu se běželo podle náhonu, přeběhl se železný most, za ním se závodnice daly doleva, přeběhly louku a u zadního jezu vyběhly kopec. Poté již jen seběhly zpátky k železnému mostu a podle Blanice se vrátily na start. Vítězkou se stala Eliška Pilařová ze Spartaku Vlašim.

Společně s nimi na stejnou trať vyběhli účastníci „Lidového běhu", známého z minulých ročníku jako kategorie „muži mílaři" a „ženy mílařky". Kromě přejmenování se ještě nerozlišovaly kategorie mužů a žen a vyhlášení bylo společné. Zvítězil Marcel Šmigelský z Neveklova (celkem 5 závodníků – dva muži a tři ženy). Po předání cen se pozornost všech upřela k hlavnímu závodu.

Hlavní závod

Ten měřil 8920 metrů a trať čítala čtyři okruhy v předchozích kategoriích. Závod byl posledním během z nového seriálu „Běžec Podblanicka" a tomu odpovídala i oproti minulým ročníkům velká účast. Na startu bylo celkem 18 žen a 33 mužů, rozdělených dle věku (u žen čtyři kategorie, u mužů pět). Start byl hromadný a všichni se vydali na trať. Již během prvního kola se startovní pole roztrhalo a závodníci běželi víceméně samostatně. Nejrychlejší ze všech byl Matyáš Pokorný (Spartak Vlašim), který proťal pomyslnou cílovou pásku v čase 30:48,3 minut, následovaný Rudolfem Jánošíkem (Spartak Vlašim) a Jakubem Kouklíkem (Bystřice). Mezi ženami byla nejrychlejší Ivana Šmigelská z Neveklova (38:35,3), druhá byla domácí Andrea Adamcová a třetí Martina Žabová (Neveklov). Uvedené pořadí je absolutní, první tři byli z různých věkových kategorií. Po doběhnutí všech závodníků a závodnic a nezbytném vydýchání se šlo vyhlašovat. Nejprve proběhlo vyhlášení Běhu zámeckým parkem a pak již hlavní vyhlášení celého seriálu.
Nejlepšími běžci Podblanicka pro rok 2013 se stali Matyáš Pokorný (18 – 39 let), Rudolf Jánošík (40 – 49 let), Jiří Tůma (50 – 59 let), Jiří Němec (60 – 69 let) a Stanislav Rataj (70 a více let). Mezi ženami to byly Martina Žabová (18 – 34 let), Andrea Adamcová (35 – 44 let), Renáta Hulínská (45 – 54 let) a Dana Svobodová (55 a více let).

Poděkování všem

Všichni účastníci si zaslouží velký respekt a uznání, protože počty kilometrů, co musí odběhat nejen v závodě, ale i v tréninku jsou neskutečné. Poděkování patří všem organizátorům prvního ročníku Běžce Podblanicka, kterými jsou Zdeněk Hrstka, Martin Kalous, Ivan Cinka, Jiří Říha, Jan Mayer, Matyáš Pokorný, Rudolf Jánošík a Jiří Němec. Zaslouží velký respekt, protože dát dohromady takovýto seriál, vymyslet adekvátní bodování, sehnat závody, v rámci kterých se Běžec Podblanicka konal, sehnat sponzory a zařídit velkou spoustu dalších věcí stojí obrovské úsilí. Samozřejmě zvláštní poděkování patří i sponzorům. První ročník dopadl výborně, tak ať je druhý ročník ještě lepší!

JAN HLAVÁČEK

Autor: Redakce

25.10.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Gastronomie - Gastronomie Pomocníci v kuchyni 15 000 Kč

Pomocníci v kuchyni pomocná síla do kuchyně. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Turnusové služby, úvazek: . Mzda min. 15000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracoviště Vlašim, První kontakt telefonicky.Liberský Oto, tel.: 734 307 783, 317 842 070, možno i brigáda. Pracoviště: Otoli s.r.o. - žižkovo nám., Žižkovo nám., č.p. 132, 258 01 Vlašim. Informace: Oto Liberský, +420 734 307 783,317 842 070.

Obchod - Obchod Prodavač, prodejce 18 000 Kč

Prodavači v prodejnách prodavač/ka. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Turnusové služby, úvazek: . Mzda min. 18000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Pracoviště: Benešov, Pasáž OD Kaufland, Uzenářství u Labužníka. Prodej uzenin a lahůdek, pultový prodej. Kontaktovat e-mailem: jpolacek@ulabuznika.cz, Hlásit se u vedoucí prodejny.. Pracoviště: Taloconer s.r.o. benešov, Červené Vršky, č.p. 2217, 256 01 Benešov u Prahy. Informace: Josef Poláček, +420 607 531 315.

Výroba - Pomocní pracovníci údržby budov a souvisejících 28 000 Kč

Pomocní pracovníci údržby budov a souvisejících prostor Údržbář. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 28000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracoviště Prosečnice, Svářečský průkaz, drobné opravné práce. Kontaktovat po-pá 7-15 hod.. Pracoviště: Abakron,s.r.o., prosečnice, 257 41 Týnec nad Sázavou. Informace: František Kopp, +420 774 318 888.

Bankovnictví a finanční služby - Pokladníci a prodavači vstupenek a jízdenek 15 000 Kč

Pokladníci a prodavači vstupenek a jízdenek Pokladní. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 15000 kč, mzda max. 20000 kč. Volných pracovních míst: 3. Poznámka: Pozice: pokladní, OC, Vzhledem k umístění areálu je vhodné vlastnit ŘP a automobil., Zaměstnanecké výhody: zvýhodněná zaměstnanecká strava a nápoje, lyžování pro rodinné příslušníky zdarma, Nástup: ihned na dobu určitou. Mzda: 15 000,- až 20 000,- Kč, Kontakt: Vaverková Libuše, tel.: 739 393 543, e-mail: vaverkova@moninec.cz, Místo výkonu práce: MONÍNEC s.r.o., Moninec č.p. 7, 257 91 Sedlec-Prčice 1. Pracoviště: Monínec s.r.o., 257 91 Sedlec-Prčice 1. Informace: Libuše Vaverková, +420 739 393 543.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

S internetem si aktivně tykají čtyři pětiny Středočechů

Ilustrační foto

Kolegy celníci lákají na sto tisíc

OBRAZEM: Muzeum zahájilo novou sezónu

Lešany - V sobotu 26. května se ve Vojenském technickém muzeu v Lešanech slavnostně otevřely brány. Muzeum tak za účasti tisíců návštěvníku zahájilo svou 23. sezónu. Program byl zahájen průletem vrtulníku a potom návštěvníky pozdravila ministryně obrany v demisi Karla Šlechtová.

Havárie motorky půjde před soud. Chyběla helma, navíc byl alkohol

Střední Čechy - Nejenom zranění, ale ani trestnímu stíhání neunikl 28letý muž, kterého policisté podezřívají, že se na motocykl posadil pod vlivem alkoholu. Událost je pro berounské dopravní policisty aktuální dosud, byť se vše odehrálo už uprostřed prvního květnového víkendu.

Neschválený prodej zmrzliny hygienici okamžitě ukončili

Střední Čechy - Vyhovět zájmu spotřebitelů není tak jednoduché, jak by se na první pohled zdálo, pokud se poptávka týká nebaleného zboží potravinářského charakteru. 

OBRAZEM: Huť František v noci ožila

Sázava - V Centru sklářského umění v Sázavě se v pátek konala akce v rámci Muzejní noci. Pro návštěvníky byla v Huti František připravena rytecká dílna, foukání skla pro veřejnost, ukázka vinutí perel nebo korálkování. 

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT