Mistrovství světa jednospřeží mělo letos páté pokračování. Tento poměrně mladý sport se tentokrát konal v polském Jarantowě, a stejně jako v předešlých dvou ročnících, se ho za českou reprezentaci zúčastnil náš nejúspěšnější jezdec posledních let Tomáš Barták se svým bratrem Adamem v roli spolujezdce.
„Přestože jsme měli ze všech třech účastí na mistrovství světa nejlépe připraveného koně, paradoxně jsme dosáhli nejhoršího umístění. Ze sedmdesátičlenného pole startujících jsme otevírali pátou desítku,“ říká český reprezentant jezdící za tým z Nahorub.
Příprava na světový šampionát však nebyla vůbec jednoduchá. Hřebec Favory Fatima, se kterým vozataj získal řadu úspěchů na mezinárodních i tuzemských scénách, v průběhu loňského podzimu nenadále odešel do koňského nebe. A tak už poněkolikáté musel Tomáš sáhnout k nedobrovolné výměně koně.
„Kvůli vidině mistrovství světa jsme přijali nabídku od pana Tupého ze stáje Prag Český Šternberk, dvanáctiletého lipicána Pluto Mima, který však neměl zkušenosti z jednospřeží. Pouhý měsíc jsme měli na jeho přípravu a na konci dubna v Kladrubech jsme jako první splnili kvalifikační podmínky na šampionát, což byl malý zázrak,“ vzpomíná nejmladší Mistr republiky v historii českého vozatajství s tím, že cíl dostat se do Polska si tím splnili.
Problémy provázely Bartáky i v samotném závodě, který se skládá ze třech disciplín. Před rozhodujícím startem v maratónu, který prověřuje fyzickou stránku koně, selhaly na vypůjčeném kočáře zadní brzdy.
„Závod jsem odjel jen s předními brzdami, samozřejmě opatrně. Na výsledku se to ovšem muselo projevit,“ říká Tomáš, který se cítil ukřivděn s ohodnocením svého účinkování v drezúře. „Nedokáži si to vysvětlit. Všichni říkali, že jsem jel životní jízdu, a mě přitom rozhodčí ocenili nejhůř, co jsem kdy závodil,“ dodal. Závěrečný parkúr se na konečném umístění už nijak výrazně nepodepsal.
„Zásadní vlivy, proč nejsme zatím na dohled světové špičce, jsou dva. Česká reprezentace nemá k dispozici stálého trenéra, který by zodpovídal za koncepci celoroční, a nemá ho k dispozici ani na jednotlivých mezinárodních závodech samotných. Mě trénuje otec. Za druhé, v jednotlivých jezdeckých klubech neprobíhá stálá a plně profesionální příprava, jak je tomu pravidlem u špičkových týmů,“ poukázal na rozdílnost stájí. Tomáš Barták, který v současné době dokončuje studium na České zemědělské univerzitě v Praze, se účastní soutěží jednospřeží od svých 15 let a hned v úvodní sezoně se dokázal vyrovnat svým starším a zkušenějším soupeřům. Čtyřiadvacetiletý vozataj je několikanásobný Mistr ČR a Mistr opratí a nositel zlatého odznaku České jezdecké federace. Jako spolujezdec v týmu je od počátku jeho starší bratr Adam, který v roce 2003 rovněž vstoupil do role závodníka.