Kdy klub začal fungovat?

Svoboda: Příští rok budeme slavit 75 let založení, začali jsme tedy v roce 1943.

Křížová: Začali jsme na jaře 2016, jako oddíl Atletika Benešov. Celou atletiku zaštiťuje Jan Mayer.

Kolik členů máte v oddíle?

Svoboda: V současné době máme asi 200 členů, z toho je 140 dětí ve věku od 6 do 18 let, zbytek tvoří dospělí atleti a hlavně rozhodčí, kterých potřebujeme na velké závody alespoň 30. Jinak máme devět aktivních trenérů, kteří se starají o atlety, další dva nebo tři bychom přivítali.

Křížová: V loňském školním roce to bylo 70 dětí, v letošním roce čekáme nárůst. Hlavními trenéry ročník 2007 a mladší jsou Lenka Křížová a Karel Pelikán. U ročníků 2006 a starší je to Jan Šíma.

Co je cílem oddílu?

Svoboda: Naší snahou je naučit děti základům techniky dané disciplíny, na čemž se dá v budoucnu stavět. Atletika je sport na mnoho let, během prvního roku až dvou se může prosadit pouze velký talent, jinak si to musí každý odpracovat. Proto se snažíme hlavně vytvořit partu, aby děti vydržely. Pokud chtějí naši atleti v mládežnickém věku přestoupit za lepšími podmínkami, většinou jim nebráníme. Udržet je však v dospělém věku není jednoduché a máme jich málo. Kdo chce dělat atletiku pořádně je v pražských oddílech a my doufáme, že se jednou vrátí a pomůžou nám.

Křížová: Cílem oddílu je všestranný rozvoj mládeže a radost z pohybu. Chceme, aby se z dětí staly všestranně založení zdraví sportovci s celoživotní chutí se hýbat a sportovat, a také, aby se naučily překonávat závodní trému a závody si užívat. samozřejmostí je Fair-play chování.

Jak a kde trénujete s dětmi?

Svoboda: V letním období trénujeme převážně na hřišti na Lukách – přípravka a mladší žactvo dvakrát týdně po hodině a půl, starší žactvo pak třikrát až čtyřikrát týdně, mládež pak čtyřikrát až pětkrát týdně. V zimě je přípravka v tělocvičně, mladší žactvo jednou v tělocvičně a jednou v atletickém tunelu. Ostatní kategorie už fungují pouze v tunelu nebo venku. V posledních zimách to šlo téměř celou dobu.

Závody přípravek jsou vypisované od asi 9 let, ale mohou startovat i mladší. Pravidelnou soutěž družstev má mladší žactvo, kde už jsou čtyři kola, finále a dvakrát ročně krajské přebory, jednou na dráze a jednou v hale. Starší žactvo a mládež to má podobně, navíc zdatnější již závodí za dospělé. Nejvytíženější jedinci mají za rok až 20 závodů.

Snažíme se stavět všechna žákovská družstva a pokud to jde i mládežnická, ale naši nejlepší většinou hostují v silnějších oddílech a pak už nám moc závodníku na družstva nezbývá.

Křížová: Trénujeme s dětmi od šesti let na fotbalovém stadionu v Benešově, zámeckém parku Konopiště nebo na tartanové dráze u ZŠ Dukelská. V zimních měsících využíváme tělocvičnu na Karlově a nově zrekonstruovanou tělocvičnu v Táborských kasárnách. Netrpělivě vyhlížíme a modlíme se za benešovský atletický stadion.

V mladší skupině (6 – 10 let) učíme děti základům atletiky převážně herní formou. Základy pro běh, skok, hod. Koordinační cvičení. Důsledné protahování a posilování celého těla, kompenzační cvičení. Starší skupina (11 let a výš) se prohlubuje a zdokonaluje v technice základních atletických disciplín.

Děti jezdí na závody již od nejmladších (6 let).

Jaké jsou vaše největší úspěchy v oddíle?

Svoboda: Aktuálně bývá velkým úspěchem jakákoliv medaile na mistrovství ČR. Letos zatím žádná není, ale ještě nás dvě mistrovství čekají, a hlavně na žactvu šance je. V minulých letech jsme medaile sbírali hojně. Například v roce 2010 jsme jich měli 19 z ČR. Od té doby se ale úroveň české mládežnické atletiky výrazně posunula, o čemž svědčí i medaile z velkých evropských a světových akcí.

V kraji letos skončily starší žákyně na třetím místě za Kladnem a Kolínem a dokázali tak porazit Beroun a Starou Boleslav. Medaile z družstev nezískáváme každý rok, přece jen jsme dost malé město, abychom větším mohli konkurovat pravidelně. Přesto jsme loni v juniorkách skončili na krásném šestém místě na mistrovství ČR. Snad na další úspěch nebudeme muset čekat jako předtím, kdy dorostenci uspěli v roce 1971.

Jednotlivci se v kraji prosazují a každý rok máme okolo deseti přebornických titulů. Prosadit ale na MČR je už těžší, proto bereme jako úspěch i finálové umístění. Letos to dokázala Šárka Hulmáková, Linda Průšová, Lukáš Svoboda a v žactvu by se měla medailím přiblížit Alice Přibylová.

Křížová: Michal Slanina byl na halovém mistrovství ČR žactva (2017) šestnáctý na 60 metrů (čas 7,66) a třináctý na 150 metrů (18.19).

Jaké akce do konce roku pořádáte, nebo kterých se zúčastníte?

Svoboda: Začátkem září jsme doma uspořádali největší závody letošního roku, za účasti téměř 330 startujících. Díky skvěle pracujícím rozhodčím jsme to zvládli, muži navíc vyhráli a ženy byly třetí. O víkendu budou čtyři naši závodníci startovat na MČR do 22 let. V polovině září nás bude v Brně EKAG, největších závodech žactva v Evropě, reprezentovat 12 závodníků. V září nás čekají ještě troje školní závody, kolo družstev mladšího žactva a v sobotu (9.9.)Vlašimské memoriály, což jsou naše největší závody na dráze mimo soutěží družstev. Na konci září pak pořádáme mezikrajové utkání mladšího žactva, za účasti pěti krajů. Vše ukončíme první neděli v říjnu Během zámeckým parkem. Pak nás čeká zasloužený odpočinek (14 dní) a zahájíme přípravu na zimu.

Křížová: Pořádáme i se účastníme Benešovského běžeckého festivalu v neděli 10. září a pořádáme ještě Mikulášský běh. Účastníme se krajské přípravkové soutěže, krajského přeboru B mužů a žen, závodů v Nymburce a běhů ze seriálu Běžec Podblanicka.