BC Benešov - Dolní Počernice 73:52

V předposledním utkání základní části dorostenecké ligy starších dorostenek se benešovská děvčata střetla s celkem Sokola Dolní Počernice. Před domácími hráčkami stál těžký úkol, a to porazit svého soupeře minimálně o 21 bodů. Tento rozdíl jim dával naději, že pokud v neděli porazí družstvo z Proseka, tak si zajistí účast v první čtyřce této soutěže. Ovšem vstup do tohoto pro domácí velmi důležitého utkání se vůbec nepovedl. Byla patrná nervozita na obou stranách a ani jednomu ze soupeřů se v prvních pěti minutách nepodařilo hru uklidnit. A tak po prvních pěti minutách bylo skóre spíš z kategorie přípravek 3:5. Poté se přece jen víc uklidnily hráčky Počernic a domácím ve druhé pětiminutovce tohoto období odskočily až na rozdíl pěti bodů, a to na 11:16. Před vstupem do druhé čtvrtiny to tedy s ambicemi na vysokou výhru domácích hráček vypadalo velice špatně.

I ve druhé čtvrtce se jako první trefily hostující hráčky. Ovšem poté jakoby mávnutím kouzelného proutku začaly na palubovce úřadovat domácí děvčata. Úsek mezi druhou až osmou minutou této čtvrtiny rozhodly zcela jasně ve svůj prospěch. A to víc než výrazně. Tento úsek dokázaly vyhrát 15:2. A nutno dodat, že až do konce čtvrtiny pokračovaly v nastoupeném trendu, a tak zcela po zásluze tuto desetiminutovku vyhrály 23:6. Po dvou čtvrtinách byl již stav veselejší. Do třetí části hry tak domácí nastupovaly s vedením 34:22.

I v dalším průběhu zápasu pokračovaly benešovské hráčky v soustředěném výkonu a pomalu svůj náskok navyšovaly. Do rozhodující čtvrté části nastupovaly s patnáctibodovým vedením v zádech. Dělilo je tak jen šest bodů od vysněné hranice 21 bodů. Ovšem soupeř svou kůži nechtěl prodat zadarmo, a tak bojoval až do samého konce.

V páté minutě posledního hracího období se domácí děvčata poprvé dostala na potřebný rozdíl a zdálo se, že si ho již v klidu pohlídají. Ovšem jak už bylo zmíněno ani soupeř se nevzdával, a tak to bylo drama až do samotného konce. Dvacet sekund před koncem hostující hráčky stáhly rozdíl na 19 bodů a v tuto chvíli tak domácí potřebovaly dát za každou cenu koš, aby se tak dostaly na potřebný rozdíl. Následoval oddechový čas domácích. Po tomto čase domácí hráčky zahrály přesně stanovenou akci a dosáhly tak na potřebné vítězství. Je nutno pochválit všechny domácí za odvedený výkon a vyzdvihnout střelecký výkon Martiny Mazurové, která zaznamenala 33 bodů.

„Holky věděly o co hrají. Ovšem vstup do zápasu byla katastrofa a po prvních deseti minutách to s námi vypadalo velmi špatně. Ale od druhé čtvrtiny hrály holky přesně to, na co byly po celý týden připravovány. Chtěli jsme hrát v útoku na maximální riziko, což se nám právě od druhé čtvrtky dařilo. Samozřejmě to bylo podpořeno výbornou hrou v obraně, kdy jsme získali spoustu míčů. Holky si zápas odbojovaly a patří jim velký dík za výkon, který předvedly,“ poděkovala hráčkám trenérka Benešova Ludmila Mazurová.

Body Benešova: Mar. Mazurová 33, Mich. Mazurová 11, Remešová 9, Maršíčková 8, Vobecká 4, Platilová 4, Balatová 2, Richterová 2. Trojky: 2:1. Trestné hody: 18/11:15/7. Fauly: 18:18. Čtvrtiny: 11:16, 23:6, 18:15, 21:15.

BC Benešov - BK DE Prosek 56:59

V nedělním dopoledni se domácí starší dorostenky utkaly s dosud neporaženým celkem BK DE Prosek. Jakékoliv vítězství domácích je posunovalo do bojů ve finálové čtveřici. Benešačky do zápasu nastoupily velice koncentrovaně a soustředěně. Od první minuty udávaly rytmus a tempo hry. Než se hostující hráčky stačily rozkoukat, tak vedly 12:2. Následoval oddechový čas Proseka, ale ani ten nezabránil domácím pokračovat v předváděné hře. Vynikající osobní obranou a velmi rychlou hrou dopředu na útočnou polovinu si stále držely osmi až deseti bodový náskok.

I ve druhé části hry domácí dorostenky pokračovaly ve velmi dobrém výkonu a stále si držely mírný náskok. Soupeř však od poloviny tohoto hracího období začal z náskoku domácích ukrajovat. A to zejména díky velkému množství trestných hodů. Ale i tak stále Benešačky nesmírnou bojovností a obětavostí držely vedení na své straně. A tak v poločasové přestávce svítil na tabuli stav 35:30.

V prvních pěti minutách třetího hracího období byl k vidění stále velice dobrý dorostenecký basketbal. Byl to koš za koš a tak domácí hráčky stále držely své malé vedení. Mezi pátou a osmou minutou však přišel malý výpadek v koncentraci a devčata Proseka toho dokázala využít. Přiblížila se na dostřel jediného bodu na 40:39. Následoval oddechový čas domácí lavičky a po něm se děvčata s novou vervou pustila do hry a do konce čtvrtiny dokázala soupeři opět odskočit na rozdíl sedmi bodů - 46:39.

Za velice nadějného stavu se vstupovalo do poslední části základní hrací doby. Úvod však Benešačkám hrubě nevyšel. V prvních třech minutách nedokázaly zatížit konto soupeře jediným bodem. Soupeř však dokázal nastřílet bodů šest a opět to bylo pouze o jediný bod. Od této chvíle to byla bitva až do poslední vteřiny. Štěstí se nakonec přiklonilo na stranu hostujících hráček. Ty si po velmi vyrovnaném boji nakonec odvezly výhru - 56:59. Domácí tak dělily dva koše od toho, aby si stejně jako loni zopakovaly účast ve finálové čtveřici.

„Po sobotním výkonu, který holky předvedly jsme věřili, že budou namotivované i do zápasu s Prosekem. Je potřeba říct, že vstup do zápasu byl nejlepší z celé sezóny. Soupeřky jakoby v první čtvrtce pro nás ani nebyly. Celé utkání jsme vedoucímu celku byly víc než vyrovnaným protivníkem a jen škoda, že jsme nevyhráli. Musím vyzdvihnout výkon holek za celý víkend a smeknout před nimi, jak se dokázaly o šanci poprat. Popravdě řečeno jsme si však účast ve finálových bojích prohrály v jiných zápasech.,“ povzdechla si Ludmila Mazurová a zhodnotila sezonu: „Znovu chceme holkám poděkovat za předvedené výkony a i když je to již otřepané, budeme věřit, že i nadále budou v kategorii žen pracovat, tak jako celých pět let v dorosteneckém věku.“

Body Benešova: Mich. Mazurová 18, Mar. Mazurová 10, Vobecká 8, Platilová 6, Remešová 6, Maršíčková 5, Richterová 2, Balatová 1. Trojky: 6:2. Trestné hody: 17/11:29/15. Fauly: 23:20. Čtvrtiny: 21:12, 14:18, 11:9, 10:20.

JIŘÍ MAZUR