Samotné finále se uskutečnilo v neděli odpoledne, vítězem se stal americký discgolfista Eagle McMahon, který na Konopišti vyhrál svůj první Major turnaj v životě. Na paty mu šlapali světový rekordman Simon Lizotte z Německa a Paul McBeth, čtyřnásobný mistr světa a McMahonův krajan. „Eagle si především svými výkony v prvních dvou kolech turnaje vybudoval náskok, který se jim už nepodařilo dohnat,“ uvedl ředitel turnaje Přemysl Novák. První dvě příčky mezi ženami obsadily finské discgolfistky Eveliina Salonen a Henna Blomroos, bronz brala jediná americká zástupkyně Cathrina Allen.

„Do finálového kola prošli dva čeští borci – čtyřnásobný juniorský mistr republiky Jakub Knápek a pětinásobný mistr republiky Lukáš Filandr. Lukáš vedl nad Kubou o jediný hod, v neděli však náskok výrazně zvětšil. Samotný fakt, že se oba probojovali do finálového kola Major turnaj, může být předzvěstí velkých úspěchů našich reprezentantů,“ poznamenal Novák. „Na turnaji padaly i rekordy, například v druhém kole se pozdějšímu vítězi Eaglu McMahonovi podařil nový rekord hřiště,“ připomněl.

„Současně probíhal ještě druhý turnaj, který jsme nazvali Konopiště Challenger. Ten byl určen pro amatéry a hrál se také v zámeckém parku, ovšem na jiném, zjednodušeném hřišti,“ vysvětlil ředitel turnaje. Tohoto klání se zúčastnilo 161 hráčů a figurovala v něm více Čechů než v Konopiště Open.

Oba turnaje byly mezinárodně zastoupené, nejvíce zahraničních hráčů bylo ze severských zemí, Finska a Švédska. „Světová špička je z Ameriky, takže přijeli hráči i z této země,“ dodal Přemysl Novák. Z ciziny dorazili na Konopiště také fanoušci a někteří dobrovolníci, kteří pomáhají s organizací.

Skupiny nejlepších hráčů doprovázel dav diváků, přičemž při samotné hře hlavních aktérů muselo být naprosté ticho, aby se mohli soustředit. Jedno kolo trvalo zhruba tři a půl hodiny. Hráči procházeli celkem osmnáct zastavení, přičemž poslední jamka měřila 123 metrů. „Člověk musí být nejen přesný, ale hodit hodně daleko, tady pak vynikli ti nejlepší z nejlepších, kteří bojovali o necelý milion korun,“ řekl Přemysl Novák.

„Žiji v Praze a na Konopiště jsem narazil při svých cestách, hned jsem si zde představil jamky,“ líčí nápad postavit v zámeckém parku hřiště. To se nazývá Franz Ferdinand po majiteli konopišťského panství Františku Ferdinandovi d´Este. Za sedm let trvání turnaje doznalo několik změn, jednou z nich bylo prodloužení. Od roku 2015 je v nezměněné podobě.

Zájemci si mohou discgolf na Konopišti vyzkoušet u velkého parkoviště pod zámkem.

Zároveň by mělo vzniknout nové hřiště přímo v Benešově. „Městu jsme před třemi lety darovali vybavení na hřiště a vypadá to, že se bude letos instalovat na Klášterce,“ prozradil Přemysl Novák.

Discgolf vznikl v sedmdesátých letech v USA a získává si popularity po celém světě. Vychází z golfu, avšak místo odpalování míčků hráči hází létající talíře s cílem umístit je do kovového koše. Vítězí ten, kdo projde celé hřiště s nejnižším počtem hodů.

„Zájem o tento sport na světě i v České republice strmě roste. U nás se mu věnuje zhruba třicet tisíc lidí. Každý rok se postaví deset patnáct nových hřišť“ uvedl Novák. V Česku za posledních sedm let vzniklo více než osmdesát discgolfových hřišť, většina z nich je přístupná zdarma v městských či lesních parcích. Každou hřiště mají svůj par, tedy normu, která stanoví, za kolik hodů by měl hráč dopravit disk do koše. Vyzkoušet si hru mohou i děti.

Disky mají různé letové vlastnosti. „Jsou tři základní typy, na dlouhé, střední a krátké hody,“ upřesnil Přemysl Novák. „Některé létají až sto osmdesát metrů, čehož tady na konopišťském hřišti hráči dosahují,“ dodal.