Kolem padesáti lidí si přišlo vyzkoušet novou atrakci, lezeckou stěnu, do Spolkového domu sourozenců Roškotových. Připoutáni na jistící lano zdolávali osmimetrový výstup nejčastěji děti, některé z nich i opakovaně. Nahoře na ně totiž čekala trumpetka, která oznámila dosažení vrcholu, a také sladkosti v podobě zavěšených lízátek. Komu se lezení zalíbilo tak, že by se tomuto sportu chtěl věnovat pravidelně, mohl využít příležitosti přihlásit se do vznikajícího lezeckého kroužku.
„Podobné sportoviště ve Vlašimi dosud chybělo. Spolkový dům je plný dětí, kterým na zahradě chybělo dostatečné vyžití,“ vysvětluje vedoucí Spolkového domu Alena Sanders, jak vznikl nápad instalovat právě lezeckou stěnu. Iniciátoři projektu, který umožní účelné využití volného času mládeže, věří, že kdo si jednou stěnu vyzkouší, bude chtít překonávat sám sebe a hledat další způsob, jak na stěnu vyzrát. Postupně bude zkoušet náročnější trasy, až nakonec bude trávit víc času sportem, než doma u televize. Dalším důvodem pořízení lezecké stěny bylo i to, že zadní štít Spolkového domu byl ideálním prostorem pro její umístění,“ dodává Sanders.
Na výstavbu atraktivního sportoviště získalo město Vlašim stotisícovou dotaci od Středočeského kraje a samo přispělo sumou přesahující šestačtyřicet tisíc korun. K vrcholu stěny, která je zakončená převisem vede šest různobarevných tras, takže na své si přijdou i náročnější lezci.
Lezecká stěna slouží nejen spolkům a školám, ale je také otevřena příchozím z řad veřejnosti. Nikoho asi nepřekvapí, že lezení je zpoplatněno nevelkou částkou, která odráží pořizovací náklady, pomůcky pro lezení i vyškolení instruktorů. Nikdo se však nemusí bát, že by to bylo finančně nad jeho možnosti.
„Pro vstup na stěnu platí přísná bezpečnostní pravidla, která musíme dodržovat. Kdo bude mít zájem si zalézt na stěně, udělá nejlíp, když si telefonicky předem domluví termín,“ upozorňuje vedoucí Spolkového domu s tím, že sice existuje prozatímní rozvrh, ve kterém jsou veřejnosti vyhrazeny pondělky odpoledne, ale rozvrh a využití stěny se bude samozřejmě pružně uzpůsobovat zájmu veřejnosti. „Pokud nám bude bouchat na vrata zástup lezeníchtivých lidí, napneme síly a budeme se snažit jim vyjít vstříc zajištěním dalších instruktorů,“ žádá s úsměvem o strpení Alena Sanders.