První den závodů Poháru Rozhlasu 6. – 9. tříd ZŠ ve Vlašimi závodily děti z 8. a 9. tříd, druhý den se představili závodníci ze 6. a 7. tříd. Na startu bylo celkem 14 škol, čtyři benešovské a tři vlašimské doplnila sedmička základních škol z menších obcí okresu Benešov. Závodilo se ve čtyřech kategoriích.

ezi mladšími žáky zvítězili žáci ZŠ Vlašim Vorlina se ziskem 3723 bodů, mezi mladšími žákyněmi vyhrála ZŠ Benešov Dukelská (5192 bodů), ve starší kategorii vyhráli žáci ZŠ Vlašim Sídliště (5113 bodů), kteří po velkém souboji porazili druhou vlašimskou školu Vorlinu o pouhé čtyři body, mezi dívkami braly prvenství žákyně ZŠ Benešov Jiráskova (4815 bodů). Vítězné družstvo z každé kategorie postoupilo do krajského finále v Kolíně, kde dopadly nejlépe mladší žákyně z Benešova, které skončily druhé.

Na startu byla i řada vlašimských atletů, kteří většinou obsazovali přední příčky v jednotlivých disciplínách. Mezi mladšími žákyněmi se dělila Lucie Dvořáková o prvním místo ve skoku do výšky (134 cm) a na šedesátce doběhla v čase 8,79 s druhá. Lucie Bartůškova skončila druhá v dálce (417 cm) a třetí na šestistovce (1:58,53 min). Na třetí pozici skončila Alice Přibylová v hodu míčkem (39,56 m), ve skoku do výšky (128 cm) byla pátá. Sára Fantyšová, Sabina Kovářová, Marie Smržová a Adéla Smržová na medailové pozice nedostaly.

Ve starších žákyních si vítězství zapsaly Adéla Nováková za výkon 2:40,43 min na osmistovce (na šedesátce byla za 8,73 s třetí) a Michaela Dušková ve vrhu koulí (9,28 m). V dálkařském sektoru skončila čtvrtá (410 cm). Druhé místo v kouli brala Simona Vavrová (9,02 m). Jana Vavřínová na stupně vítězů nedosáhla.

Mezi mladšími žáky zvítězil z atletického oddílu z Vlašimi Štěpán Neděla v běhu na 1000 metrů (3:11,06 min). Tomáš Hulmák, Tadeáš Buchta, Jiří Adamec, Daniel Štorc, Marek Lukl, Jiří Šindelář, Jan Burian a Tomáš Teska medailové umístění nezískali.

Starší žáci, Jan Groček ve vrhu koulí (13 m) a Josef Adamec na šedesátce (7,63 s) svoje disciplíny vyhráli.

Vrhačská středa

V pořadí třetí vrhačské středy, tedy veřejných závodů specializujících se na vrhačské disciplíny, se v Jablonci nad Nisou zúčastnil vlašimský Tomáš Sýkora, který se představil ve třech disciplínách, v každé ale byli jen pouze dva závodníci. Nejhodnotnější výkon zaznamenal v hodu kladivem (49,71 m), v hodu diskem hodil (32,87 m) a koulí vrhnul 10,48 m.

I v letošním roce pokračuje Spartak Vlašim se spolupráci s klubem ASK Slavia Praha, co se týká hostování závodníků. Řada slávistů působí ve vlašimském ligovém družstvu, naopak někteří mladí zpod Blaníka pomáhají získávat body oddílům Slávie.

Vlašimáky je možné vidět i v družstvu staršího žactva. Prvního kola pražského přeboru se zúčastnil Jan Groček, který slávistům vybojoval pěknou porci bodů. Jak vrh koulí (13,22 m), tak hod diskem (42,22 m) vyhrál a „sešívaným" přidal na konto 22 bodů. V prvním kole slávisté jasně zvítězili s ohromným náskokem, když celkem získali 174,5 bodu. 

JAN HLAVÁČEK