Nela dostala od pořadatelů pozvánku mimo jiné díky vynikajícímu výsledku na červencovém ME dorosteneckých družstev v Polsku a společně s Dánem Bjerrem tvořila konkurenci domácím hráčům. A dařilo se jí to výborně! V úvodním devítikolovém kvalifikačním turnaji ve zrychleném šachu obsadila druhé místo, když dosáhla stejně jako vítězný Sebastian Pallas sedmi bodů.
To bylo pro celkový úspěch důležité, postup do finále měla sice stejně jako čtyři němečtí šampioni z různých věkových kategorií garantován, ale do rozhodující části si hráči přenášeli z kvalifikace polovinu bodů.
Ve finálovém turnaji, hraném tempem vážných partií na pět kol, startovalo už jen dvanáct nejlepších. Tam vlašimská hráčka na výsledek z první části navázala, po dvou úvodních výhrách (mimo jiné nad nasazenou jedničkou a velkým domácím talentem, třináctiletým Luisem Engelem) si připsala tři vybojované remízy a se 3,5 body skončila třetí.
Pozice na medailových příčkách v obou turnajích znamenaly jediné – součet bodů měla Nela nejvyšší a s těsným náskokem se stala vítězkou Jugendmasters 2015! Na druhém místě skončila mistryně Fide Fiona Sieber z Magdeburgu a bronzovou příčku obsadil již zmiňovaný Luis Engel z Hamburku.
Podrobnější informace o průběhu turnaje si můžete přečíst na internetových stránkách www.sachyvlasim.cz.
Šestnáctiletá Nela Pýchová v Německu navázala na své výborné letošní výsledky, díky kterým jí mezinárodní šachová federace zanedlouho přidělí titul mistryně Fide. Do konce roku Nelu ještě čekají dva reprezentační podniky – Mistrovství Evropy v Chorvatsku, kde budou vlašimský šach zastupovat i Petra Píšová a Richard Mládek, a Mistrovství světa v Řecku, kam pro změnu pocestuje další hráč TJ Spartak Vlašim Jakub Voříšek.

ONDŘEJ MATĚJOVSKÝ