VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Vlašimská atletika už má zvuk, benešovská je na začátku

Benešovsko – Atletika byla na Benešovsku doménou Vlašimi, ale v poslední době se rozbíhá mílovými kroky i v Benešově. Roušku tajemství v klubech poodhalili – Martin Svoboda, předseda oddílu Atletika Vlašim, kde je zároveň nejdéle působící trenér a hlavní trenérka Atletika Benešov Lenka Křížová, jenž je i jednou z nejlepších běžkyň oddílu, a také skončila čtvrtá ve Sportovci roku na Benešovsku za rok 2016.

8.9.2017
SDÍLEJ:

Atletika ve Vlašimi bude v příštím roce slavit 75 let svého působení.Foto: Martin Svoboda

Kdy klub začal fungovat?

Svoboda: Příští rok budeme slavit 75 let založení, začali jsme tedy v roce 1943.

Křížová: Začali jsme na jaře 2016, jako oddíl Atletika Benešov. Celou atletiku zaštiťuje Jan Mayer.

Kolik členů máte v oddíle?

Svoboda: V současné době máme asi 200 členů, z toho je 140 dětí ve věku od 6 do 18 let, zbytek tvoří dospělí atleti a hlavně rozhodčí, kterých potřebujeme na velké závody alespoň 30. Jinak máme devět aktivních trenérů, kteří se starají o atlety, další dva nebo tři bychom přivítali.

Křížová: V loňském školním roce to bylo 70 dětí, v letošním roce čekáme nárůst. Hlavními trenéry ročník 2007 a mladší jsou Lenka Křížová a Karel Pelikán. U ročníků 2006 a starší je to Jan Šíma.

Co je cílem oddílu?

Svoboda: Naší snahou je naučit děti základům techniky dané disciplíny, na čemž se dá v budoucnu stavět. Atletika je sport na mnoho let, během prvního roku až dvou se může prosadit pouze velký talent, jinak si to musí každý odpracovat. Proto se snažíme hlavně vytvořit partu, aby děti vydržely. Pokud chtějí naši atleti v mládežnickém věku přestoupit za lepšími podmínkami, většinou jim nebráníme. Udržet je však v dospělém věku není jednoduché a máme jich málo. Kdo chce dělat atletiku pořádně je v pražských oddílech a my doufáme, že se jednou vrátí a pomůžou nám.

Křížová: Cílem oddílu je všestranný rozvoj mládeže a radost z pohybu. Chceme, aby se z dětí staly všestranně založení zdraví sportovci s celoživotní chutí se hýbat a sportovat, a také, aby se naučily překonávat závodní trému a závody si užívat. samozřejmostí je Fair-play chování.

Jak a kde trénujete s dětmi?

Svoboda: V letním období trénujeme převážně na hřišti na Lukách – přípravka a mladší žactvo dvakrát týdně po hodině a půl, starší žactvo pak třikrát až čtyřikrát týdně, mládež pak čtyřikrát až pětkrát týdně. V zimě je přípravka v tělocvičně, mladší žactvo jednou v tělocvičně a jednou v atletickém tunelu. Ostatní kategorie už fungují pouze v tunelu nebo venku. V posledních zimách to šlo téměř celou dobu.

Závody přípravek jsou vypisované od asi 9 let, ale mohou startovat i mladší. Pravidelnou soutěž družstev má mladší žactvo, kde už jsou čtyři kola, finále a dvakrát ročně krajské přebory, jednou na dráze a jednou v hale. Starší žactvo a mládež to má podobně, navíc zdatnější již závodí za dospělé. Nejvytíženější jedinci mají za rok až 20 závodů.

Snažíme se stavět všechna žákovská družstva a pokud to jde i mládežnická, ale naši nejlepší většinou hostují v silnějších oddílech a pak už nám moc závodníku na družstva nezbývá.

Křížová: Trénujeme s dětmi od šesti let na fotbalovém stadionu v Benešově, zámeckém parku Konopiště nebo na tartanové dráze u ZŠ Dukelská. V zimních měsících využíváme tělocvičnu na Karlově a nově zrekonstruovanou tělocvičnu v Táborských kasárnách. Netrpělivě vyhlížíme a modlíme se za benešovský atletický stadion.

V mladší skupině (6 – 10 let) učíme děti základům atletiky převážně herní formou. Základy pro běh, skok, hod. Koordinační cvičení. Důsledné protahování a posilování celého těla, kompenzační cvičení. Starší skupina (11 let a výš) se prohlubuje a zdokonaluje v technice základních atletických disciplín.

Děti jezdí na závody již od nejmladších (6 let).

Jaké jsou vaše největší úspěchy v oddíle?

Svoboda: Aktuálně bývá velkým úspěchem jakákoliv medaile na mistrovství ČR. Letos zatím žádná není, ale ještě nás dvě mistrovství čekají, a hlavně na žactvu šance je. V minulých letech jsme medaile sbírali hojně. Například v roce 2010 jsme jich měli 19 z ČR. Od té doby se ale úroveň české mládežnické atletiky výrazně posunula, o čemž svědčí i medaile z velkých evropských a světových akcí.

V kraji letos skončily starší žákyně na třetím místě za Kladnem a Kolínem a dokázali tak porazit Beroun a Starou Boleslav. Medaile z družstev nezískáváme každý rok, přece jen jsme dost malé město, abychom větším mohli konkurovat pravidelně. Přesto jsme loni v juniorkách skončili na krásném šestém místě na mistrovství ČR. Snad na další úspěch nebudeme muset čekat jako předtím, kdy dorostenci uspěli v roce 1971.

Jednotlivci se v kraji prosazují a každý rok máme okolo deseti přebornických titulů. Prosadit ale na MČR je už těžší, proto bereme jako úspěch i finálové umístění. Letos to dokázala Šárka Hulmáková, Linda Průšová, Lukáš Svoboda a v žactvu by se měla medailím přiblížit Alice Přibylová.

Křížová: Michal Slanina byl na halovém mistrovství ČR žactva (2017) šestnáctý na 60 metrů (čas 7,66) a třináctý na 150 metrů (18.19).

Jaké akce do konce roku pořádáte, nebo kterých se zúčastníte?

Svoboda: Začátkem září jsme doma uspořádali největší závody letošního roku, za účasti téměř 330 startujících. Díky skvěle pracujícím rozhodčím jsme to zvládli, muži navíc vyhráli a ženy byly třetí. O víkendu budou čtyři naši závodníci startovat na MČR do 22 let. V polovině září nás bude v Brně EKAG, největších závodech žactva v Evropě, reprezentovat 12 závodníků. V září nás čekají ještě troje školní závody, kolo družstev mladšího žactva a v sobotu (9.9.)Vlašimské memoriály, což jsou naše největší závody na dráze mimo soutěží družstev. Na konci září pak pořádáme mezikrajové utkání mladšího žactva, za účasti pěti krajů. Vše ukončíme první neděli v říjnu Během zámeckým parkem. Pak nás čeká zasloužený odpočinek (14 dní) a zahájíme přípravu na zimu.

Křížová: Pořádáme i se účastníme Benešovského běžeckého festivalu v neděli 10. září a pořádáme ještě Mikulášský běh. Účastníme se krajské přípravkové soutěže, krajského přeboru B mužů a žen, závodů v Nymburce a běhů ze seriálu Běžec Podblanicka.

Autor: Pavel Šimáček

8.9.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Doprava a logistika - Doprava a logistika Skladník22 000 Kč

Skladníci, obsluha manipulačních vozíků Operátor skladu - skladník. Požadované vzdělání: nižší střední odborné. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 22000 kč, mzda max. 29000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracoviště: Trhový Štěpánov, Náplň práce:-naskladnění a vyskladnění zboží-příjem a kontrola zboží, kompletace objednávek-práce s manipulační technikou.Požadavky : dobrý zdravotní stav, způsobilost pro práci s potravinami, znalost práce s manipulační technikou výhodou. Výhody: nákup kuřecího masa za zvýhodněné ceny, zaměstnanecké poukázky na nákup v prodejnách RABBIT, zvýhodněné firemní půjčky. Volat 8-17 hod.. Pracoviště: Rabbit trhový štěpánov a.s. nádražní, Nádražní, č.p. 401, 257 63 Trhový Štěpánov. Informace: Opatrná, +420 318 922 123.

Doprava a logistika - Doprava a logistika Skladník25 000 Kč

Skladníci, obsluha manipulačních vozíků Operátor skladu - skladník do skladu mraženého zboží. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25000 kč, mzda max. 32000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracoviště: Trhový Štěpánov, Náplň práce:-naskladnění a vyskladnění zboží-příjem a kontrola zboží, kompletace objednávek-práce s manipulační technikou.Požadavky : dobrý zdravotní stav, způsobilost pro práci s potravinami, znalost práce s manipulační technikou výhodou.Práce fyzicky náročná v chladném prostředí. Výhody: nákup kuřecího masa za zvýhodněné ceny, zaměstnanecké poukázky na nákup v prodejnách RABBIT, zvýhodněné firemní půjčky. Volat 8-17 hod.. Pracoviště: Rabbit trhový štěpánov a.s. nádražní, Nádražní, č.p. 401, 257 63 Trhový Štěpánov. Informace: Opatrná, +420 318 922 123.

Obchod - Obchod Prodavač, prodejce14 900 Kč

Prodavači potravinářského zboží prodavač/ka - pokladní Benešov. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 14900 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracoviště: Benešov - Pražská ulice., doplňování zboží, práce v obslužném úseku uzenin, lahůdek, pokladna, praxe v oboru vítána, sobotní prodej. Vyučení v oboru není podmínku.. Pracoviště: Jednota benešov, družstvo., Jiřího Horáka, č.p. 1667, 256 01 Benešov u Prahy. Informace: Markéta Husmanová, +420 736 621 058.

Ochrana a ostraha - Ochrana a ostraha Strážný18 000 Kč

Pracovníci ostrahy, strážní ostraha. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18000 kč, mzda max. 25000 kč. Volných pracovních míst: 6. Poznámka: Pracoviště: Benešov, prodejna LIDL, KAUFLAND, NEJDŘÍVE NUTNÝ TELEFONICKÝ KONTAKT , příjemné vystupování, trestní bezúhonnost, praxe výhodou není však podmínkou. Pracoviště: Pharm invest s.r.o., benešov, Červené Vršky, č.p. 2179, 256 01 Benešov u Prahy. Informace: Martina Šromová, +420 731 988 699.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Absolventský ples si užili studenti z ISŠT Benešov.
72

OBRAZEM: Studenti ISŠT Benešov oslavili zakončení studia

Ilustrační foto

KRÁTCE: Votický úřad opět otevřou o víkendu

Ledecká je olympijskou legendou. Získala druhé zlato, po lyžích i na snowboardu

/FOTOGALERIE/ Ester Ledecká, 22letá česká reprezentantka, získala na zimních hrách v Pchjongčchangu své druhé zlato. Po šokujícím prvním místu ze super-G pro ni byla zlatá i druhá jihokorejská sobota. V paralelním obřím slalomu snowboardistek s přehledem porazila všechny své soupeřky a zařadila se mezi české olympijské legendy Věru Čáslavskou nebo Emila Zátopka.

Znavený dvouletý dveřník, fet za volantem a soutěž střihačů vína: videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku v pátek 23. února 2018.

Adéla Gondíková a Jiří Langmajer zazáří v Benešově

Benešov – Atraktivní a netradiční prostředí přímořského majáku, brilantní dialogy, strhující tempo, inteligentní humor a originální zápletka. To jsou hlavní klady divadelní hry Ani za milion!, kterou v pondělí uvede v benešovském Městském divadle Na Poště pražské Divadlo v Rytířské.

KRÁTCE: Šíření WiFi signálu ze střech městských objektů pokračuje

Benešovsko - Přečtěte si krátké zprávy z regionu.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT