Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Sportování ve Vlašimi má tradici

Vlašim/ Organizovaný sport se ve Vlašimi datuje ke konci devatenáctého století. Prudký rozmach sportovních spolků přinesl počátek století dvacátého

8.10.2008
SDÍLEJ:

Vlašimské sportovní kluby jsou líhní borců, kteří se dokázali prosadit i v nejprestižnějších soutěžích. Patří k nim i hokejista Michal Rozsíval. Reprezentuje Česko, v Americe je platným hráčem týmu NHL New York RangersFoto: Foto: Getphoto/Pavel

S organizováním tělovýchovy se ve Vlašimi začalo s příchodem mladého agilního advokáta Václava Pittermana.. Ten brzy po svém příchodu do Vlašimi založil osvětový spolek Beseda a v roce 1892 a za pomoci studenta Vladimíra Chalupy se zasloužil o založení Sokola. První valná hromada se konala za účasti osmadvaceti členů v místnostech Besedy Na Knížecí 20. prosince 1892.
Také kopaná ve městě nad Blanici už oslavila před několika lety stovku. První zpráva o vlašimských fotbalistech pochází totiž už z roku 1901. Tehdy byla sehrána dvě utkání s největším pozdějším rivalem Benešovem. Hrála se v obou městech a jména aktérů ani výsledky se nedochovaly.
Ještě zajímavější jsou z této doby zmínky o druhém nejpopulárnějším sportu, ledním hokeji. Ten prý se v oné době začal pěstovat na vlašimském panství mezi panskými úředníky a dokonce prý došlo k neoficiálnímu utkání Čechy – Anglie. Zda se tehdy hrálo s míčkem nebo pukem bohužel není známo. Co se ale ví bezpečně je to, že už v roce 1906 existoval při sokolské jednotě bruslařský kroužek, což svědčí o existenci kluziště.
Hokejové hole, ty zahnuté pro bandy-hokej, však v rukou tenkrát třímaly vlašimské ženy. Ani tento sport se však ve Vlašimi trvale neuchytil.
O královně sportu lehké atletice se v oficiálních záznamech poprvé hovoří v roce 1912. Tehdy člen výboru Sokola a dobrý závodník Bedřich Selinger uspořádal první lehkoatletické závody. Měly prý úspěch a první nadšenci pod vedením tohoto nejúspěšnějšího borce jednoty pokračovali v pravidelném tréninku.
Vytvoření samostatné Československé republiky pochopitelně přineslo velké nadšení, které se projevilo i v činnosti vlašimského Sokola. Hned v prvních dnech přistoupilo šestadevadesát členů.. Hledání finančních zdrojů pro stavbu sokolovny přivedlo na svět i myšlenku zřízení biografu, a tak 30. října 1920 měli Vlašimští možnost shlédnout první filmové představení Dvacet tisíc mil pod mořem.
Později se přiblížila a následovala léta bouřlivé dělnické tělovýchovy, která se rychle vzdalovala duchu Tyršových myšlenek, a stávala stále častěji politickým nástrojem.

⋌(zdroj archiv TJ Spartak)

Autor: Roman Mašek

8.10.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Krajský úřad Středočeského kraje v Praze.

Krize krajské koalice dospěla na ostří nože. Silná slova mohou vystřídat činy

Kapela Trocha Klidu.
17

Odstartoval první ročník festivalu Start Fest

Brankář Tomeček si protáhne zimní přípravu

Benešovsko – Okresní disciplinární komise OFS Benešov zasedala a trestala. Nejhůře dopadl brankář Nesperské Lhoty Michal Tomeček, který nejenže skončil na podzim, ale protáhne si i zimní přestávku. Největší pokutu, 3000 korun, dostaly za „černocha“ Čechtice.

KRÁTCE: Kvůli volbám se turisté k informacím nedostanou

Benešovsko - Přečtěte si krátké zprávy z regionu!

ANKETA: Jdete k volbám?

Benešovsko - Ptali jsme se obyvatelů Benešovska, jestli půjdou k volbám.

OBRAZEM: Spirituál Kvintet vystoupil ve Vlašimi k poctě Farní charity

Vlašim - Farní charita Vlašim slaví 25 let od svého vzniku. Ke svému výročí uspořádala také benefiční koncert skupiny Spirituál Kvintet. Ten se původně měl uskutečnit 5. října, ale z důvodu nemoci jednoho z členů kapely byl přeložen až na úterní večer 17. října. Do vlašimského kostela sv. Jiljí, kde se koncert konal, dorazilo mnoho posluchačů, kteří zaplnili celý kostel a vystoupení si náramně užili. Některé písně společně se zpěváky zpívalo dokonce celé obecenstvo. Na konci hudebního představení ocenili přítomní um skupiny ovacemi ve stoje.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení