Hned po pár desítkách metrů budeme míjet Fort XV, který je součástí prstence pevností kolem Olomouce vybudovaných v polovině 19. století pro ochranu města před nájezdy cizích vojsk.

V tomto fortu se dodnes střílí – zahrát si tu můžete paintball.

Pokračujeme přes Těšetice, kde si vaše ratolesti mohou na chvíli vyhrát na dětském hřišti, do Náměště na Hané. Té dominuje raně klasicistní zámek inspirovaný francouzskými vzory.

Benefit pro předplatitele:
e-kniha Cyklodeník. Pouze při nákupu předplatného na 3 nebo 12 měsíců. www.denik.cz/predplatne

Pro návštěvu si můžete zvolit některou ze čtyř prohlídkových tras, které vás provedou celým interiérem nebo unikátní expozicí arcibiskupských a dalších historických kočárů.

Zámek obklopuje kruhový park, kde si můžete odpočinout ve stínu stromů. Z památek si můžete v městysi prohlédnout ještě Dolní zámek, stojící na místě původní tvrze, nebo zříceninu hradu Náměšť, z níž se dodnes zachovaly už jen zbytky zdiva a příkopy.

Čeká nás delší přejezd do Javoříčka, které je známé především díky zdejším jeskyním. Podzemní systém Javoříčských jeskyní vytváří komplikovaný komplex chodeb, dómů a propastí. Tyto jeskyně vynikají mimo velikosti podzemních prostor zejména překrásnou krápníkovou výzdobou, jednou z vůbec nejbohatších v České republice.

Navštívit můžete také expozici věnovanou osudu obce Javoříčko vypálené nacisty 5. května 1945. Je umístěna v bývalé škole, která v osudný den zůstala jako jedna z mála budov zachována.

Pak už nás bude vítat nezaměnitelná silueta hradu Bouzov známého z mnoha pohádek, jež se zde natáčely. Současnou okouzlující podobu přitom hrad získal až na přelomu 19. a 20. století.

Pro návštěvu sídla si můžete zvolit některý z prohlídkových okruhů zaměřených na reprezentační a obytné prostory nebo stavební vývoj Bouzova. Děti jistě ocení prohlídku hradu s kostýmovaným průvodcem a formou her.

Nenechejte si ujít

Bouzov, to není jen romantický hrad. V předhradí najdete netradiční rozhlednu v podobě dřevěného trojského koně. Uvnitř je výstava historických kreseb, ale můžete vystoupat 14 metrů až do hlavy koně a pokochat se vyhlídkou na krásnou krajinu Bouzovska.

Ve dvoře obecního úřadu najdete Muzeum Bouzov, jež uchovává doklady o historii obce a tradičních řemeslech.

Hned vedle hlavního parkoviště je pak sportovní areál pro dospělé i děti. Můžete si zde třeba zahrát pétanque nebo zacvičit ve venkovní posilovně.

Hanácké Benátky stojí za návštěvu

Pokud si chcete trochu zajet, můžete z trasy odbočit a navštívit Litovel. Městu se také říká Hanácké Benátky, protože jím protéká šest ramen řeky Moravy. Jedno z nich – Nečíz - dokonce teče přímo pod radnicí.

Určitě zavítejte na historické náměstí Přemysla Otakara II., kterému dominuje renesanční radnice s věží a lemují ho patrové měšťanské domy. Mezi další cenné stavby patří zbytky městského opevnění, kostel svatého Marka nebo Husův sbor.