Triatlon velmi dobře kombinuje asi nejpopulárnější individuální sporty – plavání, kolo, běh. Tělo není přetížené jednostranným pohybem, což pociťují třeba běžci, kteří začali hodně zvyšovat počty kilometrů bez následné rehabilitace a kompenzačního cvičení. Právě kolo a plavání pomáhá vše držet v ideální rovnováze. To je jeden z důvodů, proč se mnozí postupně z jednoho sportu vrhli i přes časovou náročnost na triatlon, příp. duatlon /běh-kolo-běh/. V jarním přípravném období zase aquatlon /plavání, běh/ nebo v létě ještě navýšeno o čtvrtou disciplínu na kajaku, tzv. kvadriatlon.

Po téměř dvaceti letech se tedy vrací k životu „Triatlon Team ASTRA Benešov“. Klub vznikl na počátku devadesátých let a zaměřil se především na závodní činnost. Mezi jeho členy bylo řada triatlonistů, kteří se účastnili na výkonností úrovni závodů Českého pohárů a domácích šampionátů. Mnozí z nich patřili do TOP 10 ve svých kategoriích, někteří k TOP 3. Mezi veterány to byl Jiří Kokeš, jenž pak v jiném klubu získal titul mistra světa na Havaji v X-terra triatlonu /jezdí se na MTB/. Silná byla především juniorská skupina v čele s Tomášem Kyslíkem, Jiřím Dumským a Jiřím Suchým. Na svém kontě měli i medaile z MČR. Řadu úspěchů v dospělé kat. získal Ivan Bohatý, úspěšně závodil Luděk Procházka a Vladimír Blažek.

Druhou oblastí, na kterou se klub zaměřoval, bylo pořádání běžeckých závodů. Pod jeho hlavičkou se zrodila populární v roce 1994 Konopišťská desítka, závody štafet a Novoroční běh v roce 2000. Poté se klub vytratil ze scény.

Znovu obnovený klub si klade za cíl sdružit příznivce o tento sport v Benešově a okolí. Pro aktivnější část je cílem účast na závodech. Samozřejmě chce sdružit také příznivce tohoto sportu bez závodních ambicí a založit skupinu dětí a mládeže.

Ale soutěžní potenciál v Benešově určitě je. První oficiální závod absolvovali v dubnu na Újezdském duatlonu, kde Jindřich Slunečko ml. Ve své premiéře získal krásné čtvrté místo mezi juniory. Loni Lenka Šináglová obsadila třetí místo na Mistrovství ČR v dlouhém duatlonu, mladá Daniela Radová už má na svém kontě nejen cyklistický titul mistryně ČR, ale rovněž v triatlonu, byť v barvách jiného klubu. Své první triatlony už v poslední době vyzkoušelo několik benešovských zástupců – Miroslav a Matyáš Pokorní, Josef Šinágl ml., sourozenci Lukáš a Luděk Procházkovi, Jakub Kouklík a nelze opomenout trenéra atletů Jana Šímu.

Už asi dva roky funguje plavecká skupina Mirka Pokorného, kde se především mládež učí plavat. Pokud bude zájem, tak bude snaha navýšit tréninkové skupiny a časy, kdy lze trénovat. Dobrý plavecký začátek je základem dobrého celkového výsledku v závodě.

Traitlonisté TT ASTRA mohou využívat i tréninky v oddíle Atletika Benešov, který se zaměřuje především na mládež od 5 do 23 let a tréninky probíhají dvakrát týdně. Od jara 2019 budou mít k dispozici novou atletickou dráhu u zimního stadionu.

Oddíl se chce také podílet na organizaci akcí SK BENEŠOV ŽIJE SPORTEM a v budoucnu by rád zorganizoval závody v aqutlonu, duatlonu nebo triatlonu. To samozřejmě už vyžaduje stabilní členskou základnu.

Pokud by jste měli zájem se stát členy triatlonového klubu ASTRA Benešov, tak zde uvádíme kontakty: prochazka24@tiscali.cz , 777 241424 .
Těšíme se i na nové triatlonisty a triatlonistky a uvítáme zájemce z řad mládeže!

Luděk Procházka