I na Benešovsku má tento sport velkou tradici a mnoho aktivních i pasivních příznivců, přestože v poslední době v konkurenci mnoha dalších sportů a možností zábavy aktivních hráčů volejbalu spíše ubývá.

Soutěžně se hraje v Benešově a ve Vlašimi. Na okresní nebo amatérské úrovni se hraje v Týnci, Voticích, Čerčanech, Postupicích, Divišově a dalších obcích okresu.

VLAŠIM CHCE VOLEJBAL UDRŽET PŘI ŽIVOTĚ

Pod Blaníkem se začal hrát volejbal od roku 1933 pod Sokolem Vlašim. Po různých přejmenováních (Sellier & Bellot, AFK, Sokol, Sokol Zbrojovka, TJ Spartak), přešel v roce 2000 opět pod Sokol Vlašim, kde působí dosud. Po celá léta se ve Vlašimi vesměs hraje krajská soutěž mužů, ať na nejvyšší, či druhé nejvyšší úrovni. „Sedmdesátá léta minulého století se považují za nejúspěšnější éru volejbalu ve Vlašimi. Muži hráli krajský přebor a ženy II. ligu,“ říká Václav Mach, který je nejen 25 let předsedou oddílu, ale i trenérem kapitánem, hráčem mužstva a organizátorem akcí.

V současné době hrají soutěže ve Vlašimi jen muži v Krajském přeboru I. třídy. „Zaměřujeme se převážně na udržení stávající členské základny, rozšiřování a propagaci volejbalu mezi širokou veřejnost,“ říká k cílům oddílu duše Vlašimi Václav Mach, který dodává k ochotě mladých, dát se na volejbal: „Je to velice těžké. Když už někdo takový se najde, tak se musí přenést přes tréninkové úsilí (čas, námaha, pravidelnost) a málokdo poté vytrvá.“

Oddíl pořádá pravidelně OPEN turnaje pro „příchozí“ muže i ženy (16. 12. 2017 je již 51. ročník!), dále zimní turnaj veteránů nad 40 let -Sellier & Bellot Cup a letní beachvolejbalové turnaje mužů a smíšených párů. Muži se účastní turnajů v rámci kraje v mimosoutěžním období. „Ještě jsme pyšní, že se nám podařilo bez přerušení udržet tradici Volejbalplesu (od 60 let minulého století),“ raduje se předseda oddílu, kterého těší i spolupráce s dalšími týmy: „Volejbal je kolektiv, parta, kamarádství, a to nejen od prvního do posledního hvizdu píšťalky rozhodčího.“

BENEŠOV CHCE POSTOUPIT A V DERBY VLÁDNE

U Konopiště začal volejbal ve třicátých letech dvacátého století. Po válce předchůdce dnešního klubu TJ Sokol nesl jméno Lokomotiva Benešov, později ČSAD Benešov. V 60 letech hráli muži na kurtech za sokolovnou druhou ligu. Na zápasy chodilo i několik set diváků. Po roce 1989 se klub stal součástí Sokola Benešov. V roce 2008 vznikl klub TJ Sokol Benešov. Od přelomu tisíciletí se soutěže Krajského přeboru 1 přesunuly z antuky do haly, muži i ženy začali hrát mistrovské zápasy v ZŠ Dukelská a následně v hale v ZŠ Jiráskova.

Paralelně vedle klubu TJ Sokol funguje VK Benešovská 1. volejbalová. Klub má dívčí družstva od přípravky přes žákovské, dorostenecké kategorie až po ženy, které hrají 2. ligu. „Mezi kluby funguje spolupráce,“ hlásí trenér mužů TJ Sokol Petr Kočí, který odtajňuje cíl týmu: „Chceme vyhrát krajský přebor a případně se přes kvalifikaci probojovat do druhé ligy.“

Oba tábory se vždy těší na derby, jako v každém jiném sportu. Ve volejbale vládnou Benešáci. „Volejbalisté z Vlašimi jsou pro nás spíše kamarádi než konkurenti. Navíc někteří hráči hrají v Benešově a naopak. Nicméně derby je vždy více vyhecované než jiné zápasy a obě družstva chtějí vyhrát. Posledních několik let ale vyhráváme my,“ chlubí se trenér Benešova a předseda vlašimského klubu Václav Mach k tématu dodává: „Utkáváme se mnoho let, a pokud hrajeme ve stejné soutěži, tak je to podobné derby jako v jiných sportech. Mezi týmy vládne zdravá rivalita, která povyšuje uvedená utkání atmosférou nad rámec ostatních zápasů, a všichni se na ně těšíme. Na druhou stranu s Benešovem hrajeme i přípravná utkání a nic nebrání ani tréninkům za účasti hráčů našeho rivala. Funguje to i opačně.“