VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ve Vlašimi vychovávají stolní tenisty pro reprezentaci

Benešovsko – Stolní tenis je bezkontaktní míčový sport hraný s pálkou a patří k nejrychlejším sportům. Vyvinul se ze společenské hry, která byla kolem roku 1880 přivezena z Číny do Británie. První mezinárodní turnaj byl v roce 1926, později byl braný jako první mistrovství světa. Stolní tenis se hraje na desce stolu nad úrovní země, kterou rozděluje síťka na dvě poloviny, kde se pohybují hráči. Hraje se buď dvouhra, nebo čtyřhra.

24.11.2017
SDÍLEJ:

Kristýna Pěnkavová je jednou ze tří děvčat z Vlašimi v juniorské reprezentaci. Foto: Archiv Kristýny Pěnkavové

Na Benešovsku je jasnou jedničkou SKST Vlašim. Sportovní klub, který funguje již řadu let a vychovává kvalitní sportovce. „Nábor děláme už ve školkách a prvních třídách. V šesti letech děti ze začátku nehrají pinec, ale dělají hlavně všestrannost. Na pingpong jdou až po půl roce,“ říká šéftrenér střediska mládeže ve Vlašimi Luboš Pěnkava a dodává k trénování: „Zpočátku chodí dvakrát týdně po hodině a půl, postupem let a šikovnosti dětí se to navyšuje na více dnů s dvouhodinovými tréninky.“

Ve Vlašimi nabírají holky i kluky, kteří trénují až do patnácti let společně. „Holky jsou do čtrnácti let daleko vnímavější, pružnější a vyspělejší než kluci. Od patnácti let začnou být kluci silovější a od šestnácti už je tam velký rozdíl,“ poznamenává Pěnkava, jemuž ale v poslední době kluci chybí. „Dřív jsme měli kluky i holky, což bylo lepší, protože každý do hry přinesl něco nového. Teď máme jen dva kluky. Je to také tím, že nemáme u nás vyšší soutěž mužů a můžou hrát jen v okrese.“

A tak pod Blaníkem dominují za stolnotenisovými stoly děvčata, která ale musí nastupovat od nejútlejšího mládí buď mezi muži do okresních soutěží, nebo v ženách, spíše ale jezdí po turnajích. „Soutěže mládeže jako v cizině u nás bohužel nejsou. Ženy začínají od divize, pak je druhá liga, první liga a extraliga. Kluci začínají v okrese s muži,“ vysvětluje šéf vlašimského stolního tenisu a uznávaný trenér, který má děvčata ve třech prvních ligách.

VE VLAŠIMI SMĚŘUJE TRÉNINK K REPREZENTACI

Cíl trenérů střediska mládeže je jasně daný. „Tréninkem chceme dostat hráče do reprezentace. Je to sice jen pro pár vyvolených, ale pokud chce u nás někdo hrát, musí jet naplno, ne na půl plynu,“ má jasno Pěnkava, jenž dokazuje, že se to vyplatí: „Kdo byl z Vlašimi nebo k nám přišel, měl velkou šanci se dostat do reprezentace. V současnosti jsou v ní juniorky Anna Matějovská, Tereza Pytlíková a Kristýna Pěnkavová. Předtím to byla řada dalších.“

V roce 2001 získaly vlašimské hráčky Dana Hadačová, Veronika Fantová a Hana Bartošová double – vyhrály extraligu i Český pohár. „Je to náš vrchol. Bylo to v době, kdy ještě nebyl takový profesionalismus, a nebyly v soutěžích cizinky. Byla to čistá soutěž, nebyla o penězích, jako v současnosti,“ podotýká Luboš Pěnkava, který je zakladatelem Vánočního turnaje pro příchozí, který se letos ve Vlašimi koná po osmnácté.

V OKRESE NASTAL VELKÝ BOOM VE STOLNÍM TENISE

Na Benešovsku se poslední roky rozjel stolní tenis plnou parou a má pět přeborů, který hraje 53 týmů, z toho některé vesnice nebo města mají i rezervy. „U nás jsme obnovili v roce 2012 oddíl stolního tenisu po téměř dvaceti letech,“ hlásí předseda klubu Sokola Ostředek Marek Škvor, jenž je rád, že soutěž rozrůstá: „Každoročně přibývá počet týmů a objevují se i nové kluby, což je velmi dobře. Málokterý okres má pět tříd soutěží.“

S rostoucí kvantitou týmů, ale kvalita rozhodně neklesá. „Nové týmy se snaží dohnat „staré“ a ty mají naopak motivaci nestagnovat,“ říká předseda ostředeckého klubu, k soutěžím, kde se objevují i hráči a hráčky se zkušenostmi z vyšších soutěží: „U nás je to Míra Janata, který hrál extraligu nebo Franta Menz, jenž nastupoval v divizi. Některé hráčky současně hrají okres i ženské ligové soutěže jako například Veronika Bošinová v Divišově.“

Marek Škvor vidí i další potenciál růstu. „Na každé vesnici se najde místnost, kam se dva stoly vejdou. Pinčes je sport pro všechny generace, v soutěžích se potkávají desetiletí kluci se sedmdesátiletými pány,“ nastiňuje.

V Ostředku se také snaží vychovat další generaci, aby se neopakovala situace z devadesátých let, kdy oddíl zanikl. „Máme v klubu tři hráče s trenérskou licencí. Děti se snažíme i aktivně zapojovat do našich týmů, převážně v céčku, kde tři hrají tři kluci. Další děti trénují a občas vyrazí na turnaj,“ nemá strach o budoucnost klubu předseda, jenž do budoucna sní o dětském týmu, který mu pomáhá vybudovat Miroslav Janata.

Marek Škvor by si také přál, co nejdříve přesunout z restaurace do nově zrekonstruované sokolovny.

Podobný boom zažívají v Divišově, kde mají tři týmy a díky Vladimíru Růžičkovi, kvete i mládež, která má pod dohledem zkušenějších hráčů i samostatné tréninky.

Autor: Pavel Šimáček

24.11.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Injekční stříkačky. Ilustrační fotografie.

Do boje s drogami se experti vrhají společně. Spojenými silami

U Trojského zámku v Praze se 2. prosince odpoledne zřítila do Vltavy betonová lávka pro pěší. Podle informací záchranářů se při pádu zranili čtyři lidé. Snímek je ze 3. prosince.
18

Stav třetiny středočeských mostů volá po opravě

Liba o svém zvolení do vedení asociace: Je to i úspěch středočeského fotbalu

Praha /ROZHOVOR/ – Územně i fotbalově největší kraj bude mít po letech své zastoupení v nejužším vedení českého fotbalu. Miroslav Liba stojí pět let v čele středočeského svazu, v úterý dostal důvěru od delegátů mimořádné valné hromady Fotbalové asociace ČR a stal se členem výkonného výboru za Čechy. „Čeká mě víc práce. Vnímám to nejen jako osobní úspěch, ale i úspěch středočeského fotbalu,“ říká někdejší prvoligový rozhodčí.

Meteorický roj Geminid je nyní k vidění na obloze. I na Benešovsku

Benešovsko – Meteorických rojů je během roku několik desítek. To ale neznamená, že je vidíme jen jediný den. Roje bývají aktivní asi 14 dní.

Rozšířenou skládku na komunální odpad u Votic slavnostně otevřeli

Votice - Komunální odpad z Voticka, Sedlčanska, Sedlecka, Mladovožicka i Bechyňska bude ještě minimálně osm let kam vozit. A to díky rozšíření dosavadní skládky u Votic, kde během tří měsíců vznikly dva nové boxy k uskladnění odpadu.

Němčinu studenti procvičovali v Albstadtu

Vlašim - Už dvacet let mají tradici výměnné pobyty studentů z Vlašimi. Devět studentů obchodní akademie a osm z gymnázia strávilo týden v rodinách žáků partnerské školy Walther-Groz-Schule v německém Albstadtu, městě ve spolkové zemi Bádensku – Württembersku.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT