V Lize mistrů startuje Nymburk už počtvrté. V prvních dvou ročnících vždy postoupil ze skupiny, ale pak vypadl v úvodním kole play off. Loni se mu příliš nevedlo a skončil předposlední ve skupině a nepostoupil do dalších bojů. V této sezoně tak všichni od realizačního týmu po hráče touží po nápravě a chtějí ze skupiny projít do play off a v něm se pokusit zaútočit až na závěrečné Final Four. K tomu je ale ještě dlouhá cesta.

Pro postup je třeba skončit mezi čtyřmi nejlepšími týmy v konkurenci Bambergu, posledního finalisty Tenerife, Rigy, Peristeri, Gaziatepu, Mornaru Bar a Nižného Novgorodu.

„Minulou sezonu se postoupit nepovedlo, takže tuto sezonu chceme určitě postoupit. Máme na to dobře poskládaný tým, kombinujeme mladé i zkušené hráče. Věříme, že nám to vyjde a že můžeme dojít ještě někam dál,“ řekl reprezentační pivot Martin Peterka.

„Nejsilnější bude určitě Tenerife, to je favorit na první místo. Také známe Bamberg, který hodně obměnil tým, ale i tak bude spolu s Tenerife favoritem na postup. My ale také chceme být co nejvýše,“ dodal.

Prvním soupeřem je Bamberg, se kterým se Nymburk utkal už v minulé sezoně. Oba zápasy prohráli a německý celek pak došel až do závěrečného Final Four. Od té doby se však oba celky hodně změnily.

Fotogalerie: LM: Nymburk - Bamberk (78:84)

Nymburský tým zejména na postech cizinců, když přišli američtí pivoti Zach Hankins, Hayden Dalton, rozehrávači Roko Rogič a Deishuan Booker a křídlo Ivan Almeida. Místo reprezentanta Tomáše Vyorala český mistr angažoval Jakuba Tůmu. A na premiéru v Lize mistrů se chystá také Petr Šafarčík, který se k týmu připojil až v únoru po minulé sezoně Champions League.

„Natěšení je obrovské. Tohle je důvod, proč jsem do Nymburka šel. Ligu mistrů jsem si chtěl hodně zahrát a hodně mě to motivovalo, abych na sobě přes léto tvrdě pracoval,“ svěřil se Šafarčík. „Kvůli tomuhle jsme všichni do Nymburka přišli. Je to soutěž nejvyšší úrovně. A já chci dokázat, že na to mám a hlavně pomoci týmu k úspěchu. Jsem trochu nervózní, protože úplně nevím, co čekat, ale především se hrozně těším,“ přidal Hankins.

Na Královce se představí i pět českých reprezentantů z úspěšného mistrovství světa, kde v září vybojovali senzační šesté místo. Tehdy jejich výkony vzbudili mezi fanoušky euforii a hráči proto věří, že fanoušci nezapomněli a přijdou je povzbudit i na Ligu mistrů.

„Doufám, že díky mistrovství stoupl zájem o basketbal a že nás lidi přijdou podpořit. Budeme hrát v Praze, kam to mají všichni snadno dostupné. První dva zápasy jsou doma a jsou klíčové. Když se to povede, tak budeme mít výborný začátek do sezony. Tak snad lidi přijdou a pomohou nám,“ řekl Peterka.

„Očekávám, že ta euforie z mistrovství světa se přenese i na klubovou úroveň. Doufám, že lidi přijdou, protože je budeme moc potřebovat. Hned na začátek máme těžkého soupeře, ale když máte diváky v zádech, tak se hraje úplně jinak. A začínáme hned dvěma zápasy doma, tak by bylo ideální oba vyhrát a naplno využít domácí prostředí a formu kluků z reprezentace,“ doplnil člen širšího kádru reprezentace Šafarčík.

David Šváb