S organizováním tělovýchovy se ve Vlašimi začalo s příchodem mladého agilního advokáta Václava Pittermana.. Ten brzy po svém příchodu do Vlašimi založil osvětový spolek Beseda a v roce 1892 a za pomoci studenta Vladimíra Chalupy se zasloužil o založení Sokola. První valná hromada se konala za účasti osmadvaceti členů v místnostech Besedy Na Knížecí 20. prosince 1892.
Také kopaná ve městě nad Blanici už oslavila před několika lety stovku. První zpráva o vlašimských fotbalistech pochází totiž už z roku 1901. Tehdy byla sehrána dvě utkání s největším pozdějším rivalem Benešovem. Hrála se v obou městech a jména aktérů ani výsledky se nedochovaly.
Ještě zajímavější jsou z této doby zmínky o druhém nejpopulárnějším sportu, ledním hokeji. Ten prý se v oné době začal pěstovat na vlašimském panství mezi panskými úředníky a dokonce prý došlo k neoficiálnímu utkání Čechy – Anglie. Zda se tehdy hrálo s míčkem nebo pukem bohužel není známo. Co se ale ví bezpečně je to, že už v roce 1906 existoval při sokolské jednotě bruslařský kroužek, což svědčí o existenci kluziště.
Hokejové hole, ty zahnuté pro bandy-hokej, však v rukou tenkrát třímaly vlašimské ženy. Ani tento sport se však ve Vlašimi trvale neuchytil.
O královně sportu lehké atletice se v oficiálních záznamech poprvé hovoří v roce 1912. Tehdy člen výboru Sokola a dobrý závodník Bedřich Selinger uspořádal první lehkoatletické závody. Měly prý úspěch a první nadšenci pod vedením tohoto nejúspěšnějšího borce jednoty pokračovali v pravidelném tréninku.
Vytvoření samostatné Československé republiky pochopitelně přineslo velké nadšení, které se projevilo i v činnosti vlašimského Sokola. Hned v prvních dnech přistoupilo šestadevadesát členů.. Hledání finančních zdrojů pro stavbu sokolovny přivedlo na svět i myšlenku zřízení biografu, a tak 30. října 1920 měli Vlašimští možnost shlédnout první filmové představení Dvacet tisíc mil pod mořem.
Později se přiblížila a následovala léta bouřlivé dělnické tělovýchovy, která se rychle vzdalovala duchu Tyršových myšlenek, a stávala stále častěji politickým nástrojem.

⋌(zdroj archiv TJ Spartak)