Třetí týden již pracují hráči i s míčem. „Základem je nabrání kondice, intervalové tréninky, jak v bazénu, tak v atletice a silový trénink v posilovně,“ ukazuje jasný plán benešovského soustředění trenér reprezentace Jan Svoboda, který by se chtěl na domácím mistrovství Evropy umístit do pátého místa.

Rok se sešel s rokem a Vy jste se opět objevili v benešovském S–centru. Co sem volejbalovou reprezentaci přilákalo?

Rozhodly dvě věci. První, že můj asistent Milan Hadraba prostředí znal. Druhým impulzem byla moje známost s Mílou Slavíkem (pozn. ředitel provozu S–centra Benešov), který působil dříve v Nymburku, kam jsme jezdili na soustředění nejvíc. V zimě před loňským rokem jsme se byli zde podívat, prohlédli si sportoviště, ubytování, restauraci, posilovnu, bazén a rozhodli jsme, že tady přípravu na mistrovství rozběhneme, protože vše vypadalo dobře. To nám dalo za pravdu, udělali jsme dobrou zkušenost, od ubytování, kuchyně, sportoviště, zázemí a hlavně osobní přístup lidí v S–centru nám vyhovuje. Máme svůj klid a jsme jako doma. Je to v kontrastu, když jsme v Nymburku jednou z dvaceti výprav.

Loni jste v Benešově byli před mistrovstvím světa, na kterém jsme obsadili velmi dobré 10. místo a letos máte zde opět hrubou přípravu před domácím mistrovstvím Evropy. Liší se od sebe přípravy nebo jste zachovali stejný model?

Je to stejné, jen o tři týdny dříve než vloni, protože mistrovství Evropy začíná už 10. září. Je to vysloveně kondiční příprava. Využíváme bazén, travnaté hřiště pro atletiku, při nepřízni počasí umělou trávu v hale a posilovnu. Jednou za týden máme doplňkové sporty na písku, beach volejbalový turnaj je spíše na odpočinek. Základem přípravy je nabrání kondice, intervalové tréninky, jak v bazénu, tak v atletice a silový trénink v posilovně.

Tréninkovou náplň má opět na starost italský kondiční trenér Martin Poeder, který přes sezonu pracuje v Trentu. Jede v zaběhnutém rytmu jako vloni?

Systém se podobný, ale mění náplň, aby vše nebylo stejné. Základem je silový trénink v posilovně, kde po měření dostanou hráči individuální plány na období dva a půl měsíce. Druhou věcí jsou atletické tréninky, kde se dělá rozvoj rychlosti a intervalové tréninky. V bazénu jsou tréninky rozděleny na dvě části – intervaly a atletika v bazénu, tzn. všechno ve vodě s odporem a s nadlehčenou váhou. Navíc ukazuje hráčům s zdravotními a chronickými problémy, jak mají cvičit. V prvních čtrnácti dnech se stará o celý chod družstva, tak aby bylo mužstvo schopno od třetího týdne podle programů pokračovat v posilovně, která je bude třikrát týdně a zbytek doplní dvoufázové volejbalové tréninky.

Jak vypadá den volejbalistů v Benešově?

V 8 hodin je snídaně, v 9.30 – 12.30 je posilovna, oběd je mezi 13 – 13.30, poté klid na pokoji, v 16 hodin lehká svačina, od 18 do 20 hodin trénink, v případě bazénu chodíme až skončí veřejnost, což je od 19 do 21 hodin. V 21.30 je večeře a potom spánek. Průběžně se to mění, jednou je to posilovna – bazén, podruhé posilovna – atletika, třetí den atletika – bazén, ale časy se v podstatě nemění.

Hráči tedy míč nevidí?

První čtrnáct dnů jsou většinou bez míče. Jedině středy máme trénink na písku, rozcvičení, pár atletických cvičení a turnaj dvě hodiny v písku. Jsou to odpočinkové tréninky a jediné, kdy se hráči setkají s balónem. V písku je jiný pohyb, ale ideální na zpevnění kotníků a zpevnění šlach.

V přípravě máte jen čtrnáct hráčů – nahrávači Lukáš Ticháček a Petr Zapletal, univerzálové Jan Štokr a David Konečný, smečaři Peter Pláteník, Jiří Popelka, Ondřej Hudeček a Michal Hrazdíra, blokaři Jakub Veselý, Petr Konečný, Aleš Holubec a Radek Mach a libera Martin Kryštof a Jiří Bence. Kolik jich berete na mistrovství Evropy?

Měli bysme právě ze čtrnácti odjet.

V širším kádru je ale 22 hráčů, jsou ti v Benešově největšími kandidáty na Evropu?

Měl by to být základ. Může ale dojít ke zranění nebo v herní srpnové přípravě bude někdo z formy, tak naskočí jiný. Uvidíme jaký model budeme hrát, vloni jsme ho změnili. Ze zaběhnutého dvanáctičlenného kádru, kde byli dva nahrávači, dva diagonální hráči, tři blokaři, čtyři smečaři a jedno libero, jsme změnili a jeli na tři smečaře a jednoho hráče jako specialistu do pole, v podstatě druhé libero. Ukáže čas jestli v tomhle složení družstva budeme pokračovat, stejně nebo se rozhodneme jinak.

Vyhovuje to i hráčům, že v podstatě již na začátku přípravě vědí, kdo pojede na šampionát?

Myslím, že ano. Pro nás je to na jednu stranu usnadnění. Je nepříjemné na poslední chvíli vyřazovat ze širšího kádru hráče, kteří s námi dva měsíce absolvují přípravu. Rozhodně jsem to ale neudělal, abych se zbavil zodpovědnosti, že musím na konci někoho vyřazovat. Vloni jsme začínali v šestnácti o dva víc a na mistrovství jelo jen dvanáct hráčů. Takže jsem v průběhu přípravy musel vyřadit dva hráče a těsně před odjezdem další dva.

Co Vás k tomuto kroku vedlo?

Vloni jsme vzali do mužstva lidi, kteří dlouho v reprezentaci nebyli a potřebovali jsme je vyzkoušet a vybrat podle nejlepšího svědomí a vědomí dvanáct nejlepších, tak aby zapadli do systému, který chceme hrát. Po zkušenosti z mistrovství světa už víme, jaký model hrát, takže letos stavíme na základu úspěšného týmu. Hráči sice vědí, že pojedou na mistrovství, přesto makají na sto procent a nikdo toho nezneužívá.

Kolik je v mužstvu hráčů působících v zahraničí a kdo z domácí ligy?

Skoro všichni jsou legionáři. Jen nahrávač Zapletal je ze Zlína, který byl ale dlouhodobě legionář, specialista nebo libero Bence je z Příbrami a blokař Mach z Českých Budějovic.

Vidíte na všech hráčích, že mají chuť reprezentovat?

Vybíráme si hráče, o kterých jsme přesvědčeni, že chtějí reprezentovat, pomůžou a doufám, že nás nezklamou. Je to starší, zkušené mužstvo, které má možná poslední šanci něco dokázat. Vše je navíc umocněné, že se hraje Evropa v domácím prostředí.

Co pro Vás znamená mistrovství Evropy v České republice a Rakousku?

Je to dvousečné. Je výhoda, že hrajeme v prostředí, které známe a nemusíme nikam cestovat. Škoda, že se nemůžeme připravovat déle v hale, kde budeme hrát, jenže to nejde a hokejová aréna v Karlových Varech nám bude k dispozici až čtyři dny před začátkem. Přesto budeme mít před soupeři náskok. Negativum může být, že od nás diváci budou hodně očekávat, což může i svazovat. Je otázka, jak se s tím mužstvo popere, což většinou rozhodnou první zápasy.

Máte ale zkušené mužstvo, kterému by měla podpora diváků pomoci nikoli svazovat?

Nevěřím tomu, že by to hráče mělo semlít. Máme kluky, kteří hrají nejlepší evropské soutěže a nastupují před až osmi tisíci diváky, tak si nemyslím, že by je mělo pět tisíc v domácím prostředí rozhodit. Věřím, že nás budou diváci spíše pomáhat a stanou se dalším naším hráčem.

Pomohla by tomu určitě výhra v prvním zápase mistrovství Evropy 12. září s Portugalskem.

To je otázka. Loni jsme v prvním zápase mistrovství světa prohráli 2:3 s Francií, která byla sice papírově silnější, protože byla stříbrná z mistrovství Evropy a obhajovala bronzovou medaili z mistrovství světa, přesto jsme ji chtěli porazit. To se nepovedlo a byli jsme z toho špatní. V zápase s Čínou se ale mužstvo nastartovalo, porazili jsme překvapivě i Bulharsko a v dobré pohodě pokračovali až jsme skončili desátí. Není teda psané, že první zápas rozhodne, ale v systému, který letos je, bych byl rád, abysme bodovali od začátku.

Skončili jste desátí ve světě (šestí z Evropy). S jakým cílem pojedete na mistrovství Evropy?

Chtěli bysme si vybojovat postup na další mistrovství Evropy, které se hraje za dva roky. To nám ale zaručuje umístění do pátého místa, což bude nesmírně těžké. Jsem ale realista, protože za posledním deset let ani jednou národní mužstvo nepostoupilo ze skupiny. Nedívám se na to skepticky, nestahuju kalhoty, ale dívám se na to realisty a pokorně. Budu už spokojený, když se nám podaří probojovat do čtvrtfinále a dostaneme se mezi osm nejlepších mužstev v Evropě.

Jakým systémem se mistrovství Evropy hraje?

Dvě skupiny jsou v Čechách a dvě v Rakousku. První dva celky postupují do čtvrtfinále, kde se střetnou první s druhým a druhý s první z českých skupin a to samé v Rakousku. Vítězové sehrají závěrečná utkání nejlepší čtyřky ve Vídni o titul mistra Evropy. O další místa se nehraje.

A jak se určí pátý celek, který má zaručený postup na další mistrovství Evropy?

To je letos novinka. O pátém místě se rozhodne podle výsledků odehraný

ch zápasů ze skupin v základní části. Což je docela nespravedlivé, protože nejsou skupiny vyrovnané, ale zase musí hrát týmy všechny zápasy naplno, nemůžou například po dvou výhrách třetí zápas vypustit a dohrát třeba s náhradníky.

Máte ve skupině Portugalsko, Estonsko a Rusko, přes koho se chcete dostat do čtvrtfinále?

Potřebujeme vyhrát minimálně dva zápasy. Favorit skupiny je jasný Rusko, které ve světové lize doteď z dvanácti zápasů ztratilo jen set. Pokud by se nám podařilo postoupit narazíme na pražskou skupinu, kde jsou šestí ve světovém žebříčku Poláci, osmý Bulhaři, devátí Němci a Slováci – my jsme sedmnáctí. Takže o kvalitu je postaráno. Přesto uděláme vše, abysme cíl do pátého místa splnili.