Dva Češi na stupních vítězů. Naposledy se tak stalo v roce 1988. Nyní se stejný kousek povedl vítěznému Martinovi Macíkovi a Alešovi Lopraisovi. Čtyřiatřicetiletý rodák z Benešova tak vylepšil loňské maximum, kterým bylo druhé místo a nyní dosáhl na metu nejvyšší. Po 23 letech tak sám navázal na Karla Lopraise.

"Jsme vítězové! Vyblil jsem se emocemi. Bylo to úžasný! Projeli jsme cílem. Chvilku jsem hledal slova, pak se to nějak spustilo. Pak přišel můj táta. Tomu to trvalo teda. Vyměnili jsme si emoce, které se jen tak neviděj. Po 23 letech, co jezdíme na Dakar, jsme vyhráli," jásal v cíli Martin Macík.

On a jeho posádka ovládl 46. ročník Rallye Dakar s náskokem necelých dvou hodin. Klíčový náskok k triumfu si vytvořil na konci úvodního týdne, kdy bravurně a nejlépe zvládl nejnáročnější pouštní etapu letošní edice dvoudenní 48Chrono, kdy se mohl spolehnout jen sám na sebe a zbytek posádky – navigátora Františka Tomáška a mechanika Davida Švandu. Od té doby si vedení včele kontroloval a udržel ho až do cíle. "Dakar, kdy se ztratil snad v každé etapě, jsme vyhráli," řekl sedlačnaský pilot na adresu svého navigátora. "Bylo by diné, kdybych se neztratil. Teď si představ, kdyby nám těch patnáct minut chybělo?" zeptal se s úsměvem Tomášek. 

Macík a spol. Se přitom rozjížděli pomalu, ze začátku byli třetí, následně ve čtvrté etapě dostali dvojnásobnou penalizaci, kterou ale okamžitě smazali a následně už všem ukazovali záda a bezpečně si hlídali první místo. Na Dakaru vyhráli tři etapy – pátou až sedmou – následně se ve zbytku drželi na druhé pozici a kontrolovali vedení, které udrželi až do cíle.