Přesto, že etapový závod DA-BA Tour - Povltavské mlékárny napsal v neděli 3. května 2009 již svou dvacátou sedmou kapitolu, šlo z několika pohledů o zápis premiérový. Všechny předcházející ročníky se totiž konaly ve dnech školního vyučování, protože závod vznikl v roce 1983 jako akce pro žáky základní školy v Sedlčanech. V roce 1985 byla DA-BA Tour (tehdy ještě pod názvem Sedlčanský Závod míru) otevřena pro další zájemce ve věku do čtrnácti let a o dva roky později pak pro všechny věkové kategorie. Od roku 2005 docházelo ke stále větší převaze dospělých startujících nad těmi, kteří patří do kategorií mládežnických. To vedlo k rozhodnutí přesunout Žabácký etapáček na neděli a vrátit mu jeho tříetapovou podobu, ovšem v atraktivnější, kompaktní formě. Průběh 27. ročníku DA-BA Tour potvrdil, že krok pořadatelů z Povltavského sportovního klubu DA-BA byl správný.
Na účastníky závodu nejprve čekala časovka s výrazně vrchařským profilem vedoucí z Břišejova přes Suchdol do Klimětic, která byla dlouhá 3.150 metrů. Nejlépe si s třemi nepříjemnými kopci poradil hlavní favorit závodu, Marek Tupý, člen čerčanského týmu Česyk, který tak potvrdil, že letošní jaro jej zastihlo v parádní formě. Závodník patřící do kategorie mužů s výkonnostní třídou A zvítězil v čase 5:25 min se čtrnáctisekundovým náskokem před prvním z trojice, která se vešla do dvouvteřinového odstupu. Na druhém místě skončil nejlepší veterán, triatlonista Libor Holub (TT Měchenice), třetí byl obhájce loňského prvenství, Petr Bartoš (PBR - Team DA-BA), nejlepší v M39B a čtvrté místo obsadil nejrychlejší dorostenec s tzv. vrcholovým statutem, Tomáš Bohata (Scott Scania Team).
Očekávaný souboj o prvenství v kategorii tzv. nadějí, tedy mužů ve věku do 25 let, mezi Stanislavem Javůrkem (SK Koloservis) a Františkem Lojínem (Kraken Team), začal lépe pro prvního z nich, jenž do Klimětic dojel o pouhé tři sekundy rychleji, ačkoli dobříšský cyklista použil - jak je u něj takřka neměnnou tradicí - horské kolo a byl na trati 6:13 min. Těmto závodníkům patřila první dvě místa ve druhé desítce pořadí úvodní etapy.
Ze skupiny těch, kteří tvořili takříkajíc druhý sled, se nejlépe dařilo Pavlovi Křížovi (PBR - Team DA-BA, M39B), který dosáhl času 7:03 min, jímž o čtyři vteřiny porazil svého týmového kolegu, energetika Jiřího Hovorku. Rozporuplné pocity ze svého výsledku měl další Žabák Rudolf Bartoš (nad 55 let), který sice dokázal o třináct sekund pokořit hranici osmi minut, ale jeho čas nestačil na nejlepšího žáka Davida Nováka (DA-BA, 7:22 min), nejrychlejší ženu Kateřinu Lojínovou (7:26 min), ani na prvního tzv. nestřediskového dorostence Matouše Grambličku (oba Kraken), jenž byl na trati 7:40 min.
Zajímavého výsledku dosáhli otec Petr Flosman, startující v divizi Hobby a jeho devítiletá dcera Eliška (oba DA-BA - Basic Team), kteří byli na trati shodně 8:30 min.
Dvacet minut poté, kdy do Klimětic dorazil poslední jezdec úvodní časovky, se všichni účastníci sedmadvacáté DA-BA Tour postavili na start druhé etapy, která vedla po známém suchdolském okruhu, na němž se závodí již od roku 1987 a jelo se zde několik významných závodů - např. v roce 1993 poslední federální šampionát žen. Letošní DA-BA Tour se do historie zapsala tím, že poprvé byl start jinde než cíl, který ležel na vrcholu stoupání na suchdolskou náves. Právě tady se již v prvním kole rozhodlo o pořadí na mnoha místech závodu, když se zde peloton rozdělil do několika skupinek a mnozí jezdci zbytek této krátké etapy absolvovali osamoceni.
Do předposledního ze tří okruhů vjela na čele závodu tříčlenná skupina ve složení Bohata, Holub a Tupý, za níž jel velmi blízko mladší z Bartošů. Ten však tuto trojici stíhal v úseku do Klimětic marně a proto se logicky rozhodl počkat na dvojici, která jela za ním. Společně s Jaroslavem Dražanem (OXYGEN sportovní klub) a Zdeňkem Nádvorníkem (Anlen CykloŠvec) pak pokračoval až takřka do cíle etapy. O jejím výsledku rozhodovalo podle očekávání až posledních 500 metrů, tedy druhá, náročnější část stoupání do Suchdola. V něm prokázal velmi bojovné srdce mladíček Tomáš Bohata, který byl ještě 250 metrů před cílem na čele, ale fyzická převaha dvaatřicetiletého Marka Tupého však přece jen znamenala úspěch pro vedoucího jezdce závodu, který 26,8 km zvládl za 41:46 min. O tři sekundy později projel cílem šestnáctiletý kolínský cyklista a dalších šest vteřin ztrácel na pásce čtyřicetiletý Libor Holub. Pozici nejlepšího závodníka v kategorii M39B uhájil Petr Bartoš, který v závěru etapy ujel svým partnerům ve druhé skupině a do Suchdola dorazil v čase 43:18 min jako celkově čtvrtý. Pátý skončil Dražan (43:33 min) a šestý Nádvorník byl na trati 43:57 min.
V kategorii nadějí se v silničním závodě lépe vedlo Františku Lojínovi, který dosáhl času 48:06 min, skončil na 11. místě a dvanáctého Stanislava Javůrka porazil o 27 vteřin. To znamenalo, že do závěrečné časovky nastoupí s nadějnou převahou třiadvaceti sekund.
Velmi zajímavé souboje probíhaly ve druhé části závodního pole, kde o místa na rozhraní první a druhé desítky bojovali členové týmů DA-BA a Kraken, kteří využívají ke své sportovní přípravě projekt Škola sportu DA-BA. Neuvěřitelnou smůlu měl Jiří Hovorka, který byl během druhého okruhu telefonicky povolán k řešení technického problému na svém pracovišti. Došlo k tomu ve chvílích, kdy do rozhodující fáze vstupoval jeho souboj s Rudolfem Bartošem, při kterém tito dva Žabáci předstihli Pavla Kříže, svého kolegu z PBR - Teamu DA-BA a udržovali si nepatrný náskok před Katkou Lojínovou, Matoušem Grambličkou a Davidem Novákem, nejlepšími v kategoriích W99, M18B a M14. O výsledku této sportovní bitvy rozhodla ta část tratě, na níž se jela úvodní časovka. Kliměticemi projela nejdříve Lojínová, která v následujícím stoupání do nejvyššího bodu okruhu zvýšila svůj náskok před Bartošem natolik, že ten se rozhodl neplýtvat zbytečně silami a soustředil se na uhájení vybojované pozice v nečekaném souboji s Křížem.
Pozornost rozhodně zasluhují také výkony dvou nejmladších startujících, kteří druhou etapu jeli v doprovodu svých otců. Sedmiletý Martin Voltr z Dobříše, člen týmu Kraken, absolvoval na horském kole neúplný první okruh (7,2 km), což mu trvalo 18:11 min. O dva roky starší Eliška Flosmanová (DA-BA - Basic Team) z Olbramovic ujela sedmnáct kilometrů na silničce za 41:42 min.
Závěrečnou etapou závodu byla opět časovka, tentokrát dlouhá 7.300 metrů, která se jela z velké části na stejné trati jako předcházející dějství DA-BA Tour 2009. Cyklisté odstartovali opět v Kliměticích a přes dvě křižovatky u Štětkovic dojeli k Mičánovskému lesu. Tady se nachází obrátka jarní pohárové časovky, jejíž start a cíl leží v Lipové, přímo na hranicích okresů Benešov a Příbram a právě v této malinké vesničce končil také závěrečný díl letošního etapového klání DA-BA Extraligy. Startující do něho nastupovali po přibližně hodinové pauze nejen s různým stupněm únavy, ale také s velmi různou motivací. Tu největší měl pravděpodobně dobříšský Radek Vokůrka (Kraken Team), který dosáhl času 11:12 min, jenž mu vynesl druhou příčku v celkovém hodnocení etapy a dílčí prvenství v kategorii M39B. O dvacet devět sekund rychlejší byl lídr letošní DA-BA Tour, Marek Tupý (Česyk), který tak úspěšně završil své tažení za celkovým vítězstvím. Třetí místo patřilo měchenickému triatlonistovi Liboru Holubovi (11:15 min) a o tři sekundy pomalejší byl Jaroslav Dražan, který také úspěšně kombinuje běh s cyklistikou. Opačné priority než člen příbramského Oxygenu má mezi svými dvěma hlavními sporty Petr Bartoš (PBR - Team DA-BA, 11:26 min), který do poslední etapy rozhodně nedal všechny své síly a obsadil místo páté. Nejen menší fyzická kondice, ale především lehčí převody byly důvodem toho, proč se nejlepší z dorostenců, Tomáš Bohata (Scott Scania Team Kolín), musel na závěr závodu spokojit s pozicí mimo stupně vítězů, když v čase 11:30 min skončil šestý.
Nejrychlejším z cyklistů mladších než pětadvacet let byl sedlčanský Stanislav Javůrek (SK Koloservis), jenž skončil devátý, zatímco jeho největší soupeř František Lojín z Rosovic (Kraken Team) byl časem 12:30 minut pomalejší o čtyřicet jednu sekundu. To znamenalo nejen až dvanácté místo v etapě, ale především ztrátu vedení v kategorii M25. „Škoda, že Fanda nemá moc chuti používat silničku,“ povzdechl si jeho otec, rovněž František, který byl ve třetí etapě jen o dvě sekundy pomalejší.
Sedmapadesátiletý Rudolf Bartoš, který v závěrečné časovce dosáhl času 13:25 min, sice podlehl svému týmovému kolegovi, Pavlu Křížovi (12:48 min), který se narodil ve stejném roce jako DA-BA Tour, ale náskok získaný ve druhé etapě stačil nejstaršímu Žabákovi k uhájení 17. místa v celkové klasifikaci. Šéf a tentokrát také závodník PBR - Team DA-BA byl současně šestý mezi veterány a vyhrál kategorii nad 55 let. Premiérové vítězství v historii DA-BA Tour získala pro dobříšský Kraken Team dorostenka Kateřina Lojínová (Kraken Team), která své prvenství v kategorii W99 potvrdila mezi Kliměticemi a Lipovou časem o čtyři vteřiny rychlejším než za čtrnáct minut.
Podle tradice se jako poslední měl na trať závěrečné etapy vydat vedoucí závodník celkové klasifikace. Skutečnost však byla poněkud jiná, protože v průběhu časovky se do místa konání akce vrátil Jiří Hovorka a mohl tak dokončit své vystoupení v DA-BA Tour 2009. Čas 13:41 jej zařadil na 18. místo v etapě, v celkové klasifikaci pak byl nejlepší z těch, kteří v prostředním díle závodu ujeli jen dva okruhy.
Nejrychlejším hobíkem závodu se stal Petr Flosman, jehož dcera Eliška vyhrála kategorii M09 a další prvenství pro Žabáky získal žák David Novák. Patnáctiletý dorostenec Matouš Gramblička z Bukové vybojoval druhé celkové vítězství pro tým Kraken, a to v kategorii M18B.

Více informací o 27. ročníku etapového závodu DA-BA Tour - Povltavské mlékárny najdete na webových stránkách Povltavského sportovního klubu DA-BA (www.da-ba.com).