V 9. a 10. kole 1. basketbalové ligy přivítali domácí hráči na palubovce ZŠ Dukelská v sobotu účastníka loňského ročníku Mattoni NBL BK Ústí nad Labem a v neděli BK Chomutov a dokázali urvat jedno vítězství.

Benešov – Ústí nad Labem 72:80
Úvodní čtvrtina proti mužstvu, které se netají ambicemi na návrat do nejvyšší Mattoni NBL, se domácím vydařila a získali sedmibodový náskok v poměru 22:15. Druhé hrací období ale benešovští hráči vůbec nezvládli. Špatně bránili, soupeři darovali řadu příležitostí ke skórování chybnými přihrávkami a když navíc „odešla“ střelba, výsledkem bylo desetibodové vedení hostů před odchodem do kabin k poločasové přestávce (37:47). Domácí však nesložili zbraně. Během třetí čtvrtiny snížili náskok hostů na sedm bodů (54:61) a v průběhu prvních čtyř minut poslední části hry se soupeři přiblížili na rozdíl jediného bodu – 62:63. Zvrátit definitivně vývoj utkání se jim však nepodařilo, Zachrla ještě necelé dvě minuty před koncem úspěšnou trojkou snížil na rozdíl tří bodů, ale vzápětí ústecký Jiráň odpověděl stejnou zbraní a pokusem za tři body znovu přiblížil vítězství hostům. Závěr patřil Ústí, které si vedení pohlídali a vyhráli. V zápase se nejvíce z benšovských hráčů dařilo Zachrlovi, který zaznamenal 16 bodů (3 trojky) a Kožantovi se Šťastným, kteří shodně nastříleli po 14 bodech. U Ústí se střelecky prosadil Sucharda s 15 body.
„Odehráli jsme dobré utkání, bojovali jsme, měli jsme ale výpadek ve druhé čtvrtině, kdy nám soupeř utekl. Náskok jsme postupně stahovali, dostali jsme se až na bod, ale otočit zápas se nám již nepovedlo,“ řekl k utkání trenér Benešova Pavel Vorlíček.

Body Benešova: Zachrla 16 (3 trojky), Kožant 14 (2), Šťastný 14 (2), Husár 10, Kysela 7, Malý 5, Pěkný 4, Proskovec 2. Trestné hody: 21/15. Fauly: 23:21. Čtvrtiny: 22:15, 15:32, 17:14, 18:19.

Benešov – Chomutov 94:79
Benešovští hráči chtěli odčinit porážku s Ústím, a to se jim povedlo. K mužstvu se připojil Vocetka, který si v sobotu plnil povinnosti v utkání Mattoni NBL na USK Praha proti BK Opava. Svými zkušenostmi a střeleckou potencí v podobě 17 bodů výrazně pomohl ke konečnému vítězství. Ještě úspěšnější byl Kožant s 22 body. V mužstvu soupeře se střelecky prosadil Slavík s 19 body, který je také kmenovým hráčem USK Praha.
Chomutovští však byli velice zdatným soupeřem, zvláště první polovina zápasu byla velice vyrovnaná. Rozdíl pouhých čtyř bodů byl jak po prvních 10 minutách, tak i v poločase. Rozhodující náskok si Benešovští vytvořili ve třetím hracím období, které vyhráli jedenáctibodovým rozdílem v poměru 29:18 a navýšili své vedení až na 15 bodů (70:55). A protože poslední čtvrtina skončila shodně 24:24, ze zaslouženého vítězství se radovali domácí hráči.
„Chomutov přijel pouze s devíti hráči, proto jsme stanovili taktiku, hrát celoplošnou osobní obranu, abychom soupeře unavili, což se projevilo zejména ve třetí čtvrtině. Odvedli jsme velký kus práce v obraně, to se pak projeví i ve hře dopředu. Vstřelili jsme osm trojek, solidní jsme měli i trestné hody. Zkrátka jsme neměli žádný výpadek a výsledek se dostavil,“ uvedl spokojený benešovský kouč Pavel Vorlíček.

Body Benešova: Kožant 22 (3), Vocetka 17 (3), Husár 13, Zachrla 12 (1), Šťastný 10, Kysela 8 (1), Malý 7, Klimus 3, Pěkný 2. Trestné hody: 42/32. Fauly: 24:32. Čtvrtiny: 22:18, 19:19, 29:18, 24:24.

PETR ROUBÍČEK
LADISLAV KLAVRZA

Dorostenky si pochutnaly na pražských týmech

Benešov, Kolín/ Starší basketbalové dorostenky Benešova si v ligových zápase poradily doma s Artimou i béčkem Sparty Praha. Rezerva žen v krajském přeboru nestačila na Kolín.

Starší dorostenky – liga

BC Benešov – Aritma Praha 72:52
Očekával se vyrovnaný souboj, a to se také v začátku potvrdilo. Až do čtvrté minuty první čtvrtiny byl stav vyrovnaný a ani jedno z mužstev se nedostalo do většího vedení. Ovšem mezi čtvrtou a sedmou minutou se domácím podařila, díky zlepšené obraně a rychlým protiútokům, udělat šňůra jedenácti bodů. Ve druhém hracím období se vstup pro změnu lépe povedl hostujícím hráčkám a ve čtvrté minutě se dokázaly dotáhnout na rozdíl čtyř bodů. V posledních třech minutách se však domácím opět povedla udělat malá šňůra bodů, a tak se šlo do kabin za stavu 38:25. Ve třetí čtvrtině přišel mezi pátou a osmou minutou tradiční výpadek domácích děvčat a hráčky Aritmy se dokázaly šňůrou dvanácti bodů přiblížit až na rozdíl pěti bodů a zápas opět zdramatizovat. Po oddechovém čase se dostaly Benešačky do tempa a zvýšili na 48:39. Po důrazné domluvě v pauze mezi čtvrtinami už v poslední části na palubovce vládla jen domácí děvčata.
„Do utkání jsme vstupovali s tím, že musíme eliminovat dvě nejlepší hráčky soupeře Korimovou a Bakajsovou. To se nám v prvních dvou čtvrtinách celkem dařilo a průběh utkání byl celkem poklidný. Po přestávce se zdálo, že se bude v tomto duchu utkání odvíjet i nadále. Ovšem přišel náš tradiční výpadek a soupeř se šňůrou dvanácti bodů dostal zpět do zápasu. V poslední čtvrtce jsme však opět přidali na důrazu v obraně a již jsme si to pohlídali. Až na ten výpadek hrály holky velice dobře, ale takových to excesů se musíme do budoucna vyvarovat,“ zhodnotila zápas trenérka Benešova Ludmila Mazurová.

Body Benešova: Strnadová 14, Michaela Mazurová 12, Mašková 12, Martina Mazurová 11, Platilová 8, Balatová 4, Landová 4, Votrubová 4, Měchurová 2. Trojky: 3:1. Trestné hody: 7/5:13/3. Čtvrtiny: 19:12, 19:11, 10:16, 24:13.


BC Benešov – Sparta Praha B 80:46
V prvních dvou hracích obdobích domácí děvčata diktovala tempo hry. Výborným nástupem do zápasu se dostala do vedení 8:0 a rozdíl udržovala až do konce čtvrtiny. Ve druhé čtvrtině byl obrázek hry stále stejný a domácí hráčky soustředěným výkonem udržovaly bodový odstup na více než deseti bodech (34:20). Ovšem přišla opět třetí čtvrtina a stejný obrázek jako v předešlých třech zápasech. Domácí hráčky začátek třetí části vzaly trošku v oddechovém tempu, a to se jim nevyplatilo. Ve třetí minutě byl rozdíl pouze šestibodový a soupeřky se dostávaly zpět do zápasu. Poté ale benešovská děvčata zařadila vyšší rychlostní stupeň a ještě do konce čtvrtiny v podstatě rozhodla o osudu utkání. V posledním hracím období si výbornou obranou a dobrými protiútoky již své čtvrté vítězství pohlídala.
„Chtěli jsme vrátit Spartě obě loňské porážky, a to se nám podařilo, ale nevěděli jsme, kdo proti nám nastoupí. Holky se však na zápas od začátku soustředily a v prvních dvou čtvrtkách diktovaly tempo. Opět však přišla třetí část, v ní jsme opět zaspali začátek a nechali jsme soupeře dostat do zápasu. V tuto chvíli však Jarča Landová dala důležitou trojku a vývoj zápasu se opět převážil na naši stranu. Ve čtvrté čtvrtce jsme již na palubovce kralovali. Ale ne vše bylo v zápasech dobré, a proto musíme dále pracovat na odstranění zbytečných chyb a jednoduchých ztrát,“ zvedá varovný prst trenérka Benešova Ludmila Mazurová.

Body Benešova: Michaela Mazurová 19, Strnadová 15, Landová 12, Martina Mazurová 12, Platilová 10, Mašková 8, Měchurová 2, Chobotská 2. Trojky: 2:1. Trestné hody: 9/3:12/9. Čtvrtiny: 17:7, 17:13, 22:18, 24:8.

Ženy – krajský přebor

Záloha benešovských žen zajížděla v sedmém utkání v sezóně na palubovku tradičního rivala do Kolína a podala velmi špatný výkon.

BC Kolín B - BC Benešov B 57:43
Průběh první čtvrtiny sliboval vyrovnané utkání, v druhém hracím období však tento předpoklad vzal za své. Hráčky Benešova nebyly schopny držet krok se soupeřkami, jelikož svým herním projevem připomínaly spíše medvěda brtníka ukládajícího se k zimnímu spánku, než družstvo žen aspirující na boj o čelo tabulky. Ve druhém poločase se sice herní projev hostí poněkud oživil, nepřesnosti v přihrávkách a zejména zakončování však znemožnily veškeré pokusy o zvrat. Závěrečné skóre by sice napovídalo, že zápas probíhal v duchu neprostupných obran, musíme však přiznat, že se střetávaly spíše bezzubé útoky.

Body Benešova: Brázdová 9, Hedviková 9, T. Němcová 9 (3 trojky), Mašková 6, Králíková 3, Pospíšilová 3, Kukurová 2, O. Němcová 2. Trestné hody: 20/10. Fauly: 18:24. Čtvrtiny: 9:8, 19:10, 12:9, 17:16.

TOMÁŠ VANĚK