Při každé hře se hráči (2 a více) střídají u terče v tzv. kolech, a odhazují své tři šipky, dokud některý z hráčů nesplní podmínky hry a nevyhraje. Jedné hře se říká též „leg“. Utkání se skládá z předem určeného počtu legů nebo setů.

Oba soupeřící šipkaři vycházejí ze stejné zahajovací pozice, rovné celkových 501 bodů. Pravidelně se střídají po třech pokusech (pozn.: vypadne-li šipka z terče, platí pokus, jako by byl již v terči) v každém kole, dosažené body se mu z celkových 501 bodů odečítají, a to tak dlouho, dokud některý z nich tzv. nezavře, tzn., že dosáhne vítězné hodnoty rovné 0. Dosažené body odráží náročnost hozeného pole odshora dolů. Každé pole má na terči jinou hodnotu, profesionální hráči proto musejí při hře neustále počítat, dopředu matematicky kalkulovat a vytvářet si tak co nejvhodnější podmínky pro rychle uzavření.

V OKRESE HRAJÍ DVA KLUBY ZÁVODNĚ ŠIPKY

Na Benešovsku se hrají šipky většinou v hospodách, kde jsou převážně k dispozici elektronické terče. Steelovým (ocelové hroty) šipkám, jako sportu, se věnují dva kluby Darts Club Mezihoří a Darts Centrum Olymp Benešov. Darts Club Mezihoří z.s. byl založen jako šipkový klub steelových klasických v roce 1994. „Přivedl nás k nim zájem o v té době neznámý sport a poznání nových míst a lidí,“ říká k začátkům Roman Zvára, president Darts Club Mezihoří.

Aktuálně má v klubu deset aktivních členů a po více než desetiletí měl největší juniorskou základnu v České republice. „Motto klubu nemáme. Pokud by bylo, objevily by se tam výrazy jako tradice, kamarádství, vytrvalost, či zážitky,“ vysvětluje Roman Zvára, co hráče přivádí k šipkám.

Do klubu většinou přicházejí hráči, kteří si ho najdou na internetu, zúčastní se turnajů pořádaných Mezihořím, nebo přes rodinné příslušníky aktivních hráčů.

DENISA DADOVÁ BYLA V ŠIRŠÍ SVĚTOVÉ ŠPIČCE

Klubu se velice daří na turnajích. Z mistrovství České republiky přivezli 50 medailí převážně z kategorie juniorů, z toho bylo 14 titulů. V družstvech skončili na M ČR na devátém místě a mají dva tituly na mezinárodním turnaji Czech open. V zahraničí se klub prezentoval na turnaji světového okruhu v Maďarsku, Rakousku (17. místo Bronislava Útraty), Švýcarsku (17. místo v párech) a na Maltě (9. místo v párech).

„Vrcholem našeho dlouholetého snažení byla trojnásobná juniorská účast Denisy Dadové na Mistrovství světa – Winmau World Masters ve Velké Británii korunovaná devátým místem,“ je pyšný Roman Zvára na výkon Denisy Dadové, která byla ve své juniorské kategorii v širší světové špičce.

SVĚTOVÍ HRÁČI SI VYDĚLAJÍ MILIÓNY

V Mezihoří také pořádají nejstarší pravidelně konaný turnaj v republice Mezihoří open v klasických šipkách, jenž bude mít v letošním roce 25 pokračování, tentokrát v restauraci u Železného dědka v Soběhrdech 28. července. Nápad pořádat I. ročník dostal jeden ze zakladatelů klubu Mirek Zvára. První turnaj se hrál v pěti hráčích a za posledních 24 ročníků si na něm ve všech kategoriích zahrálo již 2725 hráčů, včetně reprezentantů českých i Velké Británie (Roy Brown).

Nejlepší hráči ve světě si jsou schopni vydělat peníze a živit se šipkami, v České republice je to ale utopie. „V našich podmínkách jde bohužel o minoritní sport, takže chybí sponzoři a to je základní předpoklad na start kariéry profesionálního šipkaře. V zahraničí, hlavně ve Velké Británii a Holandsku jsou nejlepší světoví hráči celebritami a milionáři. I zde to však bez sponzorů nejde,“ vysvětluje president klubu v Mezihoří, který ale nebere šipky jako zábavu. „Beru je jednoznačně jako sport, který má v sobě nutnost tréninku, matematické schopnosti a rovněž i vytrvalost.“

NA NEJVYŠŠÍ ÚROVNI SE NEPIJE ANI NEKOUŘÍ

Šipkám velmi pomáhá medializace, přivádí hodně nových hráčů a přispívá k divácké sledovanosti v mediích. Velké turnaje se stěhují do sálů, sportovních hal a nově i na fotbalové stadiony (Schalke 04 v Gelsenkirchenu v Německu s kapacitou 61 tisíc diváků). „I když jsou šipky u nás brány jako “hospodský sport“, tak na nejvyšší úrovni je zákaz kouření samozřejmostí, jakož i nulový alkohol u nejlepších hráčů,“ důrazně dodává Roman Zvára.