Dříve datovaným je Benešovský kroužek juda (1959), který založil na ZŠ Karlov Bohumil Kuna, když nastoupil do Benešova na základní vojenskou službu, člen oddílu TJ Žižkov. Kroužek navštěvovalo 15 dětí a později vystupoval pod hlavičkou TJ Lokomotiva Benešov.

Nejúspěšnějším rokem v počátcích byl rok 1962, kdy se družstvo dorostu (Tichý, Brzybohatý, Schut, Sahula a Pospíšil) se stalo přeborníkem kraje, stejně jako J. Dvořák v mužích a A. Tichý v dorostencích. Činnost oddílu byla ukončena rokem 1966, aby na podzim roku 1976 došlo k obnově kroužku juda Jiřím Dvořákem při ODPM Benešov. O rok později začala spolupráce s RH Benešov (nyní oddíl SKP), která trvá dodnes.

OLYMPIJSKÝ VÍTĚZ KRPÁLEK VELMI JUDU POMÁHÁ

V současné době má oddíl více jak 180 členů (v roce 2016 byl šestnáctý nejpočetnější v ČR), z toho je 155 členů mladších 21 let. Činnost oddílu se zaměřuje na mládež. „Naší hlavní snahou je podchycení zájmu mládeže. I přesto jsme dosáhli ve více, jak skromných poměrech cenných úspěchů nejen na krajské, ale i na celorepublikové úrovni,“ má radost prezident klubu Aleš Pikora a dodává, jak těžké je dostat děti na judo: „Obtížné to není, zejména díky „Krpálkovi“. Obtížné je překonat prvotní „šok“, když děti zjistí, že udělat kotrmelec, je ve skutečnosti něco jiného než pět salt na bojové hře na počítači, kterou i pětileté děti zvládají podstatně lépe.“

V Benešově každoročně pořádají turnaj pro nejmladší věkové kategorie, na který přijíždí velký počet účastníků, letos závodilo rekordních 396 ze 48 oddílů. „Takový turnaj ve středních Čechách nikdo nepořádá,“ je pyšný Aleš Pikora, ale jedním dechem dodává: „Můžeme si to dovolit jen díky podpoře našich členů a rodičů a zejména díky podpoře města Benešov.“
V roce 2004 začali Benešovští díky pochopení vedení ZŠ Dukelská trénovat v rekonstruované hale. „Po letech provizorií máme možnost využívat skutečně sportovní prostředí,“ raduje se předseda klubu a doufá: „Věříme, že zásadně zlepšené podmínky umožní rozvoj našeho sportu.“

OKRESNÍ KLUBY SI NEKONKURUJÍ, ALE POMÁHAJÍ

Ve Vlašimi vznikl při odboru ZRTV kroužek juda v roce 1971, kterému pomáhal v počátcích oddíl juda Sparta ČKD Praha, který vedl Karel Vítek. Kroužek navštěvovalo 20 lidí, z toho 10 dětí. V roce 1973 byl založen při TJ Spartak BS Vlašim oddíl juda, jejímž předsedou se stal Jan Mikeš a je jím dodnes. Úspěchy vlašimských mladých judistů přicházejí v současnosti na krajských soutěžích nebo turnajích (Filip Wágner, Pavel Hrbek, Aleš Míka, Jakub Dobřenský).

Oba týmy si nekonkurují. „Vzájemně si pomáháme společnými tréninky nebo při zajištění turnajů,“ říká Pikora. Tomu přináší judo více radostí než starostí, zejména, když vidí sportovní a osobnostní růst nyní již „bývalých dětí“, ale nezapomíná, že bez pomocníků by to bylo daleko horší. „S vedením a zajištěním klubu si pomáháme v kolektivu. S každotýdenní účastí na závodech je sice mnoho starostí, ale velmi mi pomáhá rodina. Žena je mi velkou oporou a oba synové jsou vedle aktivních závodníků i trenéry,“ chválí nejbližší.

Medailová umístění jednotlivců SKP judo Benešov na M ČR a M ČSSR:

1992: Aleš Wágner (1., starší žáci, M ČSSR)
1993: Lucie Honomichlová (2., starší žákyně, M ČSSR, 1. v M ČR), Pavla Fejtková (3., starší žákyně, M ČR).
1995: Jakub Hostek (3., mladší žáci)
1996: Jakub Hostek (1., mladší žáci).
1997: Jakub Hostek (3., starší žáci), Jana Nekovářová (3., mladší žákyně)
1998: Jakub Hostek (1., starší žáci), Jana Nekovářová (3., mladší žákyně)
1999: Jana Nekovářová (1., starší žákyně), Nikola Straková (3., mladší žákyně)
2000: Jana Nekovářová (1., dorostenky)
2001: Rostislav Tůma (3.,starší žáci).
2002: Nikola Straková (2., starší žákyně), Markéta Plachá (3., mladší žákyně)
2003: Nikola Straková (1., dorostenky)
2004: Petra Králíčková (3., dorostenky)
2007: Barbora Křížková (3., starší žákyně)
2008: Barbora Křížková (3., dorostenky), Monika Nováková (3., starší žákyně)
2009: Andrea Maršíčková (2., mladší žákyně), Nikola Straková (3., ženy), Adam Vojta (3., mladší žáci)
2010: Andrea Maršíčková (3., mladší žákyně)
2011: Andrea Maršíčková (3., starší žákyně), Martin Kudrna (3., starší žáci), Adam Vojta (3., starší žáci), Barbora Křížková (3., ženy)
2012: Andrea Maršíčková (2., starší žákyně)
2013: Andrea Maršíčková (1., dorost)
2016: Matěj Benák (3., mladší žáci)