Právě tak vnímalo na šedesát jezdců na horských kolech už sedmý Václavický krpál, cyklistický závod amatérů. Tým kolem hlavního pořadatele, benešovského učitele tělocviku Filipa Zafouka, ho přichystal na sobotu 7. července.

„Do Václavic přijelo přibližně stejně závodníků, jako loni," konstatoval Zafouk s tím, že většímu počtu jezdců tentokrát nenahrávaly dva volné dny před víkendem. „Dost lidí si vzalo dovolenou a do Václavic nepřijelo. Ale objevili se zase noví," potvrdil hlavní organizátor, který se kvůli tomu závodu aktivně nezúčastnil. „Projel jsem si trať na čas až den po závodě a musím před výkony bikerů smeknout," pochválil. „Holkám bych snad stačil," zasmál se.

Na trať, která vedla přes dva výrazné body u Václavic – Hůrku a Prostřední vrch, se vydali jak ryze příležitostní jezdci, tak závodníci registrovaní v Unii amatérských cyklistů. Právě do série závodů této společnosti je Václavický krpál také zařazen.

„Bikeři zdolávali okruhy dlouhé 8500 metrů s převýšením 233 metrů. Trať tvořily převážně lesní a šotolinové cesty a nově přibyl i krátký, atraktivní singltrek," připomněla Zuzana Remková, jedna z desetičlenného týmu organizátorů.

Jediným větším defektem, který organizátoři zaznamenali, byl přetržený řetěz jednoho z jezdců.

„Největší radost mám z toho, že nikdo na trati neměl žádné zdravotní potíže, že se nikomu nic nestalo," přiznal Filip Zafouk, kterého ale přece jen něco na závodě mrzí. „Přijíždějí sem lidé z Kralup nad Vltavou, Prahy, Jihlavy a jižních Čech, ale těch domácích, a to myslím z Václavic, nebo Benešova, je tu pořád málo. Z Václavic tu byli jen čtyři bikeři včetně jednoho juniora," zalitoval.

Právě proto už dnes Zafouk přemýšlí o tom, že na příští rok změní distance některých kategorií.

„Pro příležitostné cyklisty to letos bylo opravdu náročné. Kratšími distancemi bychom závod přiblížili opravdu široké veřejnosti. Trať je dostatečně široká a myslím, že by najednou pojala klidně až sto jezdců," míní hlavní organizátor Václavického krpálu. „Jde o to, jak se popereme s byrokracií a administrativou, která je kolem organizování závodu," řekl.

Do budoucna by Filip Zafouk chtěl při závodu použít i čipy, které přesně změří průjezdy a časy. Zapůjčení jedné sady ale stojí osm tisíc korun a to je zatím nad finanční možnosti organizátorů.

Výsledky Václavického krpálu 2012
Děti 2006 – 2009: 1. Václav Kohoutek, 2. Tobiáš Rada.
Děti 2001 – 2005: 1.Vojtěch Banszel, 2. Michaela Hazová, 3. Anna Králová.
Děti 1997 – 2000: 1. Celestýnka Součková, 2. Jan Šimák, 3. Vojta Kohoutek.
Ženy veřejnost, 17 km: 1. Mariána Smutková – Stodůlky Praha (0:56:51), 2. Katarína Ludvíková – Peksport, 3. Lenka Škvorová – Cyklotrénink.com.
Ženy UAC, 17 km: 1. Martina Ernestová – Dexter BSK Racing (0:59:05), 2. Tereza Valášková – Dexter BSK Racing.
Muži veřejnost, 34 km: 1. David Janda – Author xterra team (1:31:38), 2. David Krkoška – Cyklotrénink.com, 3. Michal Vlachovský – Eleven team Příchovice.
Muži UAC, 34 km: 1. Lukáš Mikovec – Ski a Bike centrum Radotín (1:35:47), 2. Václav Šuser – Bike team Kralupy, 3. Tomáš Vitáček – BMC Viessmann.
Junioři veřejnost, 25,5 km: 1. Martin Filip – Nadšenci z Posázaví (1:19:44), 2.Václav Zídek – Chrášťany, 3. Tadeáš Winter – Sokol Veltěž.
Junioři UAC, 25,5 km: 1. Jan Horváth – Dexter BSK Racing (1:28:27).
Veteráni veřejnost, 25,5 km: 1. Jiří Bursa – Bike sport 007 (1:11:00), 2. Otakar Dvořák – Muc off racing, 3. Martin Rejzek – Eintracht Brammsweig